MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 38 » Předávání cen » Předávání cen podsoutěže MDVV Lidice 2010 - Lotyšsko, ZÚ Riga

Předávání cen podsoutěže MDVV Lidice 2010 - Lotyšsko, ZÚ Riga

11. 4. 2010

Dne 5.března se v konferenční síni Ministerstva životního prostředí Lotyšské republiky uskutečnilo předání ocenění 180ti laureátům lotyšské podsoutěže MDVV LIDICE 2010, jejichž práce vybrala odborná porota. Na tomto pravidelném ceremoniálu lotyšské instituce odměňují děti za reprezentaci Lotyšska v samotné soutěži. ZÚ Riga již potřetí udělil Cenu sympatií, tentokrát 7 autorům.

Tento ceremoniál se každoročně stává vyvrcholením lotyšské podsoutěže lidické výstavy, do níž letos bylo z celého Lotyšska zasláno více než 1400 prací, a také ukončuje výstavu vybraných prací – letos bylo vybráno 180 děl, s kterými se může seznámit lotyšská veřejnost. Letos již druhým rokem byla výstava na tři týdny instalována ve foyer Rižského magistrátu, s níž jsme společně prezentovali výstavu Ohlasy lidické tragedie (viz KZ 101/2010-RIGA).

Vzhledem k vyhlášenému letošnímu tématu – Biodiverzita mé země, hlavní garant této lotyšské podsoutěže - Státní centrum pro vzdělávání Ministerstva školství a vědy Lotyšské republiky, zvolil výstižně pro předávání uznání prostory ministerstva životního prostředí (připomeňme, že např. v loňském ročníku, který nesl téma vesmíru, měly děti možnost při ceremoniálu vyslechnout zajímavou přednášku o zajímavostech vesmíru předsedy Lotyšské astronomické asociace). Přítomné zahajovacím projevem pozdravil státní tajemník ministerstva a pracovníci odboru ochrany životního prostředí připravili pro děti malý znalostní kviz z lotyšské přírody a dárkové předměty pro vítěze. Poté vystoupil velvyslanec T.Pštross a po úvodní řeči předal sedmi lotyšským dětem Cenu sympatií ZÚ a publikace o ČR. Následovaly ceny sympatií také pracovníků rižského Přírodopisného muzea a projevy našich partnerů. Státní centrum pro vzdělávání pak rozdal dětem dárky s nápisem LIDICE 2010. Příprava letošního ceremoniálu i počet přítomných hostí – dětí, rodičů i učitelů, kteří zaplnili sál do posledního místa, opět potvrdily vážnost, s jakou organizátoři k této soutěži přistupují.

Protože do vlastní soutěže putují z Lotyšska velmi zajímavé práce, věříme, že se na konci letošního roku sejdeme s mnohými dětskými autory při předávání lidických cen. Lotyšská strana si této své dětské reprezentace nesmírně váží, a samozřejmě neopomněla podtrhnout, že loňských 64 cen, které putovaly do Lotyšska, zařadilo jejich malou zemi na jedno z prvních míst co do počtu ocenění.

Michal Korecký, konzul 


« Zpět

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus