MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 47 » Vernisáž

Vernisáž

V úterý 28. května 2019 byla v Lidické galerii Památníku Lidice v 11 hodin za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena 47. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2019 s tématem CHEMIE, při které byly předány medaile „Lidická růže“ nejlepším dětským výtvarníkům z České republiky a oceněným českým i zahraničním medailistům škol oceněných Cenou poroty.

Slavnostního otevření výstavy se zúčastnili senátor Jiří Dienstbier, Dana Jandová - pověřená zastupováním ředitele Odboru muzeí Ministerstva kultury, vedoucí samostatného oddělení ochrany kulturních statků Ministerstva kultury Magda Němcová, ředitelka Odboru veřejné diplomacie Eva Dvořáková, Jan Czerný z Odboru států subsaharské Afriky Ministerstva zahraničních věcí, René Zelený - vedoucí tajemník sekretariátu UNESCO, primátor města Kladna Dan Jiránek, Dita Limová -  vedoucí oddělení sekce UNESCO, starostka obce Lidice Veronika Kellerová, předseda poroty výstavy Josef Zedník, Ivana Lorencová - ved. odd. pro dějiny věd a techniky v Národním technickém muzeu, Hana Pištorová - specialista pro oblast společenských věd / Česká centra a Zuzana Tornikidis, ředitelka Nadace Agrofert.

Z partnerů výstavy byli přítomni paní proděkanka Lucie Stříbrná z Univerzity Pardubice - Fakulta chemicko - technologická, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR Ivan Souček, ředitel sekce správy Povodí Vltavy Tomáš Kendík.

Přítomni byli i velvyslanci a zástupci ambasád v ČR:

 • velvyslankyně Marockého království J.E. pí. Hanane SAADI
 • velvyslanec státu Izrael J.E. p. Daniel Martin MERON
 • velvyslanec Argentinské republiky J.E. p. Roberto Alejandro SALAFIA

Dále bylo přítomni zástupci ambasád Ruska, Turecka, Maďarska, Rumunska, Malajsie, Palestiny, Moldávie, Arménie, Srbska, Gruzie.

Již od rána byl pro děti připraven zábavný vzdělávací program s tématikou chemie, který připravilo Národní technické muzeum, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Techmania Science Center.

Slavnostní předávání cen bylo zahájeno v 11:00 fanfárami žesťového souboru ZUŠ Marie Podvalové z Prahy 9 a 3 písněmi dětského sboru International school of Prague. Poté všechny přítomné přivítala ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová, která krátce informovala o účasti dětí i zemí a poděkovala všem tvůrcům výstavy, spolupracovníkům a sponzorům. Další projev měly pověřená zastupováním Odboru muzeí Ministerstva Kultury Dana Jandová, ředitelka Odboru veeřejné diplomacie Eva Dvořáková a zástupkyně Národního Technického muzea Ivana Lorencová.

Na pódiu se poté k paní ředitelce připojili senátor Jiří Dienstbier a primátor města Kladna Dan Jiránek aby společně předali ceny 66 medailistům z českých škol - medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny.

V druhé polovině předávání cen se vyměnili předávající – přišel Jiří Czerný z Ministerstva zahraničních věcí, z UNESCA vedoucí sekretariátu René Zelený a Hana Pištorová z Českých center, aby nejdříve předali medaile zahraničním účastníkům –Slovenska a z Vídně.

Cena poroty pro zahraničí byla letos udělena volnočasovému zařízení Občianske združenie art Slnečnice, Bratislava za naprosto vyjímečnou kolekcí. Skleněnou paletu si přijela spolu s dětmi převzít statututární zástupce Monika Čurillová.

Poté byla předána nejvyšší cena - Cena poroty pro ČR, kterou letos porota udělila za výrazně působivou a bohatou kolekci prací Základní umělecké škole F.X. Richtera Holešov. Spolu se skleněnou paletou, kterou si přišli převzít zástupci Karel Jokóbkov, Jana Jokóbková a Kateřina Zelenková, získala škola i finanční odměnu za kvalitní práci s dětmi 10 000 kč a škole jí předala ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis.

Po skončení předávání cen na pódiu a společné fotografii všech oceněných byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie, kde je vystaveno zhruba 1000 exponátů. Vhledem k nepřízni počasí se fanfáry žesťového souboru i slavnostním přestřižení pásky přesunulo k recepci v Lidické galerii. Pásku přestřihávali ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová, kurátorka výstavy Lenka Zmeková, proděkanka Univerzity Pardubice - Fakulta chemicko - technologická Lucie Stříbrná, vedoucí oddělení vědy a techniky z Národního technického muzea Ivana Lorencová a předseda poroty Josef Zedník. Po přestřižení pásky si mohlo přes 400 návštěvníků prohlédnout expozici, kterou navrhla artdirectorka Dagrmar Šubrtová.

Ve 14.00 hodin se zhruba 200 účastníků začalo přesunovat historickými autobusy do Národního technického muzea v Praze, kde je přivítala Ivana Lorencová a úvodní slovo pronesl i prof. Ing. Karel Melzoch, CSc. - rektor Vysoké školy chemicko technologické v Praze. Poděkování proběhlo i od paní ředitelky Památníku Lidice paní Martiny Lehmannové a kurátorky Lenky Zmekové.

Národní technické muzeum bylo uzavřeno jenom pro návštěvníky MDVV, získali tak jedinečnou možnost si v klidu prohlédnout expozice: Dopravní hala, Fotografický ateliér, Interkamera, Chemie kolem nás, Astronomie a výstavy Made in CS a Pražské vzorkové veletrhy.

V 16.00 hod. se slavnostně otevřela druhá část výstavy, kde je možné vidět cca 200 exponátů, včetně prostorových.

POZVÁNKA NA slavnostní zahájení - 28. května 2019 na zahradě lidické galerie a v národním technickém muzeu v praze

Celkově bylo oceněno 1179 obrázků z toho bude necelých 1000 oceněných prací vystaveno v Památníku Lidice - Lidická galerie a přibližně 200 prací pak v Národním technickém muzeu.

! Vernisáž bude probíhat na dvou místech v jeden den ! 

 • Lidická galerie (hlavní vernisáž, kde si dětští výtvarníci slavnostně převezmou medaili od zástupců ministerstev, která převzala nad soutěží záštitu).
 • Národní technické muzeum (doprovodná vernisáž, kde děti přivítají zástupci NTM, bude pro ně zajištěn edukační program v expozici Chemie a slavnostně otevřeme druhou část výstavy). 

Program:

7:30 - 8:45 registrace medailistů v Lidické galerii

8:00 - 15:00 zábavný program pro děti na zahradě Lidické galerie s tématikou chemie

9:00 - 9:30 nácvik předávání cen v zahradě (pouze medailisté)

11:00 - 13:00 slavnostní předávání ocenění medailistům z České republiky i pozvaným zahraničním oceněným na zahradě Lidické galerie. Vystoupí Dětský sbor International School of Prague a žesťový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové Praha 9-Čakovice

13:00 - 14:00 slavnostní otevření 47. ročníku výstavy a její prohlídka

14:00 Odjezd historickými autobusy do Prahy přímo před Národní technické muzeum (je zajištěna cesta zpět do Lidic).  AUTOBUS JE NUTNÉ OBJEDNAT!!!

15:00 - 16:00 komentovaná prohlídka pro veřejnost nebo edukační program pro děti v expozici Chemie

16:00 slavnostní otevření výstavy. Vystoupí žesťový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové Praha 9-Čakovice

16:45 odjez autobusy zpět do Lidic

Svou účast nA VERNISÁŽI V LIDICÍCH nebo REZERVACI AUTOBUSŮ do NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA (je zajištěn odvoz zpět do lidic) prosím potvrďte do 24. 5. 2019 na:

tel. +420 736 642 318

E-mail: children@lidice-memorial.cz

Vstup na vernisáž v Památníku Lidice a v Národním technickém muzeu je volný. 

Doprovodný program na zahradě Lidické galerie:

Zábavný vzdělávací program s tématikou chemie pro Vás připravilo Národní technické muzeum, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Techmania Science Center:

 • Faraonovi hadi - cukr dokáže shořet tak, že z misky začnou vylézat "faraonovi hadi" podivných tvarů!
 • Modrá a duhová baňka - jde o zázračné baňky, které pouhým protřepáním mění barvu!
 • Obrázky modrotiskem/kyanotypie - vytvoř si vlastní obrázek historickou fotografickou technikou.
 • Trampolína pro bubliny - bubliny z bublifuku můžou poskakovat jako na trampolíně, i když tam žádná není.
 • Samonafukovací balonek - balonek umíme nafouknout i bez foukání dechem.
 • Mrazivá chemie - přijď zažít studenou chemii na vlastní kůži a odnes si zmrzlinu vyrobenou pomocí kapalného dusíku!
 • Netradiční kapalina - co všechno dokáže škrob s vodou? Dokud nevyzkoušíš, neuvěříš!
 • Voda a její kouzla -  že je voda chemicky nudná? Ani za mák! Dá se s ní vytvořit hromada zábavných experimentů!
 • Detektivní chemie - nauč se snímat otisky prstů a staň se detektivem ke svému okolí!
 • Hoří cukr nebo mouka? - pojďte se přesvědčit!

+ gyroskopická vozítka Segway, pohádka o Sněhové vločce s UV prvky, hlavolamy a rébusy, tajné písmo, kouzla s barevnými roztoky a spousta dalších zajímavostí z oblasti CHEMIE.

 

Přijďte to prozkoumat! Těšíme se na Vás!

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2022, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus