MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 49 » Předávání cen

Předávání cen

Award ceremony 49th ICEFA Lidice

Slavnostní předání cen v Lidické galerii

Ve čtvrtek 9. září se na zahradě Lidické galerie uskutečnilo slavnostní vyhlášení nejvyšších ocenění výstavy, medailí „Lidická růže“ a Cen poroty.

I letos byl pro děti na zahradě Lidické galerie od rána připraven doprovodný program, inspirovaný tématem výstavy ROBOT a umělá inteligence. Děti si tak mohly vyzkoušet výrobu ručního papíru od papírny Papyrea, létání s drony s týmem z Fakulty životního prostředí ČZU, 3D tisk a chemické triky od týmu z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, hádanky a výtvarné aktivity od střediska volného času Labyrint. Letošní výstavu s tématem ROBOT a umělá inteligence si návštěvníci mohli prohlédnout během celého dne.

Slavnostní ceremoniál zahájil fanfárami žesťový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové v Praze. Na úvod ceremoniálu promluvili a ocenění předávali: Eduard Stehlík – ředitel Památníku Lidice, Pavel Hynčica – za Samostatné oddělení muzeí Ministerstva kultury, František Med – vedoucí tajemník České komise pro UNESCO, Hana Pištorová – za Česká centra, Lucie Cirkva Chocholová – za Středočeský kraj, Jitka Čejková – editorka knihy Robot 100: Sto rozumů za Vysokou školu chemicko-technologickou a Ivana Junková – předsedkyně letošní poroty MDVV.

Za lidické děti nás letos poctili návštěvou Jiří Pitín a Pavel Horešovský. Vzácným hostem byla i paní Sylvia Klánová, dcera akademické sochařky Marie Uchytilové, která je autorkou Pomníku dětským obětem války. Velice nás potěšila četná účast zahraničních diplomatů. Kromě pana velvyslance Ukrajiny J. E. Jevhena Perebyjnise, který symbolicky převzal Cenu poroty pro zahraniční školu, se ceremoniálu zúčastnila paní velvyslankyně Izraele J. E. Anna Azari, paní velvyslankyně Thajského království J. E. Phasporn Sangasubana a pan velvyslanec Kubánské republiky J. E. Danilo Francisco Alonso Mederos. V publiku zasedli také členové diplomatických sborů z Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Indonésie, Mexika, Myanmaru, Peru, Rakouska, Ruska a Srbska.

Váženými hosty byli Jan Bondy – ředitel Odboru veřejné diplomacie a krajanů Ministerstva zahraničních věcí, Blanka Bendlová – ředitelka SVČVS Labyrint Kladno, Vlaďka Coufalová – specialistka pro oblast vědy, výzkumu a inovací z Českých center, Kateřina Hájková – z Fakulty životního prostředí ČZU, Anna Chmelová – za Národní galerii Praha, Michaela Jeřábková – ředitelka Českého centra Moskva, Jiří Šíma – zakladatel Malého asijského muzea v Ledcích u Kladna, porotci letošního ročníku výstavy a také pedagogové, kteří přišli podpořit své studenty. Formou videozdravice přítomné děti a hosty pozdravil také pan ministr školství Robert Plaga.

První část ceremoniálu patřila Cenám poroty - nejvyšším oceněním udělovaným české a zahraniční škole. Cenu poroty pro Českou republiku získalo Centrum sociálních služeb Horizont z Protivína za jedinečný, neobvyklý a velice působivý soubor prací. Svou cenu si do Lidic přijedou převzít individuálně v průběhu konání výstavy.

Cenu poroty pro zahraniční školu získalo Visual Art Center z ukrajinského města Kryvyi Rih. Skleněnou paletu od uměleckého skláře Jiřího Pačinka symbolicky převzal velvyslanec Ukrajiny v ČR J. E. pan Jevhen Perebyjnis.

V další části ceremoniálu si pro medaile přišlo téměř pět desítek medailistů. Oceněné děti obdržely medaili, diplom, reprodukce svých oceněných prací a dárky – knížky, bloky, výtvarné potřeby a další krásné ceny. Ocenění slavnostně převzala i jedna z medailistek z Polska. Diplomy převzali také ocenění z Domova Raspenava s doprovodem, kteří letos za krásnou kolekci prací v kombinované technice získali medaili pro školu.

Na závěr slavnostního ceremoniálu zahrálo flétnové trio Collegium Flautinium ze ZUŠ Marie Podvalové a všichni účastníci si pořídili na památku skupinovou fotografii.

Zahraniční ocenění, kteří letos získali celkem 66 medailí, své ceny obdrží díky spolupráci se zastupitelskými úřady ČR v zahraničí a Českými centry, které předání cen v zemích své působnosti zajišťují. Celkem bylo z 11 213 prací ze 72 zemí světa v letošním ročníku oceněno 945 prací, kterým bylo uděleno 952 ocenění – 124 medailí, 32 medailí škole za kolekci prací a 796 čestných uznání.

Mnohokrát děkujeme našim partnerům a sponzorům za krásné dárky pro děti i další cennou podporu výstavy.

 

 

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus