MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 36 » Předávání cen » Předávání cen MDVV 2008 - Lotyšsko, ZÚ Riga

Předávání cen MDVV 2008 - Lotyšsko, ZÚ Riga

3. 3. 2009

Dne 4. prosince 2008 ZÚ Riga připravil pro lotyšské laureáty 36. ročníku MDVV Lidice 2008 ceremonii, při které byly dětem slavnostně předány medaile a diplomy radou ZÚ B. Dolejším. Po předání cen byl pro děti připraven krátký program a malé pohoštění. ZÚ dětem věnoval české knihy v lotyšském překladu, a to Říkadla našeho Kadla J. Lady a Matematické pohádky M. Veselého.

Jako tradičně, tak i v 36. ročníku se lotyšské děti umístily v „konkurenci“ 48 zemí celého světa co do počtu ocenění na jednom z předních míst: získaly 24 ocenění, z toho 22 diplomů a 2 medaile. Do letošní soutěže bylo v Lotyšsku zasláno více než tisíc prací z celého Lotyšska, z nichž zdejší porota vybrala do vlastní lidické soutěže 258 nejlepších (o výstavě těchto vybraných prací ve foyer Magistrátu města Rigy jsme informovali v KI, č.j. 110/2008-RIGA). Oceněné děti ve věku od 6 do 16 let pocházely ze státních škol a dětských center, z nichž 9 bylo regionálních a 6 rižských.

Letošní, již deváté, předávání bylo připraveno tentokrát v reprezentačních prostorách ZÚ Riga. Až na výjimky se sjely děti ze všech, i těch nejvzdálenějších regionálních škol, aby převzaly své ceny. Na zahájení promluvil, a poté také ocenění a dárky za ZÚ předal rada ZÚ B. Dolejší. Dále se zúčastnily a vystoupily ředitelka Státního mládežnického iniciativního centra A. Bérziňa (náš dlouholetý partner při organizaci soutěže v Lotyšsku), generální tajemnice lotyšské komise UNESCO D. Baltiňa, zástupkyně rižského magistrátu ze správy pro záležitosti dětí a mládeže, odboru pro vzdělávání, mládež a sport. Poté pro děti bylo připraveno malé překvapení – mikulášská nadílka. Bylo to poprvé, kdy se lotyšské děti mohly „na vlastní kůži“ seznámit s postavami tohoto typického českého obyčeje. Mikuláš v doprovodu čerta a anděla rozdal dětem sladkosti přesně ve stylu tradičních zvyklostí. Po malém občerstvení byla dětem promítnuta česká filmová pohádka Tři veteráni. Při odchodu přítomní učitelé i rodiče děkovali za důstojné předání cen a originalitu připraveného programu. Pro samotné děti to byl nezapomenutelný zážitek.

Popularitu lidické výstavy potvrzují pořádané zájezdy lotyšských dětí do samotných Lidic na závěrečnou výstavu – letos se uskutečnila v pořadí již třetí, a kvalitu zasílaných prací utvrzují závěrečné katalogy jednotlivých ročníků, v nichž se objevují reprodukce prací zasílaných z Lotyšska – letos byly použity dvě práce.

Mgr. Bc. Michal Korecký


« Zpět

© MDVV Lidice 2008 - 2021, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus