MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 38 » Vernisáž

Vernisáž

Ve středu 26. května 2010 byla v Lidické galerii Památníku Lidice za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 38. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2010.

Zúčastnili se jí senátor Jiří Dientsbier, náměstek ministra kultury ČR JUDr. František Mikeš, RNDr. Jiří Žalman a Mgr. Hana Prixová Dvorská z Ministerstva kultury ČR, Alena Libřická a Jaroslava Babanová z Ministerstva zahraničních věcí ČR, JUDr. Miroslav Šimůnek a RNDr. Pavla Zieleniecová, CSc. z Ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR, RNDr. Ján Polák a Mgr. Zuzana Karásková z Ministerstva životního prostředí a předsedkyně České komise pro UNESCO Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. Z představitelů diplomatických sborů zúčastněných zemí byli přítomni zástupci velvyslanectví Arménie, Ázerbájdžánu, Bosny a Hercegoviny, Egypta, Estonska, Filipín, Izraele, Íránu, Japonska, Kapverdských ostrovů, Kuby, Litvy, Maďarska, Mexika, Moldavska, Mongolska, Peru, Řecka, Slovenska, Srbska, Turecka, Ukrajiny a Venezuely.

Již od rána byl pro děti připraven doprovodný program – přes chladné a stále deštěm hrozící počasí si malí návštěvníci nenechali slavnostní den zkazit – skákali, malovali, skládali a soutěžili v hrách, které pro ně na zahradě Lidické galerie připravilo Studio volného času Labyrint, v 10 hodin pak zaplnili velký stan a shlédli představení Království, které sehrálo divadlo Anička a letadýlko. Radost dětem udělaly i projížďky s kočárem s koňmi, které většina vyzkoušela.

Přesto, že byla připravena i tzv. „mokrá varianta“, počasí se kolem 10 hodiny umoudřilo a slavnostní předávání mohlo v 11 hodin začít v zahradě Lidické galerie. Po úvodní skladbě G. F. Händela Cantate Deo, kterou zahrál na trubku Gustav Sedelmayer, žák ZŠ Lounských Praha 4 doprovázený na klavír Alenou Královou ze stejné školy, přitančily na zelený pažit dívky z tanečního oboru ZUŠ Buštěhrad se skladbou My Fair Lady.

Poté kurátorka výstavy Ivona Kasalická všechny přítomné přivítala a pronesla úvodní slovo k 38. ročníku výstavy a zmínila se o rekordním počtu zaslaných prací a zúčastněných zemí (21 132 zaslaných prací z 61 zemí), náročnosti práce poroty a poblahopřála všem dětem, které získaly nejvyšší ocenění medaili Lidická růže. Poté ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl shrnul krátkou zprávou 38. ročník MDVV a předal slovo náměstkovi ministra kultury JUDr. Františkovi Mikešovi, který přednesl úvodní projev. Na pódiu se k panu náměstkovi připojil vrchní ředitel sekce legislativy a práva MŠMT ČR Miroslav Šimůnek a předsedkyně České komise pro UNESCO Helena Illnerová, aby společně předali ceny 47 medailistům z českých škol - medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny – knihy o umění věnované firmou Euromedia Group, knihu Přemysla Veverky Jak se chodí do Lidic, průřezový katalog MDVV Lidice 1967 – 2009, trička s logem MDVV, omalovánky a informační materiály MŽP vztahující se k tématu Biodiversita.

Prvnímu zahraničnímu oceněnému Nathanovi Sonovi z Japonské školy v Praze předal medaili ředitel Japonského kulturního a informačního centra Kohei Tsukamoto, další zahraniční oceněnou byla 8letá litevská dívenka Skaisté Tamošaityté z Art School z Trakai z Litvy, které předal medaili litevský velvyslanec v ČR Aurimas Taurantas. Cenu za kolekci malby a kresby převzala pro stejnou litevskou školu pedagožka Renata Mečkovskiené. 

Nejvyšším oceněním soutěže je Cena poroty - v letošním ročníku se porota jednomyslně shodla na udělení této ceny ZUŠ Spišská Belá ze Slovenska. Tato škola překvapila kolekcí kvalitních prací – maleb, kreseb a především grafiky. K převzetí mnoha ocenění přijelo ze Spišské Belé do Lidic 7 dětí a 3 pedagožky – výtvarnice. Konzulka slovenského velvyslanectví Jozefína Škorupová předala ceny 3 medailistům a 4 dětem, které získaly medaili za kolekci. Křišťálovou paletu, sponzorský dar firmy Rückl, s.r.o., si z rukou paní konzulky a předsedy poroty 38. ročníku MDVV Lidice Josefa Zedníka převzala pedagožka školy Katarína Lábusová.

Po závěrečné skladbě Gustava Sedelmayera byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie. Po slavnostním přestřižení pásky (František Mikeš, Jiří Dientsbier, Helena Illnerová a ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl) si mohlo velké množství návštěvníků prohlédnout přes 1 400 obrázků a prostorových objektů od dětí z různých koutů celého světa.

Závěr vernisáže patřil rautu v zahradě Lidické galerie a koncertu skupiny PERFECT ze ZUŠ Buštěhrad. Přesto, že zima návštěvníky nešetřila, odcházeli ocenění i hosté spokojení a plni radostných dojmů. Letos se vernisáž opět povedla.

Mgr. Ivona Kasalická
vedoucí Lidické galerie, kurátorka MDVV Lidice 
 

Pozvánka na vernisáž

Pozvánka na vernisáž 38. ročníku MDVV Lidice 2010

stáhnout pozvánku »
[PDF, 100 kb]

Památník Lidice
Vás srdečně zve na zahájení
38. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2010
Pořádané pod záštitou

 • Ministra kultury ČR
 • Ministra zahraničních věcí ČR
 • Ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR
 • Ministryně životnho prostředí ČR
 • Předsedkyně české komise pro UNESCO

a za podpory

 • Ministerstva kultury ČR
 • Ministerstva zahraničních věcí ČR
 • Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR
 • Ministerstva životního prostředí ČR

 

Vernisáž se uskuteční ve středu 26. května 2010 v 11 hodin v Lidické galerii v Lidicích.

Na vernisáži vystoupí žáci Základní umělecké školy v Buštěhradě.

 

Program vernisáže:

 • 10:00 divadelní představení pro děti Království – Divadlo Anička a letadýlko
 • 11:00 slavnostní předávání ocenění
 • 12:00 otevření výstavy
 • 12:30 slavnostní raut na zahradě Lidické galerie, koncert skupiny PERFECT (ZUŠ Buštěhrad)

Od 9:00 do 13:30 budou v zahradě Lidické galerie připraveny zábavné hry střediska volného času Labyrint Kladno, zájemci se také budou moci projet v kočáru s koňmi.

Výstava bude otevřena do 31. října 2010.

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus