MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 41 » Vernisáž

Vernisáž

Ve středu 29. května 2013 byla za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 41. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2013.

Zúčastnili se jí náměstkyně ministryně kultury PhDr. Anna Matoušková, ředitel odboru veřejné diplomacie Jan Bondy, vedoucí sekce UNESCO Ministerstva kultury Michal Beneš, generální ředitelka Českých center Vilma Anýžová a ředitelka odboru národnostní kultury Zuzana Malcová. Z představitelů diplomatických sborů zúčastněných zemí byli přítomni velvyslanci Moldávie, Slovenska a Venezuely a zástupci ambasád Albánie, Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Egypta, Filipín, Chorvatska, Íránu, Japonska, Litvy, Makedonie, Malajsie, Mexika, Německa, Srbska, Turecka a USA.

Z důvodu špatného počasí byl slavnostní ceremoniál předávání ocenění přesunut do Kulturního domu Kladno, kde již od 9 hodin byly pro děti připraveny dílny, workshopy a hry Střediska volného času Labyrint Kladno a hrátky s plastelínou pod vedením venezuelského výtvarníka. Oficiální program začal vystoupením Dětského folklórního souboru Kordulka ze Starého Poddvorova, držitele ocenění Zlatý oříšek, který předvedl ukázku tance verbuňk – jednoho z nemateriálních dědictví UNESCO, které bylo i tématem celého ročníku výstavy.

V 11 hodin přivítal ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl přítomné hosty, zástupce ambasád a oceněné děti s doprovodem a náměstkyně ministryně kultury Anna Matoušková pronesla projev. Na pódiu se poté k paní náměstkyni připojili ředitel odboru veřejné diplomacie MZV Jan Bondy a generální ředitelka Českých center Vilma Anýžová, aby společně předali ceny 59 medailistům z českých škol.

Nejvyšší ocenění přišel předat na pódium vedoucí sekce UNESCO MK ČR Michal Beneš, předseda poroty MDVV Lidice 201 Josef Zedník a velvyslanec Slovenské republiky v ČR Peter Brňo. Ti nejprve ocenili zahraniční malou výtvarnici, která přijela z australského Melbourne a medailistku, která přijela ZUŠ Bernolákova ulice z Košic. Nejvyšší ocenění pro českou školu Cenu poroty poté předali 4 medailistům a pedagožkám Základní umělecké školy Háj ve Slezsku a nejvyšší ocenění Cenu poroty pro zahraniční školu 4 medailistům a pedagožkám ze ZUŠ Holíč ze Slovenska.

Oceněné děti se mohly radovat nejen ze samotné medaile a diplomu Lidická růže, ale i z dalších hodnotných cen - hrnečků s natištěnou fotografií svého vítězného obrázku, ale i hodnotných knižních darů a dárků od ČSOB. Překvapením pak jistě byl pro každého oceněného jeho vlastní oceněný obrázek ve formě kartonové skládačky, věnovaný firmou Atlas. Skleněné palety - Ceny poroty – darovala sklárna Rückl Crystal.

Po skončení předávání cen v Kulturním domě Kladno se všichni hosté přesunuli do Lidické galerie, kde slavnostně přestřihla pásku paní náměstkyně Matoušková, ředitelka ČC Vilma Anýžová a přeživší lidické dítě Maruška Šupíková) . Pak již nic nebránilo pozvání všech přítomných na prohlídku výstavy do 1. patra Lidické galerie, které se především oceněné děti nemohly dočkat. Přes 300 hostů si v následujících chvílích prohlédlo přes 1 400 obrázků a prostorových objektů od dětí z různých koutů celého světa. Závěr vernisáže patřil občerstvení v restauraci Lidická galerie a divadelnímu představení Pinocchio divadla Já to jsem z Drahotěšic, které si děti maximálně užily.

V Lidicích bude výstava otevřena do 31. října 2013, po skončení bude soubor prací v menším rozsahu k vidění i na dalších místech České republiky i v zahraničí.

Pozvánka na vernisáž

PAMÁTNÍK LIDICE

Vás srdečně zve na zahájení

41. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2013

s tématem TRADICE A DĚDICTVÍ LIDU MOJÍ ZEMĚ, NEMATERIÁLNÍ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO

pořádané pod záštitou
ministryně kultury ČR
ministra zahraničních věcí ČR
ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR
předsedy České komise pro UNESCO
generální ředitelky Českých center

Vernisáž proběhne ve středu 29. května 2013 v Lidické galerii v Lidicích.

Program vernisáže:

  • 10:15 taneční vystoupení DFS Kordulka, Starý Poddvorov (verbuňk jako nemateriální dědictví lidstva, UNESCO)
  • 11:00 slavnostní předávání ocenění medailistům z České republiky a pozvaným zahraničním oceněným
  • 12:30 otevření výstavy 41. ročníku
  • 14:00 divadelní představení pro děti Pinocchio (Divadlo Já to jsem, Drahotěšice)

 

Od 8:30 do 14:00 bude pro děti v zahradě Lidické galerie připraven doprovodný program:

  • zábavné hry střediska volného času Labyrint Kladno
  • tvořivá dílna na téma hudební nástroje
  • hrátky s plastelínou pod vedením venezuelského výtvarníka
  • přednáška a ukázka sokolnictví, Klub sokolníků ČMMJ, Kladno (sokolnictví jako nemateriální dědictví lidstva, UNESCO)
  • při příznivém počasí možnost projížděk kočárem s koňmi

Výstava potrvá do 31. 10. 2013

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus