MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 43 » Vernisáž

Vernisáž

V sobotu 30. května 2015 byla v Lidické galerii Památníku Lidice v 11 hodin za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 43. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2015.

Zúčastnil se jí místopředseda Senátu ČR Přemysl Sobotka, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dientsbier, poslanec Parlamentu ČR Bc. Zdeněk Syblík,.zástupkyně ředitele Odboru Muzeí a galerií Ministerstva kultury JUDr. Věra Sejkorová, zástupkyně náměstkyně Ministerstva zahraničních věcí ČR Kristina Larischová, tajemník České komise pro UNESCO Karel Komárek, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Fidrmuc, vedoucí tajemník Sekretariátu České komise pro UNESCO pan Karel Komárek a ředitel úseku strategie a rozvoje Českých center PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka. Z představitelů 9 diplomatických sborů zúčastněných zemí byli přítomni velvyslanci Číny, Gruzie, Malajsie a Venezuely a zástupci ambasád či zahraničních institutů z Bulharska,  Rumunska, Ruska, Thajska a Vietnamu.

Již od rána byl pro děti připraven doprovodný program – výtvarné dílny, ve kterých děti tvořily na téma kyanotypie, indonéská batika, stínové divadlo, žonglování Vojty Vrtka, zábavné hry Střediska volného času Labyrint Kladno a jízdy kočárem s koňmi. V 11:00 zahájilo fanfárami slavnostní předávání cen na pódiu žesťové trio ze ZUŠ. Marie Podvalové z Prahy 9 Čakovic a dětský sbor Bulharské školy Petera Berona z Prahy, který zazpíval několik národních písní.

Poté všechny přivítal ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl, který krátce informoval o účasti dětí i zemí a poděkoval všem tvůrcům výstavy, spolupracovníkům a sponzorům. Následným krátkým projevem pozdravil hosty i místopředseda senátu ČR pan Přemysl Sobotka a zástupkyně ředitele OMG MK ČR paní Věra Sejkorová. Na pódiu se poté k panu místopředsedovi a paní zástupkyni připojil ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier, zástupkyně náměstkyně MZV ČR Kristina Larischová a náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Fidrmuc. aby společně předali ceny 46 medailistům z českých škol - medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny – hrnečky s natištěnou fotografií oceněného obrázku každého medailisty, knižní dary Nakladatelství Albatros, výtvarné potřeby od firmy Nielsen a Faber Castell, USB disky a oceněný obrázek ve formě kartonové skládačky, který věnovala firma Atlas Advertising group. Za závěr svého projevu předal ředitel Milouš Červencl významné vyznamenání Pamětní odznak Památníku Lidice za dlouhodobou spolupráci paní Mileně Burgrové, grafičce výstavy, která již 12 let dává výstavě design a vytváří její instalaci

V druhé polovině předávání cen se vyměnili předávající – na pódium přišel tajemník České komise pro UNESCO Karel Komárek, ředitel úseku strategie a rozvoje Českých center PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka a předseda poroty výstavy Josef Zedník a předali nejvyšší ceny - Cenu poroty pro ČR porota letos udělila za trvalou, cílevědomou a kvalitní výtvarnou práci s dětmi Základní umělecké škole Mšeno, která představila bohatou a zajímavou kolekci prací v technice malba, kresba, grafika, fotografie, i kombinovaná technika. Medaile si přijelo převzít 5 medailistek z této školy a hlavní cenu – křišťálovou paletu, kterou darovala firma Rückl Crystal, ředitel školy pan Čeněk Hlavatý. Cena poroty pro zahraničí byla letos udělena za vkvalitní a dlouhodobou výtvarnou práci s dětmi organizaci Młodzieżowy Dom Kultury - pracownia plastyczna "Creatio" z polského Rybniku. Medaili si na pódiu převzaly 3 medailisté z této organizace a křišťálovou paletu si převzala pedagožka školy Aldona Kaczmarczyk-Kolucka a zástupkyně ředitelky MDK Rybnik Danuta  Sarna. Na závěr ceremoniálu byli vyhlášeni vítězové 5 kategorií, pro jejichž díla mohly hlasovat děti na internetovém serveru Alík.cz v rámci speciální dětské ceny - vítězi se stali Rozálie Kabátová (Výtvarná dílna Paletka Plzeň), Lucie Kopelentová (ZUŠ Kolín), Kateřina Kopečková (ZUŠ Plzeň Jagellonská), Anna Roubová (ZUŠ Mšeno) a  Adéla Denková (ZUŠ Plzeň Jagellonská), která se zároveň stala absolutním vítězem hlasování a získala tak pro svou školu hlavní cenu - 10 tisíc korun od partnera soutěže Nadace Agrofert. Ceny vítězům a šek předala na pódiu pedagožce školy Romaně Štajerové ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis.

Po skončení předávání cen a společné fotografii všech oceněných byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie. Po slavnostním přestřižení pásky (ministr Jiří Dientsbier, paní Věra Sejkorová, přeživší lidické dítě Marie Šupíková a jedno z oceněných dětí – autor hlavního grafického motivu celé výstavy 6 letý Míša Vyzrál) si mohlo přes 400 návštěvníků prohlédnout přes 1 200 obrázků a prostorových objektů od dětí z různých koutů celého světa. Závěr vernisáže patřil divadelnímu představení Velká cirkusová pohádka Vojty Vrtka a posezení s porotou. Přes opětovné velmi nepříznivé počasí plné deště se i letos program a slavnostní ceremoniál povedl, všichni přítomní si ho velmi chválili.

V Lidicích bude výstava otevřena do 31. října 2015, po jejím skončení budou vybrané práce k vidění v ZUŠ Most, Moskevská ulice a na dalších místech v ČR i zahraničí.

Pozvánka na vernisáž

Památník Lidice

Vás srdečně zve na slavnostní zahájení

43. Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2015

s tématem SVĚTLO

v sobotu 30. května 2015 v Lidické galerii v Lidicích.

 

Program vernisáže:

8:30 zábavný program pro děti v zahradě Lidické galerie:

  • ukázka techniky „kyanotypie“ pod vedením Dmitryho Rubinsteyna, vedoucího Art-residence Zahradník
  • výtvarné dílny na téma stínové divadlo a tradiční vosková indonézká batika
  • ukázka žonglování Vojty Vrtka
  • hry Střediska volného času Labyrint Kladno
  • při příznivém počasí projížďky kočárem s koňmi

11:00   slavnostní předávání ocenění medailistům z České republiky a pozvaným zahraničním oceněným v zahradě Lidické galerie, vystoupí sbor LIRA Bulharské školy P. Berona v Praze a žesťové trio ze ZUŠ M. Podvalové Praha 9 Čakovice

12:45  otevření 43. ročníku výstavy a její prohlídka

14:00  divadelní představení pro děti Velká cirkusová pohádka Vojty Vrtka (zahrada)

14:30  setkání s porotou, komentovaná prohlídka výstavy (kinosál 1. patro)

Budeme rádi, když svou účast potvrdíte do 26. 5. 2015 na tel. 736 642 318, nebo na kasalicka@lidice-memorial.cz, abychom měli představu, kolik osob vernisáž navštíví.

Vstup na vernisáž volný.

Výstava bude otevřena v 1. patře Lidické galerie od 31. 5. do 31. 10. 2015, denně od 9 do 18 hodin.

 

Výstava je pořádána pod záštitou

ministra kultury ČR

ministra zahraničních věcí ČR

ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR

generální ředitelky Českých center

předsedy České komise pro UNESCO

 

Místo konání 

Památník Lidice, Lidická galerie, Tokajická 152, 273 54 Lidice

Doprava

Metrem A na stanici Nádraží Veleslavín a mezimestským autobusem c. 56 nebo 22 Praha – Kladno

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus