MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 45 » Vernisáž

Vernisáž

Ve čtvrtek 1. června 2017 byla v Lidické galerii Památníku Lidice v 11 hodin za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena 45. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2017 s tématem CESTOVÁNÍ, při které byly předány medaile „Lidická růže“ nejlepším dětským výtvarníkům z České republiky a oceněným českým i zahraničním medailistům škol oceněných Cenou poroty.

Slavnostního otevření výstavy se zúčastnili senátor Jiří Dienstbier, náměstkyně pro řízení sekce Úřad ministerstva MZV ČR Ivana Červenková, vedoucí oddělení sekce UNESCO odboru mezinárodních vztahů Ministerstva kultury Mgr. Dita Limová, ředitel Odboru předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Faltýn, Mgr. Monika Koblerová, pověřená řízením Českých center, místostarosta obce Lidice Tomáš Skála, předseda poroty výstavy Josef Zedník a ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis. Z představitelů diplomatických sborů zúčastněných zemí byli přítomni velvyslanci Estonska, Lucemburska, Lotyšska, Makedonie, Maroka, Mexika, Moldávie, Turecka a Venezuely a zástupci ambasád či zahraničních institutů Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Bulharska, Filipín, Gruzie, Indie, Indonézie, Mongolska, Palestiny, Polska, Rumunska, Ruska a Thajska.

Již od rána byl pro děti připraven doprovodný program – výtvarné dílny na téma kyanotypie pod vedením Dmitryho Rubinshteyna z Galerie Zahradník, žonglérská vystoupení a dílny Vojty Vrtka, ukázka pravé mongolské jurty Malého asijského muzea z Ledců, hry Střediska volného času Labyrint Kladno, interaktivní úkoly připravené ve spolupráci s Neviditelnou výstavou, dřevohrátky Jana Nováčka a jízdy kočárem s koňmi.

Slavnostní předávání cen bylo zahájeno v 11:00 fanfárami žesťového souboru ZUŠ Marie Podvalové z Prahy 9 a 2 písněmi dětského sboru Mezinárodní školy Praha. Poté všechny přítomné přivítala ředitelka Památníku Lidice Mgr. Martina Lehmannová, která krátce informovala o účasti dětí i zemí a poděkovala všem tvůrcům výstavy, spolupracovníkům a sponzorům. Na pódiu se poté k paní ředitelce připojili senátor Jiří Dienstbier, náměstkyně pro řízení sekce Úřad ministerstva MZV ČR Ivana Červenková a ředitel Odboru předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Faltýn, aby společně předali ceny 76 medailistům z českých škol - medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny – tašku přes ramena s logem výstavy, knižní dary Nakladatelství Albatros a Labyrint s časopisem RAKETA, výtvarné potřeby od firmy Nielsen a Faber-Castell a oceněný obrázek ve formě kartonové skládačky, který věnovala firma Atlas Advertising group.

V druhé polovině předávání cen se vyměnili předávající – na pódium přišla vedoucí oddělení sekce UNESCO odboru mezinárodních vztahů Ministerstva kultury Mgr. Dita Limová, Mgr. Monika Koblerová, pověřená řízením Českých center, místostarosta obce Lidice Tomáš Skála a předseda poroty výstavy Josef Zedník, aby nejdříve předali medaile zahraničním účastníkům – medailistce ze Slovenska a 3 medailistkám z Běloruska. Poté byla předána nejvyšší cena - Cena poroty pro ČR, kterou letos porota udělila za výjimečnou kolekci plošných prací i výtvarných objektů a za vynikající a dlouhodobou práci s dětmi ZUŠ Nové Město pod Smrkem. Medaile si přijeli převzít 3 medailisté z této školy a hlavní cenu – křišťálovou paletu, kterou darovala firma Rückl Crystal, převzala ředitelka školy Martina Funtánová. Finanční odměnu za kvalitní práci s dětmi 10 000 kč předala ředitelce školy ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis. Cena poroty pro zahraničí byla letos udělena za vyrovnanou a jedinečnou kolekcí plošných prací v technice akvarelu a za dlouhodobé úspěchy v soutěži škole GBOU School No. 1955 z Moskvy, Rusko. Medaili si na pódiu od předávajících, ke kterým se připojila 1. tajemnice velvyslanectví Ruské federace p. Ekaterina Barancheva, převzali 2 medailisté, křišťálovou paletu převzala ředitelka školy Olga Tishina a pedagog Vsevolod Romankov.

Po skončení předávání cen na pódiu a společné fotografii všech oceněných byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie. Před Lidickou galerií je opět přivítaly fanfáry žesťového souboru a po slavnostním přestřižení pásky (senátor Jiří Dienstbier, Dita Limová, přeživší lidické dítě Marie Šupíková a nejmladší medailistka ze Slovenska Xénia Volčková) si mohlo přes 500 návštěvníků prohlédnout přes 1 200 prací od dětí z různých koutů celého světa. Jsme rádi, že se i letos počasí povedlo a po mnoha ročnících plných deště proběhla celá slavnostní akce ve slunném a teplém počasí.

Výstava bude v Lidicích otevřena od 1. června do 30. listopadu 2017, po jejím skončení bude instalována na dalších místech České republiky i v zahraničí.

Pozvánka na vernisáž

Památník Lidice

Vás srdečně zve na slavnostní zahájení

45. Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2017

s tématem CESTOVÁNÍ

ve čtvrtek 1. června 2017 v Lidické galerii v Lidicích.

 

Program vernisáže:

8:00  zábavný program pro děti v zahradě Lidické galerie:

 • výtvarná dílna pod vedením Dmitryho Rubinshteyna (Art-residence Zahradník)
 • žonglérská vystoupení a dílny Vojty Vrtka
 • hry Střediska volného času Labyrint Kladno
 • interaktivní úkoly připravené ve spolupráci s Neviditelnou výstavou (Praha)
 • dřevohrátky Pojďte si vyrobit autíčko s Janem Nováčkem
 • ukázka pravé mongolské jurty (Malé asijské muzeum, Ledce)
 • při příznivém počasí projížďky kočárem s koňmi

11:00  slavnostní předávání ocenění medailistům z České republiky a pozvaným zahraničním oceněným v zahradě Lidické galerie, vystoupí Dětský sbor Mezinárodní školy Praha a žesťový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové Praha 9 Čakovice

13:30  otevření 45. ročníku výstavy a její prohlídka

 

Vstup na vernisáž volný.

Budeme rádi, když svou účast potvrdíte do 28. 5. 2017 na tel. 736 642 318, nebo na kasalicka@lidice-memorial.cz, abychom měli představu, kolik osob vernisáž navštíví.

Výstava bude otevřena v 1. patře Lidické galerie od 1. 6. do 30. 11. 2017, denně od 9 do 17 hodin, v listopadu do 16 hodin.

 

Výstava je pořádána pod záštitou

 • ministra kultury
 • ministra zahraničních věcí
 • ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
 • generálního ředitele Českých center
 • předsedy České komise pro UNESCO
 
Místo konání

Památník Lidice, Lidická galerie, Tokajická 152, 273 54 Lidice

Doprava

Metrem trasou A na stanici Nádraží Veleslavín a dále meziměstským autobusem č. A56 (do zastávky Lidice a dále pěšky do Galerie), nebo A 22 (do zastávky Lidice, Obecní úřad - přímo před Lidickou galerií), linka Praha - Kladno.

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus