» Archiv ročníků » Ročník 44 » Vernisáž
Vernisáž
V úterý 31. května 2016 byla v Lidické galerii Památníku Lidice v 11 hodin za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 44. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2016 s tématem ŠKOLA? VZDĚLÁNÍ!
Zúčastnili se jí ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier, náměstkyně pro řízení sekce Úřad ministerstva MZV ČR Ivana Červenková, náměstek pro řízení sekce kulturního dědictví MK ČR Vlastislav Ouroda, vedoucí tajemník České komise pro UNESCO Karel Komárek, programová koordinátorka Českých center Ljuba Svobodová, ředitel odboru mezinárodních vztahů MK ČR Petr Hnízdo, radní pro oblast kultury a památkové péče Krajského úřad Středočeského kraje Zdeněk Štefek a ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis. Z představitelů diplomatických sborů zúčastněných zemí byli přítomni velvyslanci Estonska, Lucemburska, Lotyšska, Makedonie, Maroka, Mexika, Moldávie, Turecka a Venezuely a zástupci ambasád či zahraničních institutů Arménie, Ázerbájdžánu, Bulharska, Filipín, Gruzie, Indie, Indonézie, Mongolska, Polska, Rumunska, Ruska a Thajska.
Již od rána byl pro děti připraven doprovodný program – výtvarné dílny, ve kterých děti tvořily na téma kyanotypie pod vedením Dmitryho Rubinshteyna z Galerie Zahradník, žonglérská vystoupení a dílny Vojty Vrtka, ukázka pravé mongolské jurty Malého asijského muzea z Ledců, hry Střediska volného času Labyrint Kladno, ukázka práce dobrovolných hasičů SDH Hřebeč a jízdy kočárem s koňmi. Slavnostní předávání cen bylo zahájeno v V 11:00 tancem a písní dětského sboru Mezinárodní čínské školy v Praze a fanfárami Karla Vencoura.
Poté všechny přivítal ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl, který přivítal všechny přítomné, krátce informoval o účasti dětí i zemí a poděkoval všem tvůrcům výstavy, spolupracovníkům a sponzorům. Následným krátkým projevem pozdravila hosty i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a náměstek pro řízení sekce kulturního dědictví MK ČR Vlastislav Ouroda. Na pódiu se poté k paní ministryni a panu náměstkovi připojil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a náměstkyně pro řízení sekce Úřad ministerstva MZV ČR Ivana Červenková, aby společně předali ceny 55 medailistům z českých škol - medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny – sportovní pytel s logem výstavy, hrnečky s natištěnou fotografií oceněného obrázku každého medailisty, knižní dary Nakladatelství Albatros, výtvarné potřeby od firmy Nielsen a Faber-Castell a oceněný obrázek ve formě kartonové skládačky, který věnovala firma Atlas Advertising group.
V druhé polovině předávání cen se vyměnili předávající – na pódium přišel tajemník České komise pro UNESCO Karel Komárek, programová koordinátorka Českých center Ljuba Svobodová a předseda poroty výstavy Josef Zedník, aby nejdříve předali medaile zahraničním účastníkům – medailistce ze Slovenska (SZUŠ Trenčín) a medailistovi z Bulharska i jeho pedagožce (Sofie, Prikazen Svjat). Poté byla předána nejvyšší cena - Cena poroty pro ČR, kterou letos porota udělila za trvalou, cílevědomou a kvalitní výtvarnou práci s dětmi Soukromé základní škole Sedmikráska z Rožnova pod Radhoštěm, která představila bohatou kolekci prostorových i plošných prací plně srovnatelnou s kolekcemi základních uměleckých škol. Medaile si přijely převzít 3 medailistky z této školy a hlavní cenu – křišťálovou paletu, kterou darovala firma Rückl Crystal, ředitel školy pan Pavel Sumec. Finanční odměnu za kvalitní práci s dětmi 10 000 kč předala řediteli školy ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis. Poté mělo následovat předání Ceny poroty pro zahraničí a to zástupcům indické školy z Hyderabadu. Zahraničí ocenění měli bohužel zpoždění, neboť jejich let byl zrušen a posunut na další den - tj. den vernisáže. Paradoxně měli ocenění přiletět právě ve chvíli, kdy jim měla být na podiu slavnostně Cena poroty předána. Situace se zpožděním byla všem přítomným vysvětlena a kurátorka požádala o možnost předat ocenění zástupcům školy přímo ve expozici, jakmile ocenění přijedou z letiště do Lidic. Poté bylo přistoupeno k vyhlášení vítězů 5 kategorií, pro jejichž díla mohly hlasovat děti na internetovém serveru Alík.cz v rámci speciální dětské ceny - vítězi se stali - Filip Ittner (kateg. 4-7 let malba ZUŠ Most Moskevská ul.), Rozálie Peterová (kateg. 8-11 let malba, ZUŠ Kolín), Pavlína Vrátilová (kateg. 12-16 let malba, ZŠ T.G. Masaryka Opava), Sára Ostaševski (kateg. Fotografie, ZUŠ Mšeno) a Filip Albert Hannich (kateg. Prostorové objekty, ZŠ Červené Pečky), absolutním vítězem s 247 hlasy se stal Filip Ittner ze ZUŠ Most. Diplomy a dárky předala vítězům Zuzana Tornikidis, ředitelka spolupracující organizace Nadace Agrofert.
Po skončení předávání cen na pódiu a společné fotografii všech oceněných byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie. Před Lidickou galerií je opět přivítal dětský sbor Mezinárodní čínské školy Praha s čínskou písní a fanfáry Karla Vencoura. Po slavnostním přestřižení pásky (medailistky ze ZŠ Sedmikráska Rožnov pod Radhoštěm a přeživší lidické dítě Marie Šupíková) si mohlo přes 700 návštěvníků prohlédnout přes 1 300 obrázků a prostorových objektů od dětí z různých koutů celého světa.
K radosti všech přítomných pár minut po přestřižení pásky přijeli z letiště očekávaní indičtí hosté a v zápětí jim bylo předáno nejvyšší ocenění pro zahraničí přímo v expozici mezi přítomnými hosty vernisáže. Medaile a Cenu poroty pro zahraniční školu předal studentům (A. Shreetej a Mounika Reddy) a pedagožce oceněné indické školy Young Envoys International z Hyderabadu paní Padmě Bommareddy Indie první tajemník indické ambasády Kamal Parvez, ministr Jiří Dienstbier, náměstkyně Ivana Červenková a ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis. Cena poroty byla udělena za tematicky zpracovaný a výtvarně bohatý soubor barevné grafiky, s přihlédnutím k dlouholetým a výrazným úspěchům a dlouhodobému zapojení této školy do soutěže.
Po několika ročnících plných deště se letos počasí umoudřilo – déšť padal pouze do 9 hodin, kdy se jako zázrakem vyčasilo a až do otevření výstavy svítilo sluníčko. Všem přítomným se vernisáž i výstava velmi líbila.
V Lidicích bude výstava otevřena výjimečně až do 30. listopadu 2016, po jejím skončení budou vybrané práce k vidění v ZUŠ Most, Moskevská ulice a na dalších místech v ČR i zahraničí.
Pozvánka na vernisáž
Památník Lidice
Vás srdečně zve na slavnostní zahájení
44. Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2016
s tématem ŠKOLA? VZDĚLÁNÍ!
v úterý 31. května 2016 v Lidické galerii v Lidicích.
Program vernisáže:
8:30 zábavný program pro děti v zahradě Lidické galerie:
- výtvarná dílna pod vedením Dmitryho Rubinshteyna (Art-residence Zahradník)
- žonglérská vystoupení a dílny Vojty Vrtka
- hry Střediska volného času Labyrint Kladno
- ukázka pravé mongolské jurty (Malé asijské muzeum, Ledce)
- ukázka práce dobrovolných hasičů SDH Hřebeč
- při příznivém počasí projížďky kočárem s koňmi
11:00 slavnostní předávání ocenění medailistům z České republiky a pozvaným zahraničním oceněným v zahradě Lidické galerie, vystoupí dětský sbor Mezinárodní čínské školy Praha, fanfáry Karel Vencour
12:45 otevření 44. ročníku výstavy a její prohlídka
Vstup na vernisáž volný.
Budeme rádi, když svou účast potvrdíte do 26. 5. 2016 na tel. 736 642 318, nebo na kasalicka@lidice-memorial.cz, abychom měli představu, kolik osob vernisáž navštíví.
Výstava bude otevřena v 1. patře Lidické galerie od 1. 6. do 30. 11. 2016, denně od 10 do 18 hodin, v listopadu do 16 hodin.
Výstava je pořádána pod záštitou
- ministra kultury ČR
- ministra zahraničních věcí ČR
- ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR
- generálního ředitele Českých center
- předsedy České komise pro UNESCO
Místo konání
Památník Lidice, Lidická galerie, Tokajická 152, 273 54 Lidice
Doprava
Metrem trasou A na stanici Nádraží Veleslavín a dále meziměstským autobusem č. A56 (do zastávky Lidice a dále pěšky do Galerie), nebo A 22 (do zastávky Lidice, Obecní úřad – přímo před Lidickou galerií), linka Praha – Kladno.