MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 38 » Předávání cen » Předávání cen MDVV 2010 - Lotyšsko, ZÚ Riga

Předávání cen MDVV 2010 - Lotyšsko, ZÚ Riga

6. 12. 2010

Dne 1. prosince 2010 ZÚ Riga uspořádal v konferenčním sále Ministerstva životního prostředí Lotyšské republiky slavnostní ceremoniál, při němž velvyslanec Tomáš Pštross předal lotyšským laureátům 48 diplomů a 11 medailí z 38. ročníku MDVV LIDICE 2010. Předání se zúčastnili také zástupci lotyšských partnerských institucí.

Letošního ročníku se zúčastnilo z Lotyšska 578 dětí. Práce více než 200 účastníků byly vybrány lotyšskou porotou v místní podsoutěži, ve které se sešlo kolem 1500 prací, zbytek zaslaly organizátorům výstavy jednotlivé školy samy. Práce před zasláním do vlastní soutěže byly vystaveny ve foyer rižského magistrátu společně s výstavou Památníku Lidice Ohlasy lidické tragedie a autoři těchto vybraných prací obdrželi uznání od Rižské rady a Státního centra pro vzdělávání v konferenčním sále Ministerstva životního prostředí Lotyšské republiky. Potřetí ZÚ Riga udělil Cenu sympatií 7 dětem (k našemu potěšení tři z nich následně získaly lidické diplomy a dvě děti medaile). Lotyšsko se v letošním roce na pomyslném žebříčku úspěšnosti - měřeno počtem udělených cen, umístilo na 3. místě z 59 zemí světa s 59 oceněními (žáci z 18 regionálních a 11 rižských škol a zájmových center).

Vzhledem k tématu 38. ročníku a místu konání lotyšské podsoutěže jsme pro slavnostní ceremoniál zvolili opět Ministerstvo životního prostředí Lotyšské republiky (mj. ministr osobně zahájil výstavu Veronika Richterová - Pocta PET lahvi společně s velvyslancem v září v Lotyšském muzeu přírody). V úvodu ceremoniálu promluvili k dětem, jejich rodičům a uměleckým vedoucím náměstek ministra životního prostředí A. Eglájs, velvyslanec Tomáš Pštross a zástupci partnerských institucí: náměstkyně ředitele Státního centra pro vzdělávání A. Bérziňa a generální sekretářka Lotyšské komise UNESCO D. Baltiňa. Poté děti převzaly z rukou velvyslance ocenění a dárky, které zajistil ZÚ Riga – české knihy v lotyšském překladu (menší děti dostaly Ladova Říkadla našeho Kadla a nedávno publikované Drdovy Pohádky, zatímco žáci druhého stupně Veselého Byl jednou… anebo matematické pohádky a nejstarší Bieblova Nového Ikara) a další malé suvenýry a prospekty o ČR. Během malého občerstvení si děti ještě zahráli soutěž o další dárkové předměty. Ceremoniál byl zakončen promítnutím pohádky Zd. Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

V letošním roce se nám podařilo zvýšit zájem o MDVV Lidice i povědomí o Lidicích v hlavním městě Rize a ve vybraných regionálních městech (Rézekne, Audrini, Malta, Tukums, Baldone) prostřednictvím výstavy Ohlasy lidické tragedie. V příštím roce společně s výstavou vybraných prací z lotyšské podsoutěže ZÚ Riga chystá prezentaci výstavy České památky UNESCO (jedno z podtémat následujícího ročníku), která bude probíhat opět na Rižské radě. Také jsme s našimi partnery hovořili o možnosti uspořádat při příležitosti 40. ročníku MDVV Lidice v roce 2012 výstavu všech oceněných prací ze soutěže (v roce 2002 byl v největším rižském zájmovém centru Skolénu pils vystaven 30. ročník).

 

 

Mgr. Bc. Michal Korecký


« Zpět

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2021, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus