MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 39 » Předávání cen » Předávání cen MDVV 2011 - Lotyšsko, ZÚ Riga

Předávání cen MDVV 2011 - Lotyšsko, ZÚ Riga

29. 11. 2011

Dne 25. listopadu 2011 ZÚ Riga uspořádal v rižském Domě architektů slavnostní ceremoniál, při němž zástupce velvyslance Pavel Šusták předal lotyšským laureátům 42 diplomů a 11 medailí z 39. ročníku MDVV LIDICE 2011. Předání se zúčastnili také zástupci lotyšských partnerských institucí. Ceremoniál byl zahájen dokumentem MDVV Lidice, připravený Památníkem Lidice, ukončila jej rodinná komedie M. Poledňákové S tebou mě baví svět.

Do letošního ročníku bylo z Lotyšska do soutěže zasláno celkem 445 děl ve všech výtvarných kategoriích. Připomeňme, že 155 prací bylo vybráno lotyšskou porotou v místní podsoutěži, ve které se sešlo přes 1300 prací, ostatní zaslaly organizátorům výstavy jednotlivé školy samy. Vybrané práce byly před zasláním do vlastní soutěže vystaveny ve foyer rižského magistrátu společně s výstavou České památky UNESCO (výstavy poctil svou přítomností také zaminir K. Schwarzenberg v rámci své oficiální návštěvy Rigy). Autoři těchto prací obdrželi uznání za účast a ZÚ Riga již počtvrté udělil Cenu sympatií, tentokrát 10 dětem. Z tohoto počtu zaslaných prací pak bylo oceněno českou jury 53, což Lotyšsko vyneslo na 2. příčku pomyslného žebříčku úspěšnosti z celkového počtu 62 zúčastněných zemí (vyjma ČR a SR). Ceny získalo 24 dětí ze 14 regionálních a 29 dětí z 9 rižských škol.

Stejně jako vloni, i letos jsme prostory k předání cen zvolili podle jednoho z témat ročníku – architektura, památky UNESCO. Proto se ceremoniál konal v rižském Domě architektů, kde mj. právě probíhá výstava libereckých fotografů D. Dostála a L. Kroupové Dostálové pod názvem Liberecké střechy. Ceremoniál byl zahájen dokumentem o průběhu 38. ročníku MDVV Lidice, který jsme obdrželi, k našemu potěšení, krátce před akcí. Následovaly proslovy zástupce ZÚ Riga a našich lotyšských partnerů (Státní centrum pro vzdělávání lotyšského ministerstva školství a Rižského magistrátu), bez jejichž pomoci a péče bychom nebyli schopni tuto výstavu popularizovat takovou měrou. Na závěr promluvila a o své krásné zážitky z letošní, již čtvrté, cesty s lotyšskými dětmi do Lidic se s přítomnými podělila místní koordinátora, umělecká vedoucí dětského centra Daugmale. Poté děti převzaly z rukou zástupce velvyslance P. Šustáka ocenění a dárky, které zajistil ZÚ Riga. Po malém posilnění ovocem a českými sušenkami Disco byl program zakončen promítnutím úspěšné české rodinné komedie M. Poledňákové S tebou mě baví svět.

Včetně letošního ročníku jsme lotyšským dětem za 10 let předali již 462 diplomů a 80 medailí. Soustavnou popularizační činností (např. v loňském roce putovní výstava Ohlasy lidické tragedie v Rize a dalších 5 regionálních městech) a za velké podpory lotyšských partnerů pozorujeme, že výstava, kterou znají snad již všechny lotyšské školy, získává čím dál větší pozornost lotyšské veřejnosti a dalších institucí. V příštím roce chystáme společné akce, které bychom podpořili výstavou a filmy J. Trnky, a ceny příštího ročníku bychom rádi předali v „kulisách“ výstavy laureátů 40. ročníku MDVV Lidice 2012 z celého světa, podobně jako tomu bylo v roce 2002, kdy byl v největším rižském zájmovém centru Skolénu pils vystaven 30. ročník.

Michal Korecký


« Zpět

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus