MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 48 » Vernisáž

Vernisáž

Předávání ocenění – 24. září 2020

Ve čtvrtek 24. září se na zahradě Lidické galerie uskutečnilo slavnostní vyhlášení a předání nejvyšších ocenění výstavy, medailí „Lidická růže“ a Ceny poroty.

Slavnostní ceremoniál zahájil v 11 hodin fanfárou již tradičně žesťový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové v Praze 9.

I přes složitou situaci z důvodu pandemie covid-19 se letos ceremoniálu zúčastnila řada významných hostů. Dětem ocenění předávali: Eduard Stehlík – ředitel Památníku Lidice, Veronika Kellerová – starostka obce Lidice, Vlastislav Ouroda – náměstek pro řízení sekce kulturního dědictví a příspěvkových organizací, Ministerstvo kultury ČR, Dita Limová – vedoucí oddělení vztahů s UNESCO, Ministerstvo kultury ČR, Hana Pištorová – specialistka pro oblast společenských věd, Česká centra, Pavla Havrlíková – tajemnice náměstka ministra, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Martin Vágner – ředitel Ústavu experimentální botaniky AV ČR, Kateřina Černý Pixová, proděkanka Fakulty životního prostředí ČZU, Markéta Andreides, Ústav technologie vody a prostředí, VŠCHT, Petra Kalendová a Hana Doušová z Univerzity Pardubice a předseda poroty výstavy Josef Zedník.

Z videa účastníky ceremoniálu pozdravil i ministr kultury Lubomír Zaorálek, který oceněným dětem poděkoval za dobrou práci a vyzval je k pokračování v dlouholeté tradici Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Za lidické děti nás letos poctil návštěvou pan Pavel Horešovský.

Oceněné děti obdržely medaili, diplom, reprodukce svých oceněných prací a dárky – knížky, výtvarné potřeby, volné vstupenky do hradů a zámků a další ceny v batůžkách s letošním motivem výstavy. Dárkovou tašku oceněným dětem předaly také zástupkyně Univerzity Pardubice, Fakulty chemicko-technologické.

Druhá část ceremoniálu byla věnována Cenám poroty – nejvyšším oceněním udělovaným české a zahraniční škole. Cenu poroty pro Českou republiku letos získala Základní umělecká škola Krnov. Skleněnou paletu z rukou předsedy poroty pana Josefa Zedníka a další ceny převzaly děti s paní učitelkou Ivanou Steiningerovou. Skleněná paleta je dílem uměleckého skláře Jiřího Pačinka.

Slavnostně vyhlášena byla i Cena poroty pro zahraniční školu. Jejím držitelem se letos stala Základní umělecká škola Imra Weinera Kráľa z Považské Bystrice. Vzhledem k aktuálním omezením bohužel slovenští laureáti nemohli převzít ocenění v Lidicích osobně, cena jim bude předána na slavnostním ceremoniálu na Slovensku.

Na závěr předávání zahrálo flétnové trio Collegium Flautinium ze ZUŠ Marie Podvalové.

I letos byl pro děti na zahradě Lidické galerie připraven doprovodný program, inspirovaný tématem výstavy – Krajina. Krásnou podívanou s dravci si pro děti připravili sokolníci ze Svazu českých sokolníků a spolku Penthea. Zajímavý program připravil i Ústav experimentální botaniky AV ČR, Ústav technologie vody a prostředí VŠCHT, středisko volného času Labyrint Kladno. Účastníci slavnostního ceremoniálu si také mohli zasadit do květináčů sazeničky lidických růží, připravené ve spolupráci s firmou Roza Mšec, a odnést si je na vlastní zahrádku nebo balkon. Mnozí návštěvníci využili den k prohlídce pietního území Lidic či k návštěvě nejnovější součásti Památníku Lidice – expozici Rodinný dům č. p. 116, „lidický domek“, který sousedí se zahradou Lidické galerie.

Výstavu, která byla letos pro návštěvníky otevřena na Mezinárodní den dětí 1. června 2020, si návštěvníci mohli individuálně prohlédnout během celého dne. Výstava je otevřena denně a potrvá až do 31. ledna 2021.

Vernisáž - 1. června 2020

Přinášíme Vám filmovou reportáž ze zahájení 48. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2020, na téma KRAJINA. Reportáž natočily studentky filmové tvorby ze ZUŠ ŘevniceŠárka Leinweberová (17 let) a Julie Slovenčíková (16 let). Šárka a Julie natáčely v Lidické galerii při vernisáži výstavy 1. června 2020. Cílem krátkého filmu je přiblížit výstavu dětem, které nemají možnost Lidickou galerii navštívit osobně.

Studentskou reportáž si přehrajte zde:

 

Nabízíme vám také reportáž, kterou při vernisáži 48. ročníku MDVV natočilo a odvysílalo ČT :D 1. června 2020.

 

Pod následujícími odkazy najdete články, které informují o 48. ročníku MDVV, téma KRAJINA.

 

1. 6. 2020, na Mezinárodní den dětí, proběhlo otevření 48. Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2020. Výstava s tématem Krajina představuje 1359 exponátů ze 76 zemí světa. Najdete zde nejen barevné horizonty lesů a luk, ale i krajiny městské, nahlédnete do skleníku plného rostlin a uvidíte mnoho malých i velkých tvorů, kteří v krajině žijí. V expozici na vás čekají obálky s úkoly, ze kterých se o krajině a rostlinách můžete dozvědět něco nového.

Výstava je v Lidické galerii otevřena každý den od 9 do 17 hodin. Vzhledem k situaci ale stále platí pro pobyt v galerii mimořádná opatření, za jejichž dodržování vám děkujeme. Zároveň doufáme, že situace se bude pouze zlepšovat, a slavnostní vernisáž s předáním medailí oceněným dětem nadále plánujeme na 24. září 2020.

Studentky Základní umělecké školy Řevnice, které nás při včerejším otevření navštívily, připravují video z výstavy pro vás, kteří se do Lidic nemůžete přijet podívat osobně.

Těšíme se na Vaši návštěvu.


Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus