MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 37 » Vernisáž

Vernisáž

Ve středu 27. května se v zahradě Lidické galerie sešlo při slavnostním předávání cen v rámci 37. ročníku MDVV Lidice 2009 přes 200 hostů.

Vedle oceněných dětí doprovázených rodiči a příbuznými a mnoha dalších vážených hostů, byl přítomen předseda poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Miloslav Vlček, 1. náměstek ministra kultury ČR JUDr. František Mikeš, předsedkyně České komise pro UNESCO Doc. Helena Illnerová, poslanec Evropského parlamentu a 1. čsl. kosmonaut Ing. Vladimír Remek, poslankyně Evropského parlamentu Ing. Jana Bobošíková, velvyslanci Bosny a Hercegoviny, Egypta, Filipín, Chorvatska, Malajsie, Spojených států Mexických, Řecka, Turecka, Venezuely a zástupci ambasád Ázerbajdžánu, Maďarska, Rumunska, Ruska, Slovenské republiky, Slovinska, Srbska, Sýrie a Ukrajiny.

Pro děti byl jako každý rok připraven bohatý program, který letos velmi ovlivnilo nejisté počastí. Vzhledem k tomu, že v noci před vernisáží vydatně pršelo, byla zahrada mokrá a bylo proto nutno přesunout hry organizované Studiem volného času Labyrint do suterénu budovy Lidické galerie. Tam již také probíhala prezentace vzdělávacích programů Národního technického muzea Praha. Od 9 hodin byly před budovou galerie připraveny pro děti dalekohledy Astrobusu Štefánikovy hvězdárny Praha, jejíž pracovníci dětem odpovídali na otázky o vesmíru. Největší atrakcí byly pro děti projížďky kočárem s koňmi a autogramiáda 1. československého kosmonauta Vladimíra Remka.

Přesto, že byla připravena i tzv. „mokrá varianta“, počasí se kolem 10 hodiny umoudřilo a slavnostní předávání mohlo v 11 hodin začít v zahradě Lidické galerie. Po úvodní skladbě Jana Hanuše Impromtu, kterou zahrál na trubku Gustav Sedelmayer, žák ZŠ Buštěhrad, všechny přítomné přivítala kurátorka výstavy paní Ivona Kasalická, aby vzápětí pozvala na pódium dětský pěvecký sbor Japonské školy v Praze, který zazpíval 3 české a 3 japonské písničky. Zvláště Holka modrooká a Jede, jede poštovský panáček si s nimi rádi zazpívali všichni přítomní dospělí i děti.

Poté pronesla kurátorka výstavy úvodní slovo k 37. ročníku výstavy, který byl v mnohém výjimečný. Zmínila se o rekordním počtu zaslaných prací a zúčastněných zemí (21 731 zaslaných prací z 53 zemí), o doprovodných programech a dílnách pro školy a také o nových webových stránkách výstavy. Na závěr proslovu poděkovala za náročnou práci při zpracování všech zásilek, registraci děl a také při instalaci všem spolupracovníkům.

Poté ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl shrnul krátkou zprávou 37. ročník MDVV a předal slovo předsedovi poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Miloslavu Vlčkovi, aby pronesl zdravici a prvnímu náměstkovi ministra kultury ČR Dr. Františku Mikešovi, který přednesl úvodní projev. K oběma řečníkům se připojil vzácný host – 1. československý kosmonaut Vladimír Remek a společně předali ceny 42 medailistům z českých škol - medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny – knihy o umění věnované firmou Euromedia Group, trička s logem MDVV a puzzle věnované Památníkem Lidice.

Cenu první zahraniční účastnici soutěže – 6leté Frederice Krempaské ze ZUŠ Spišská Belá ze Slovenska předal Ing. Miloslav Vlček, předsedkyně České komise pro UNESCO Doc. Helena Illnerová a konzulka Slovenského velvyslanectví paní Jozefína Škorupová. Druhou pozvanou zahraniční účastnicí byla 8letá Ioana Bianca Anton z Primary School Vasila Conta z Rumunského IASI, kterou doprovodil učitel výtvarné výchovy Aurel Dascalu. Oběma rumunským hostům, kteří si na slavnostní ceremoniál oblékli rumunské národní kroje, předal cenu Dr. František Mikeš, Doc. Helena Illnerová a rada Rumunského velvyslanectví pan Konstantin Štefanoaie. Posledním hostem ze zahraničí se stal čecho-mexičan 5letý Jan Alfonso Quiles Chytrý, neboli Jeníček, který přijel se svou maminkou až z Mexika. Jeníčkovi předal cenu velvyslanec Mexika J.E. pan José Luis Bernal Rodríguez.

Nejvyšším oceněním soutěže je Cena poroty. V letošním ročníku se porota jednomyslně shodla na tom, aby ocenění bylo uděleno ZUŠ Františka Kmocha z Kolína. Tato škola překvapila kolekcí kvalitních prací – maleb, kreseb, keramiky i kombinované techniky. Křišťálovou paletu, sponzorského daru od firmy Rückl, s.r.o., si z rukou předsedy poroty 37. ročníku MDVV Lidice Josefa Zedníka a Ing. Jany Bobošíkové převzala pedagožka školy paní Alena Ertlová.

Po závěrečné skladbě Gustava Sedelmayera od Roberta Schumana Divoký jezdec, byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie. Po slavnostním přestřižení pásky (JUDr. František Mikeš, Ing. Miloslav Vlček, Doc. Helena Illnerová a Ing. Jana Bobošíková) si mohlo velké množství návštěvníků prohlédnout přes 1 400 obrázků a prostorových objektů od dětí z různých koutů celého světa.

Závěr vernisáže patřil rautu v restauraci Lidická galerie, dalšímu povídání s pracovníky hvězdárny u dalekohledů, dílnám NTM Praha a poslední možnosti svézt se v kočáře s koňmi. A přesto, že zima návštěvníky nešetřila, odcházeli všichni ocenění i hosté spokojení a plni radostných dojmů. Letos se vernisáž povedla.
 

Mgr. Ivona Kasalická
vedoucí Lidické galerie, kurátorka MDVV Lidice
 

 

POZVÁNKA NA VERNISÁŽ

PAMÁTNÍK LIDICE
Vás srdečně zve na zahájení
37. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2009

Pořádané Památníkem Lidice pod záštitou

 • MINISTRA KULTURY ČR
 • MINISTRA ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR
 • MINISTRA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČR
 • PŘEDSEDKYNĚ ČESKÉ KOMISE PRO UNESCO

a za podpory

 • MINISTERSTVA KULTURY ČR
 • MINISTERSTVA ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR
 • MINISTERSTVA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČR

Vernisáž proběhne ve středu 27. května 2009 v 11 hodin v Lidické galerii v Lidicích.

Na vernisáži vystoupí dětský pěvecký sbor Japonské školy v Praze.

Program vernisáže:

 • 9:30 – 10:30 - prezentace vzdělávacích programů Národního technického muzea
 • 11:00 - slavnostní předávání ocenění
 • 12:00 - otevření výstavy
 • 12:30 - slavnostní raut
 • 12:30 – 13:30 – prezentace vzdělávacích programů Národního technického muzea
 • 12:30 - 13:30 - beseda s pracovníky Štefánikovy hvězdárny Praha s promítáním

Od 9:00 do 15:00 hodin bude v zahradě Lidické galerie připraven Astrobus ze Štefánikovy hvězdárny Praha a zábavné hry střediska volného času Labyrint Kladno.


 

Výstava potrvá do 1. 11. 2009.

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus