MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 40 » Předávání cen » Předávání cen MDVV 2012 - Ukrajina, GK Lvov

Předávání cen MDVV 2012 - Ukrajina, GK Lvov

19. 11. 2012

15. října 2012 proběhly ve Lvově dvě akce věnované památce lidické tragédie. Nejprve si v prostorách Generálního konzulátu ČR převzali ocenění nejúspěšnější účastníci Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice ze západní Ukrajiny, poté byla v muzeu „Tjurma na Lonskoho“ zahájena třídílná výstava: panelové expozice „Návraty lidických dětí“ a „Český Malín – Lidice volyňských Čechů“ doprovodil výběr výtvarných prací zaslaných do výše uvedené soutěže právě ze západní Ukrajiny.

Čtyři oceněné školačky ze Lvova a Zoločivu převzaly diplomy a drobné dárky z rukou generální konzula D. Pavlity a vedoucí Lidické galerie Ivony Kasalické, která si z úst přítomných učitelek výtvarné výchovy vyslechla veliké poděkování nejen za organizaci soutěže, ale především za výjimečnou zpětnou vazbu, kterou organizátoři MDVV všem účastníkům, a to i těm neoceněným, poskytují. I. Kasalická při této příležitosti připustila, že kromě vysoké kvality svých výtvorů potřebují účastníci soutěže i kousek štěstí, aby se v obrovské konkurenci 26 tisíc soutěžních příspěvků prosadili. Reprezentační prostory GK pro tuto příležitost ozdobily obrázky významných dětských ilustrátorů v čele s Jiřím Trnkou, jemuž byl jubilejní 40. ročník soutěže věnován. Na závěr slavnostního setkání byla dětem promítnuta animovaná pohádka.

V podvečer téhož dne pak byla v Muzeu – památníku obětí okupačních režimů „Tjurma na Lonskoho“ zahájena výstava spojená ze tří expozic se společným jmenovatelem „Lidice“. „Návraty lidických dětí“ připomínají letošní 70. výročí lidické tragédie, „Český Malín – Lidice volyňských Čechů“ symbolicky propojuje válečné utrpení Čechů a Ukrajinců. Vybraný soubor neoceněných prací z letošního ročníku MDVV pak ve veselejším duchu dokazuje, jak pozitivně je možné uchovávat památku i na tragické události. Vernisáž, během které vystoupili GK D. Pavlita, zástupce ředitele muzea Tjurma, historik Ihor Derevjanyj a vedoucí Lidické galerie I. Kasalická, uzavřel proslovem a modlitbou zoločivský děkan Mykhaylo - řeckokatolický kněz a současně otec dvou z oceněných dětí.

Mezi účastníky akce byli především studenti bohemistiky a krajané, nicméně muzeum patří k hojně navštěvovaným – např. týdně sem zavítá až několik desítek školník skupin, pro které bude tato výstava objevováním nejen české historie, ale i té ukrajinské. Píšící novináři, kteří se vernisáže zúčastnili, ve svých článcích o této akci dokonce ocitovali úryvky ze zahajovacích proslovů (obvykle se spokojí s okopírování tiskového prohlášení), jejichž hlavním mottem bylo nezapomínání bolestné historie, současně však potřeba odpuštění a usmíření, na kterých je možné vystavět lepší budoucnost.

Martina Pavlitová Muchová


« Zpět

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus