MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 46 » Vernisáž

Vernisáž

Ve čtvrtek 31. května 2018 byla v Lidické galerii Památníku Lidice v 11 hodin za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena 46. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2018 s tématem VODA (nad zlato), při které byly předány medaile „Lidická růže“ nejlepším dětským výtvarníkům z České republiky a oceněným českým i zahraničním medailistům škol oceněných Cenou poroty.

Vernisáž poctili svou přítomností, dětem gratulovali a ocenění předávali: paní Martina Lehmannová - ředitelka Památníku Lidice, Veronika Kellerová – starostka obce Lidice, Tomáš Skála - místostarosta obce Lidice, Pavel Hlubuček - ředitel Odboru ochrany movitého kulturního dědictví Ministertva kultury, Jiří Dienstbier – senátor, Monika Koblerová - ředitelka Úseku kulturní diplomacie a Czech Centres Network, Petr Hnízdo - ředitel Odboru mezinárodních vztahů Ministerstva kultury, Sandra Miholová - vedoucí oddělení pro aktivity veřejné diplomacie z Odboru veřejné diplomacie Ministerstva zahraničních věcí, Jitka Taussiková - tisková mluvčí Národního zemědělského muzea v Praze, Zuzana Tornikidis - ředitelka Nadace Agrofert, Josef Zedník - předseda poroty výstavy, Ivona Kasalická – někdejší kurátorka výstavy, Christoph Israng - velvyslanec Spolkové republiky Německo, Leon Marc – velvyslanec Slovinské republiky.

Již od rána byl pro děti připraven doprovodný program – výtvarné dílny, divadelní představení a hry, půjčovna koloběžek a také možnost projížďky v kočáru taženém koňmi. Slavnostní předávání cen bylo zahájeno v 11:00 fanfárami žesťového souboru ZUŠ Marie Podvalové z Prahy 9 a písněmi dětského sboru International School of Prague. Poté už začalo předávání ocenění 48 přítomným medailistům z českých, slovenských, i zahraničních škol. Dětští výtvarníci obdrželi medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny – tašku přes rameno s logem výstavy, knižní dary Nakladatelství Albatros, výtvarné potřeby od firmy Nielsen a Faber-Castell, oceněný obrázek ve formě kartonové skládačky, který věnovala firma Atlas Advertising group a kelímek na barvy od Památníku Lidice.

Ve druhé polovině slavnostního ceremoniálu byly předány hlavní ceny poroty – skleněné palety. Ze ZŠ T.G. Masaryka z Opavy je přišli převzít ředitel Aleš Moravec a pedagožky Taťána Břečková a Lucie Tenglerová. Česká škola rovněž obdržela speciální cenu Nadace Agrofert – šek v hodnotě 10 000 Kč. Za OŠ Sveti Jurij ze sloviského města Rogašovci cenu převzal pedagog Matej Gider.

Po skončení předávání cen na pódiu byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie.

Výstava je v Lidicích otevřena a přístupná od 31. Května do 25. listopadu 2018. Po jejím skončení bude instalována na dalších místech České republiky i v zahraničí.

1. června 2018 proběhla slavnostní vernisáž na půdě Národního zemědělského muzea v Praze. I zde byla předána ocenění několika mladým autorům a proslovu se ujali Antonín Juriga – statutární náměstek generálního ředitele a ředitel pobočky NZM Praha, ředitelka Památníku Lidice paní Martina Lehmannová a kurátor výstavy Jiří Mottl.

Výstava je v NZM otevřena ve stejném termínu, jako výstava v Lidicích a obě instituce také vzájemně uznávají zakoupené vstupenky. Se vstupenkou z Lididcké galerie tedy návštěvníci mohou i do NZM a opačně.

Pozvánka na vernisáž

46. Mezinárodní dětská výtvarná výstava LIDICE 2018

V roce 2018 došlo k domluvě spolupráce mezi Památníkem Lidice a Národním zemědělským muzeem a výstava bude probíhat současně na dvou místech. Zhruba 1 000 oceněných prací bude vystaveno v Lidicích a přibližně 200 prací pak v Národním zemědělském muzeu. S tím souvisí i dva termíny vernisáže, které se uskuteční následovně:

  • 31. května 2018, Lidická galerie (hlavní vernisáž - zde si dětští výtvarníci slavnostně převezmou medaili od zástupců ministerstev, která převzala nad soutěží záštitu).
  • 1. června 2018, Národní zemědělské muzeum (doprovodná vernisáž, kde děti přivítají zástupci NZM, bude pro ně zajiště prohlídka expozice rybářství, která skvěle koresponduje se tématem letošního ročníku MDVV Lidice - Voda).

Program vernisáže v Lidické galerii 31. května 2018

7:30  - 8:30 registrace medailistů v Lidické galerii

9:00 – 9:30 nácvik předávání cen v zahradě (pouze medailisté)

9:00  zábavný program pro děti v zahradě Lidické galerie:

  • výtvarná dílna
  • divadlo Studna
  • tématické hry
  • projížďky kočárem taženým koňmi
  • půjčovna koloběžek Yedoo

11:00 Slavnostní předávání ocenění medailistům z České republiky i pozvaným zahraničním oceněným v zahradě Lidické galerie. Vystoupí Dětský sbor International School of Prague a žesťový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové Praha 9-Čakovice

13:30 otevření 46. ročníku výstavy a její prohlídka

15:00 Autobus pro zájemce (nutno rezervovat) do Národního zemědělského muzea, kde je zajištěn volný vstup a otevřeno do 17:00. V NZM nebude probíhat další vernisáž - pouze prohlídka prací. Vernisáž pro NZM je až o den později - 1. června - popsána níže.

Vstup na vernisáž volný.

Svou účast prosím potvrďte do 29. 5. 2018 na tel. +420 736 642 318, nebo na children@lidice-memorial.cz

Vstup na vernisáž volný.

Program vernisáže v Národním zemědělském muzeu 1. června 2018

11:00 Slavnostní zahájení výstavy s účastí oceněných medailistů z České republiky a pozvaných zahraničních oceněných. Vystoupí žesťový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové Praha 9-Čakovice.

Volný vstup, prohlídka prostor a střešní terasy muzea.

Svou účast prosím potvrďte do 29. 5. 2018 na tel. +420 736 642 318, nebo na children@lidice-memorial.cz

Vstup na vernisáž volný.


Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus