MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 50 » Instalace

Instalace

Milé děti,

letošní téma, jak víte, je muzeum. Muzea jsou místa, kde se vybírají, třídí, chrání a vystavují věci, které lidé považují za důležité. Svět je obrovský a abychom se v něm vyznali a popsali ho, tak jsme ho začali rozlišovat na zvířata, rostliny, brouky, kameny, umění, historii, techniku a tak dále. Je toho spousta.

Na světě vzniklo mnoho budov, kam se lidé chodí na takové věci dívat. Některé se staly známými. Já jsem taková muzea vybral a vytvořil jsem na této výstavě jejich velké modely, ve kterých jsou vystavená vaše díla.

Je tady naše české Národní muzeum, za jeho fasádou najdete práce, kde jste ztvárňovali přírodu. Do lidické galerie jsme přenesli také  pařížský Louvre, jedno z nejdůležitějších muzeí umění na světě. V podzemí tohoto muzea jsou rozsáhlé sbírky umění a prostřed nádvoří vykukuje skleněná pyramida. Stejným principem jsou vystavené i vaše obrázky a objekty tady v Lidicích. I vy můžete vykouknout skrz prostředek muzea.

Pak je tady klikatá chodba, která vychází z tvaru úchvatné budovy Židovského muzea v Berlíně. Mnoho z vás si pro svá díla vybralo námět člověka, a tak se hodilo je vystavit v tomto muzeu, které se věnuje lidství.

Také tady budete moci listovat v Andělském hradu, které v současnosti slouží jako muzeum historie Říma. Můžete také otevřít šuplíky Veletržního paláce a podívat se na obrázky s tematikou techniky.

Když půjdete dál, narazíte na muzea architektury, historie, zajímavostí, techniky nebo osobních vzpomínek. Tolik rozličných děl jste poslali. Tak velká je vaše fantazie. Chtěl jsem, aby tady na výstavě vznikla hra, kde chodíme a navštěvujeme Vaše muzea.

Přišlo mi nemístné dělit vás na to, odkud pocházíte, jak jste staří nebo jak vás ocenili. Tady v Lidicích se má držet odkaz žít pospolu a vědět, že svět je svobodným místem pro život.

Vstupte do Vašeho muzea. Možná budete chvíli hledat svou práci, ale díky tomu si cestou všimněte uměleckých děl dětí z celého světa.

Richard Loskot

Artdirektor a architekt 50. MDVV Lidice 2022


Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2023, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus