MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 42 » Vernisáž

Vernisáž

Ve středu 28. května 2014 byla v Lidické galerii Památníku Lidice v 11 hodin za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 42. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2014.

Zúčastnil se jí místopředseda Senátu ČR Přemysl Sobotka, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dientsbier, ředitel Odboru Muzeí a galerií Ministerstva kultury Pavel Hlubuček, vrchní ředitelka analyticko-komunikační sekce Ministerstva zahraničních věcí ČR Kristina Larischová, tajemník České komise pro UNESCO Karel Komárek, ředitelka pro program a komunikaci Českých center Monika Koblerová, předseda poroty výstavy Josef Zedník a nový partner výstavy ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis. Z představitelů 24 diplomatických sborů zúčastněných zemí byli přítomni velvyslanci Litvy, Pákistánu a Venezuely a zástupci ambasád Albánie, Arménie, Austrálie, Bulharska, Egypta, Chorvatska, Indie, Íránu, Jihoafrické republiky, Lotyšska, Malajsie, Maroka, Myanmaru, Německa, Rumunska, Slovinska, Srbska, Thajska, Turecka, Ukrajiny a USA.

Již od rána byl pro děti připraven doprovodný program – výtvarné dílny, ve kterých děti samy zhotovovaly z vlny domácí zvířátka, zábavné hry Střediska volného času Labyrint Kladno, prezentace rodinné farmy Ohárka, stloukání másla a jízdy kočárem s koňmi.

V 10:45 zahájil dětský ukrajinský sbor Džerelo z Prahy několika tanci a národními písněmi slavnostní předávání cen na pódiu v zahradě Lidické galerie a poté všechny přivítal ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl, který krátce informoval o rekordní účasti dětí i zemí. Následným krátkým projevem pozdravil hosty i místopředseda senátu ČR pan Přemysl Sobotka. Na pódiu se poté k panu místopředsedovi připojil ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier, ředitel odboru muzeí a galerií MK ČR Pavel Hlubuček, vrchní ředitelka analyticko-komunikační sekce MZV ČR Kristina Larischová a ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis, aby společně předali ceny 56 medailistům z českých škol - medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny – hrnečky s natištěnou fotografií oceněného obrázku každého medailisty, sportovní potřeby a knihy s výtvarnou tematikou. Zajímavým dárkem pak jistě byl pro každého oceněného jeho vlastní oceněný obrázek ve formě kartonové skládačky, který věnovala firma Atlas.

V rámci předávání medailí byly uděleny i speciální ceny 5 vítězům webového hlasování na internetovém serveru Alík.cz, kde děti samy měly možnost hlasovat a vybrat své favority – vítězi se stali Tereza Hudečková (Kroměříž), Vendula Čampulková (Strakonice), Ondřej Brůha (Řevnice), Filip Roušal (Červené Pečky) a Nikola Ausficírová (Opava), která se zároveň stala absolutním vítězem hlasování a získala tak pro svou školu hlavní cenu - 10 tisíc korun od partnera soutěže Nadace Agrofert.

Ze zahraničí přijeli své ceny převzít osobně 2 medailisté ze slovenské ZUŠ Holíč. Těm předali ocenění na pódiu tajemník České komise pro UNESCO Karel Komárek, ředitelka pro program a komunikaci Českých center Monika Koblerová a předseda poroty výstavy Josef Zedník. Ti předali také ceny nejvyšší – Cenu poroty pro ČR porota letos udělila za dlouholetou kvalitní výtvarnou práci s dětmi a výjimečnou kolekci prostorových prací Základní umělecké škole Vladimíra Ambrose z Prostějova, odkud si přijeli převzít medaile 3 chlapci, křišťálovou paletu, kterou darovala firma Rückl Crystal si převzala pedagožka školy Hana Palacká. Cena poroty pro zahraničí byla letos udělena za výbornou kolekci fotografií a za dlouhodobou kvalitní práci s dětmi ukrajinskému Photostudiu MIG z Doněcka. Pozvaná zástupkyně školy 13letá Katya Kravtsova nemohla bohužel přijet z důvodu bojů v okolí letiště i nádraží v Doněcku, cestu vlakem do Kyjeva a následně letadlem do Prahy podnikla jen její učitelka Iryna Logachova, která si z rukou výše jmenovaných a také z rukou rady ukrajinské ambasády v Praze Mykhaila Kovbasy převzala křišťálovou paletu pro svou školu.

Po skončení předávání cen byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie. Po slavnostním přestřižení pásky (Pavel Hlubuček a přeživší lidické dítě Pavel Horešovský) si mohlo přes 550 návštěvníků prohlédnout přes 1 400 obrázků a prostorových objektů od dětí z různých koutů celého světa. Závěr vernisáže patřil divadelnímu představení Jak šlo vejce na vandr divadla Koňmo z Kardašovy Řečice. Přes velmi nepříznivé počasí plné deště a následně bláta se i letos program a slavnostní ceremoniál povedl, všichni přítomní si ho velmi chválili.

V Lidicích bude výstava otevřena do 31. října 2014, po jejím skončení budou vybrané práce k vidění v ZUŠ Most, Moskevská ulice a na dalších místech v ČR i zahraničí. V srpnu 2014 pak bude loňský ročník prezentován v Galerii Izopark v Moskvě a v listopadu pak v ukrajinském Charkově.

Pozvánka na vernisáž

PAMÁTNÍK LIDICE

Vás srdečně zve na zahájení

42. Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2014

s tématem RODINNÉ ZEMĚDĚLSTVÍ aneb NAŠE ZAHRÁDKA A POLE

Výstava je pořádaná pod záštitou

ministra kultury ČR
ministra zahraničních věcí ČR
ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR
předsedy České komise pro UNESCO
generální ředitelky Českých center


Vernisáž proběhne ve středu 28. května 2014 v Lidické galerii v Lidicích.

Program vernisáže:

Vystoupí děti z ukrajinského souboru Džerelo v Praze.

  • 11:00 slavnostní předávání ocenění medailistům z České republiky a pozvaným zahraničním oceněným
  • 12:45 otevření výstavy 42. ročníku výstavy
  • 14:00 divadelní představení pro děti Jak šlo vejce na vandr (Divadlo Koňmo)

Od 8:30 do 14:00 bude pro děti v zahradě Lidické galerie připraven doprovodný program:

Zábavné hry střediska volného času Labyrint Kladno, výtvarné dílny pro děti na téma domácí zvířata, ukázka rodinného farmaření a při příznivém počasí projížďky kočárem s koňmi.

Výstava potrvá do 31. 10. 2014.

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2021, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus