Homepage » Archived editions » 39th edition » Awards » Foreign participants
Awards - foreign participants
Afghanistan, Albania, Algeria, Armenia, Austria, Azerbaijan, Belarus, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Brunei, Bulgaria, Canada, Croatia, Cuba, Djibouti, Estonia, Ethiopia, Georgia, Germany, Great Britain, Greece, Hungary, China, India, Indonesia, Iran, Israel, Japan, Kazakhstan, Korea, North, Kyrgyzstan, Latvia, Lithuania, Malaysia, Moldova, Mongolia, Montenegro, North Macedonia, Norway, Paraguay, Philippines, Poland, Republic of Korea, Romania, Russia, Serbia, Singapore, Slovenia, South Africa, Sri Lanka, Syria, Thailand, Tunisia, Türkiye, Turkmenistan, Ukraine, USA, Uzbekistan, Venezuela
Afghanistan
Kabul - Institute of The Local Art and Industries
Honourable mention
- Ahmadi Rashid, 16 years
- Mansoor Ahmad, 15 years
- Moseen, 16 years
Albania
Tirana - Group "GEZIMI I SYRIT"
Honourable mention
- Panidha Aleks, 5 years
- Pema Alicia, 7 years
Algeria
Alger - Rue no. 6, Albdelkader Gadouche
Honourable mention
- Zouaoui Yasmine Lyna, 12 years
Birkhadem - Residance el Andalouse
Honourable mention
- Azirou Anais, 12 years
Birkhadem - Cooperataive Hamza Djename Sfari
Honourable mention
- Boudissa N´djima Ines, 12 years
Armenia
Dilizhan - Dilizhanskaya detskaya khudozhestvenaia shkola i. O. Sharambeiana
A medal to the school for their collection of paintings
- Esaian Aik Armeni, 7 years
- Kocharian Tamara Samveli, 11 years
- Mukuchian Alians Vardani, 12 years
- Simonian Sofi Armani, 6 years
Vanadzor - Vanadzor 11 High school i. Griboyedov
Medal
- Tadevosyan Gagik, 12 years
Austria
Neuhofen - Ahornstrasse
Honourable mention
- Kinast Tanja, 12 years
Azerbaijan
Baku - Centre of Russian Culture
Honourable mention
- Safarov Zaur, 9 years
Baku - Creative Center for Children and Teenagers
Honourable mention
- Huseynova Samaya, 11 years
- Shafiyeva Melek, 5 years
Baku - DA´Art Studio
Honourable mention
- Abdulayeva Fidan, 9 years
Baku - The Children World Qallery
Honourable mention
- Abasova Samaya, 10 years
- Khojayev Said, 8 years
- Nuriyev Magomed, 7 years
- Sazonenko Angelina, 9 years
- Urmantzeva Aysel, 6 years
Barda - Children Art School N 1
Medal
- Maharramov Farhad, 12 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Aliyeva Yasaman, 15 years
- Bakhshaliyev Rauf, 15 years
- Bayramli Hafiz, 13 years
- Ismayilov Ajdar, 15 years
- Mamedova Tahmina, 14 years
- Mammadli Gunay, 14 years
Ganja - Ganja city Child School of Art
Honourable mention
- Asgerov Fariz, 16 years
Ismayilli - Detskaia shkola Isskustv im. F. Azimova
Honourable mention
- Dzhavadov Sanan Elchin, 15 years
Lankaran - Lankaran Childrens Art school
Honourable mention
- Agazadeh Azer, 14 years
- Bagerzada Chinara, 12 years
Sumgait - Detskaya shkola iskustv imeni Bulbul N. 2
Medal
- Sharafkhanova Gunel Telman, 15 years
Belarus
Grodno - Art School
Honourable mention
- Demida Elena, 16 years
Minsk - CVR Mayak
Medal
- Rusakovich Polina, 9 years
Minsk - Gymnazium No 75
Honourable mention
- Gubarevich Valeria, 14 years
Polotsk - Children Art School
Honourable mention
- Kabatskaja Liza, 12 years
- Tarashkevich Dasha, 12 years
Soligorsk - Parkovaya str.
Honourable mention
- Smolich Yana, 16 years
Soligorsk - Art school
Soligorsk - School no. 9
Honourable mention
- Agievich Evgeniy, 13 years
Stolbsy - Uchrezhdenie obrazovaniya GOSSh N. 2
Honourable mention
- Kononov Sergey Nikolaevich, 8 years
Vitebsk - Art Studio "Ant-Hill"
Honourable mention
- Chalova Arina, 9 years
Vitebsk - Gimnazia No 3 im. A. S. Pushkina
Honourable mention
- Karchevskaia Lida, 8 years
Vitebsk - Vitebsk Children Art School no. 1
Honourable mention
- Kushinski Kirill Valerjevish, 12 years
- Ostapshik Valerija Nikolaevna, 16 years
Honourable mention
- Barysevich Alena G., 16 years
- Eduardovich Mark, 16 years
- Shevchenko Valeria V., 16 years
Belgium
Denderleeuw - KCD Katholieke Centrumschool Denderleeuv
Honourable mention
- Dehoe Maruwan, 9 years
Wetteren - Akademie Voor Beeldende Kunsten/Filiaal ten ede
Honourable mention
- Schotte Arne, 7 years
Bosnia and Herzegovina
Novi Grad / Bosanski Novi - OŠ Sveti Sava
Honourable mention
- Popovič Vuk, 10 years
Sarajevo - OŠ Fatima Gunič
Honourable mention
- Kujovič Asmir, 13 years
- Smajovič Berina, 14 years
Vlasenica - Primary school "Vuk Karadžič"
A medal to the school for their collection of graphic art
- Lakič Jovana, 13 years
- Lakič Magdalena, 13 years
- Mišič Dejana, 13 years
- Sekulič Danijela, 13 years
- Sokanovič Ognjen, 13 years
Brazil
Rio de Janeiro - C. E. Almirante Tamandaré
Honourable mention
- Souza Soares Guimaraes Monique, 14 years
Brunei
Brunei - Seri Mulia Sarjana School
Honourable mention
- Liew Sin Hui, 10 years
- Md Shukri Azim Danial Bin Hj Sufri, 8 years
Bulgaria
Letnica - Shool Bacho Kiro
Honourable mention
- Ivanova Daiana, 12 years
- Radkov Ivan, 12 years
Lovech - Art - School "GEYA"
Honourable mention
- Marinova Gergana Mario, 7 years
- Todorova Katerina Bozhidarova, 12 years
Nova Zagora - Art Studio DUGA
Honourable mention
- Hristov Svilen, 9 years
Pleven - Children´s Art School "Kolorit"
A medal to the school for their collection of paintings
- Gerganova Eleonora, 8 years
- Stancheva Valentina, 6 years
- Todorova Gergana, 4 years
- Toncheva Dimana, 5 years
Sevlievo - School of Fine Arts "Razwitie" 1870
Honourable mention
- Hristova Plamena Ivanova, 16 years
- Ionkova Ivana Milenova, 11 years
- Serif Aidzal Senol, 11 years
Targoviste - Arts school "Arteya"
Medal
- Bilginova Selin, 8 years
- Erhan Djem, 9 years
- Nankov Veselin, 7 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Gerasimova Jeni, 10 years
- Chamdere Aleyna, 7 years
- Mustafa Aisel Aziz, 7 years
- Nedkov Petar, 9 years
- Petkova Ivana, 9 years
- Petrova Preslava Dimitrova, 10 years
- Sizginov Berk, 7 years
- Todorova Alexandra, 8 years
- Todorova Stela, 6 years
- Yohansen Tanya Henriete, 10 years
Targoviste - Fine Arts School
Medal
- Plamenov Zafirov Iviyan, 11 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Dimitrova Gencheva Gergana, 11 years
- Hristova Velina, 7 years
- Iliyazova Nefize Eyub, 9 years
- Stefanov Martin Gerganov, 7 years
- Stoinev Teodor Miroslavov, 12 years
- Todorov Veselin Mariyanov, 12 years
- Vulchanov Ioan Savov, 9 years
Targoviste - Fine Arts Studio - Dasha
Honourable mention
- Branimirov Tervel, 10 years
- Rusev Dimo, 10 years
Canada
Ottawa - Riverview alternative school
Honourable mention
- Alnaas Salma, 5 years
- Soriano Cortez Daniel, 5 years
Croatia
Beli Manastir - Foto kino klub "Baranja-film"
Koprivnica - OŠ Antun Nemčić Gostovinski
Medal
- Sušilovič Nikolina, 13 years
Honourable mention
- Cahunek Iva, 13 years
- Gabaj Viktor, 13 years
- Ogrinec Jelena, 13 years
- Štajdohar Petra, 13 years
Križ - Foto Video Klub "35 mm" Križ
Honourable mention
- Dudarič Stella, 12 years
- Herbst Ema, 14 years
- Trusk Mihaela, 13 years
- Zekič Nikolina, 12 years
Kutina - OŠ Zvonimira Franka
Honourable mention
- Kaličanin Matija, 14 years
- Vidale Lana, 14 years
Lopatinec - OŠ I. G. Kovačica Sveti Juraj na Bregu
Honourable mention
- Pintarič Marta, 14 years
- Vrhar Melani, 13 years
Valpovo - Centar tehničke kulture Valpovo
Honourable mention
- Šaronič Ivan, 13 years
Cuba
Havana - Casa de Cultura de Santiago de Las Vegas
Honourable mention
- Curuneaux Marrero Niorge, 15 years
Djibouti
Djibouti - Lycée Francais de Djibouti
Honourable mention
- Guillaume Le Carré, 10 years
Estonia
Johvi - Johvi Art School
Honourable mention
- Zaitseva Sofia, 13 years
Pólva - Art School of Pólva
Honourable mention
- Kommusaar Kanut, 7 years
- Viljamaa Caroly, 7 years
Talin - Tallina Vanalinna Kunstikeskus
Honourable mention
- Veideman Ruudi, 9 years
Tallinn - Tallinn Art School
Honourable mention
- Žigalkina Svetlana S., 15 years
Ethiopia
Addis Abeba - Beshale Secondary School
Honourable mention
- Solomon Surafel, 16 years
Addis Abeba - Yewetatoch Genet Primary School
Honourable mention
- Ayalew Rahel Adene, 14 years
Georgia
Tbilisi - Varketili, II. m.r.
Medal
- Tsulaia Ioanna, 12 years
Tbilisi - Doll Museum Art School
Honourable mention
- Ehukidze Mariam, 5 years
Tbilisi - Studia Angeliny Gogoladze
Honourable mention
- Amiryan Maria, 9 years
- Chitaia Giorgi, 13 years
- Katalandze Nika, 13 years
- Mxeidze Marika, 16 years
Tbilisi - The XXI. Century School
Honourable mention
- Manjgaladze Rini, 10 years
Great Britain
Stoke on Trent - Ball Green Primary school
Honourable mention
- Sheldon Jessica, 11 years
- Windsor Lisa, 10 years
Stoke on Trent - Heron Cross Primary School
Medal
- Hughes Rosie, 7 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Laing Paige, 10 years
- Mc Graw Sara, 7 years
- Rabone Lucy, 8 years
- Turner Dylan, 7 years
Stoke on Trent - Our Lady´s Primary school
Honourable mention
- Sakupwanya Shaun, 10 years
Stoke on Trent, Stafford Shire - Albbey Hill School and Performing Arts College
Honourable mention
- Leese Jack, 13 years
- Rankin Louis, 13 years
Thetford - Thetford Grammar School
A medal to the school for their collection of photographs
- Banks Brittany Ema, 13 years
- Blakemore Archie, 14 years
- Colasante Grace, 13 years
- Fleming Hamish, 14 years
- Hook Leo, 13 years
- Sayer Sam, 14 years
- Walker Imogen, 13 years
Greece
Chalkida - Culture art center
Honourable mention
- Voliotis Nikos, 7 years
Hungary
Salgótarján - Madách Imre Gimnázium és SZKI
Honourable mention
- Mustó Fanni, 15 years
China
Hong Kong - Big House Creative Arts Workshop
Honourable mention
- Chan Chee Lok, 4 years
Hong Kong - Cognitio College (Kowloon)
Hong Kong - Fanny´s Art
Honourable mention
- Chak King Chi, 11 years
Hong Kong - Hong Kong In-form Art Education center
Honourable mention
- So Yea Hei, 7 years
Hong Kong - Miro Artz Gallery
Honourable mention
- Ma Thomas, 7 years
Hong Kong - Queen Elizabeth School Old Students Association Secondary School
Honourable mention
- Chu Tin Lut, 16 years
Hong Kong - School of Creativity
Honourable mention
- Ho Mei Mei, 14 years
- Ma On Ki, 12 years
- Wong Yuen Yi, 16 years
Hong Kong - Simply Art
Panel's award 2011
Medal
- Fan Airla, 7 years
- Fung Jing Tung Janice, 13 years
- Lau Kin Gi, 5 years
- Poon Yin To Jade, 8 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Chan Lok Chun Rodriguez, 10 years
- Kam Tsz Suet, 16 years
- Kwan Cheuk Yan Cherry, 14 years
- Lam Lap Lai Alvin, 10 years
- Lam Tsz Kwan Annie, 12 years
- Lau Ho Fai, 11 years
- Lau Ho Chun Frederick, 16 years
- Lee Pui Ling, 8 years
- Lu Sabrina, 11 years
- Ma Christie Ka Hei, 14 years
- Ona Cheuk Yan Ding, 12 years
- Tai Tsz Ching Eunice, 10 years
- Teh Leng Suan Priscilla, 13 years
- Xiong Chin Wing Elodie, 7 years
- Yiu Chun Lai Fabian, 9 years
Hong Kong - St. Catharine´s School for Girls, Kwun Tong
Honourable mention
- Tang Ka Yi, 16 years
India
Ahmedabad - Krishna Kala Kalam
Honourable mention
- Gandhi Aakansha Devanshu, 13 years
- Shah Malaika Nirmil, 11 years
- Shah Noopur Manish, 9 years
- Shah Ritika Darshitbhai, 12 years
- Sheth Aara Shail, 12 years
Ahmedabad - Pinky Arts
Honourable mention
- Dolai Susmita, 12 years
Hyderabad - Young Envoys International
Medal
- Vamsikiran A., 12 years
A medal to the school for their collection of graphic art
- Banuchander K., 6 years
- Faiz A., 12 years
- Lakshmi B., 13 years
- Madhavi T., 13 years
- Priyanka M., 12 years
- Rekha B., 12 years
- Sandeep Kumar A., 12 years
- Shreetej A., 9 years
- Srinivas Kalyan A., 14 years
Kolkata - Rahara Nibedita Art centre
Honourable mention
- Sarkar Arighna, 12 years
Pune - Art Education Institute
Honourable mention
- Atharv Rahul Pawar, 12 years
Vadodara - Hobby centre
Honourable mention
- Bharadwaj Divya Kannan, 7 years
- Desai Praharsh Milap, 6 years
- Chokshi Dhruti Pranay, 6 years
- Jain Vanshika Vimal, 6 years
- Parikh Kanishk Tapasvi, 9 years
- Patel Anokhi Prabir, 6 years
- Shah Misri Chirayu, 6 years
Vadodara - Kanti Rana´s Hobby Centre
Honourable mention
- Khan Pari, 9 years
- Patel Nirlep Savan, 7 years
- Patel Nishkruti Angit, 7 years
- Shah Jas Jatin, 7 years
Indonesia
Yogya - Budi Utama Kindergarten
Honourable mention
- Cavin Keita Joe, 5 years
Iran
Tehran - KANOON - Institute for Intellectual Development of Children & Young Adults
A medal to the school for their collection of paintings
- Ansarifard Amir Homayoon, 11 years
- Ghaderi Hamta, 6 years
- Karimzadeh Faezeh, 14 years
- Khalili Mehdi, 11 years
- Mohtasham Ali Reza, 11 years
- Panahi Zeynab, 12 years
- Rafati Reza, 9 years
- Sadeghi Milad, 10 years
- Salimi Fatemeh, 5 years
- Sayyadi Mohammad Reza, 10 years
- Tolooeizadeh Amitis, 5 years
A medal to the school for their collection of photographs
- Hosseiniraad Reyhaneh, 8 years
- Mahdavian Sepehr, 10 years
- Mirhosseini Ali, 7 years
- Morteza Dana, 14 years
- Nafisi Mahsa, 12 years
- Nafisi Melika, 12 years
- Raadpoor Sara, 12 years
- Sepahvand Mina, 14 years
Israel
Petah Tiqwa - Artstudio The Elegant Brush
Honourable mention
- Katz Liona, 9 years
Ramat-Gan - School Vaizman
Honourable mention
- Golberg Eitan, 6 years
- Haimov Alon, 6 years
Japan
Nara - Dreamy Art School
Honourable mention
- Shimoda Yuu Ka, 11 years
Praha 6 - Řepy - Japonská škola v Praze
Honourable mention
- Tanaka Ryóta, 13 years
Tokyo - Kamon Children Art School
Honourable mention
- Hazama Kazusa, 7 years
- Igarashi Ami, 3 years
- Ito Taiga, 5 years
- Matuda Ryunosuke, 6 years
- Nakamichi Taira, 4 years
- Nakamura Shiho, 4 years
- Ohsawa Hinano, 5 years
- Takahashi Ayumu, 6 years
Kazakhstan
Aktobe - Centr detskogo tvorchestva
Honourable mention
- Tkatchenko Ulia, 8 years
Almaty - Shkola prikladnogo dizayna "Masterskaya Krupenya"
Honourable mention
- Kuzmenko Andrei, 13 years
Kamenogorsk - Detskaya khudozhestvenaya Shkola
Honourable mention
- Petryaeva Angelina Sergeevna, 12 years
Karaganda - Art School Kron
Honourable mention
- Elistratova Katya, 14 years
- Taranova Nastya, 15 years
Pavlodar - Children´s art school N. 1
Medal
- Soloveva Valerija, 6 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Gutorova Anastasija, 7 years
- Lodnja Elizaveta, 7 years
- Pavljuk Karina, 5 years
- Prohorova Valerija, 4 years
- Shtalbaum Jevelina, 8 years
Petropavlovsk - Spetsialnaia (korrekcionnaia) shkola-internat no. 2
Honourable mention
- Ragozina Alena, 16 years
Petropavlovsk - Srednaia shkola-kompleks natsionalnovo vozhrozhdeniia no. 17
Honourable mention
- Kuzmina Daria Sergeevna, 9 years
Uralsk - GKKP Oblastnoi tsentr detskogo technicheskogo tvorchestva
Medal
- Dzhymagalieva Amira Nyrgalievna, 15 years
Korea, North
Nampo - Kangchol Middle School
Honourable mention
- Pak Ok Hyang, 15 years
Nampo - Saegori Middle School
Honourable mention
- Kim Ju Hyang, 16 years
Onchon - Haeun Middle School
Honourable mention
- Pak Chol Song, 12 years
Pchjongjang - Chonnam Middle School
Honourable mention
- Kim Jong Song, 15 years
Pchjongjang - Ri Bok Jae Middle School
Honourable mention
- Kim Jong In, 12 years
- Ri Sol Song, 13 years
Kyrgyzstan
Bishkek - Studio of drawing of Museum of N. K. Rerikha
Honourable mention
- Bulatov Sergey Vladimirovich, 15 years
- Sydykova Milana Anarbaevna, 12 years
Latvia
Auce - PII Vecauce
Honourable mention
- Noreika Dana, 5 years
- Valtere Linda, 5 years
Baldone - Baldones art school
Honourable mention
- Liepinš Rúdis, 8 years
- Širmelis Rolanos, 7 years
- Zabilevskis Sandis, 8 years
Bebri - Bebri Boarding School
Medal
- Brunovs Edijs, 16 years
Broceni - Brocenu Vidusskola
Honourable mention
- Sergejeva Heidija, 11 years
- Susinska Jelena, 11 years
Jelgava - Jelgava Secondary School Spidola
Honourable mention
- Smilge Liene, 16 years
Jelgava - Jelgavas Elementary School No. 3
Honourable mention
- Lejéja Lauma, 11 years
Jürmala - Jürmalas Mákslas skola
Medal
- Ohrimenko Artjoms, 13 years
Kekava - Kekava Art School
Honourable mention
- Bagante Marta, 13 years
- Bergmane Dárta, 13 years
- Bruže Elíza, 13 years
Honourable mention
- Skuja Linda, 16 years
Mälpils Novads - Mälpils Vidussskola
Honourable mention
- Lukíns Reinars, 12 years
- Straumanis Roberts, 12 years
- Tarakanova Elina, 13 years
Mazsalaca - Mazsalaca Art School
Honourable mention
- Rasa Anna, 14 years
Preili - Preilu novada Bërnu un Jaunišu centrs
Honourable mention
- Žukovs Maksims, 7 years
Rezekne - Centre for Schoolchildren by interests
Honourable mention
- Jakovleva Anastasija, 5 years
- Ledzova Alise, 7 years
Riga - 88. Secondary School
Honourable mention
- Fomina Margarita, 14 years
Riga - Bernu un Jauniešu centrs Rigas Skolenu Pils
Honourable mention
- Dubovs Nikita, 7 years
- Fonins Deniss, 6 years
- Mucina Laura, 9 years
- Zande Kárlis, 11 years
Riga - BJC IK. Auseklis
Medal
- Léconis Oskars, 6 years
Riga - Center of creative learning
Medal
- Bičkovska Agate, 4 years
- Blekte Aivis, 4 years
- Kantáne Ilze, 14 years
- Rozentále Anna, 14 years
Honourable mention
- Klave Madara, 9 years
Riga - Graphic Art Workshop Galeria Centrs
Medal
- Veipa Karina, 6 years
A medal to the school for their collection of graphic art
- Aizkalna Beate, 8 years
- Kimse Herta, 11 years
- Kraméns Klávs, 10 years
- Linde Mattss, 8 years
- Mauereaks Elmárs Toms, 11 years
- Pešika Krista Žozefíne, 9 years
- Špicberga Megija, 6 years
- Upíte Líva, 15 years
Riga - O. Kalapaks Riga folk Art Primary school
Honourable mention
- Kustova Karína, 13 years
Riga - Pamatskola Ridze
Honourable mention
- Mickus Eliza, 7 years
- Mickus Martins, 10 years
Riga - Riga Center Primary School of Applied Art
Honourable mention
- Tadeuss Pauls Rietums, 12 years
Riga - Rigas Juglas vidusskola
Honourable mention
- Berzina Asmaté [ 1 ], 11 years
- Daine Eliza, 11 years
Medal
- Berzina Asmaté [ 1 | 2 | 3 ], 11 years
- Daine Eliza [ 1 ], 11 years
Tukums - Tukums 2. Vidusskola
Honourable mention
- Krastina Sindija, 7 years
Tukums - Tukums Art School
Honourable mention
- Kazuša Ance, 12 years
Lithuania
Trakai - Art school of Trakai
Medal
- Jundulaité Laima, 11 years
- Mikiškaité Kotryna, 11 years
- Vladimirenko Edgaras, 12 years
Honourable mention
- Kozlovas Kornelijus, 13 years
- Luskevičius Arnas, 10 years
Honourable mention
- Drungilaité Doroteja, 9 years
Viekšniai - Viekšniai Kindergarten Liepaite
A medal to the school for their collection of paintings
- Anužyte Gabriele, 7 years
- Bertulyte Brigita, 7 years
- Bučyte Vilte, 6 years
- Eselinaite Aldija, 6 years
- Gudavičius Gratas, 6 years
- Jurkute Darija, 6 years
- Katkauskaite Justina [ 1 | 2 ], 6 years
- Kužminskas Tomas, 6 years
- Meškyte Skirmante, 6 years
- Šiaulyte Ugne [ 1 | 2 ], 6 years
Vilnius - Lithuanian training centre for the blind and visually impaired
Malaysia
Georgetown - Chung Ling High School
Johor Bahru - Pure Art House
Honourable mention
- Cheah Qu Yang, 8 years
Kedah - YS Art Centre
Medal
- Soo Sin Yue, 16 years
Honourable mention
- Chong Jun Jie, 15 years
- Khor Zee Yee, 16 years
- Tan Ke Xin, 10 years
Penang - Yeow Chye Art Centre
Medal
- Chong Jing Wen, 11 years
- Yap Melissa Chia Chean, 9 years
Honourable mention
- Ang Desmond Chen Chuan, 9 years
- Chung Qi Huan, 15 years
- Lee Zi Hei, 7 years
- Lim Luen Gui, 16 years
- Teh Pei Wen, 14 years
Selangor - Ever Day Art Studio
Honourable mention
- Leong Leah, 16 years
Moldova
Chisinau - Lyceum GINTA LATINA
Honourable mention
- Ermurachi Elena, 13 years
- Grama Valeria, 13 years
- Jitari Eugenia, 13 years
Mongolia
Choibalsan - Dornod VIII. School
Medal
- Badamkhand Urnukhbayar, 14 years
Ondorchaan - Temuuzhin
Honourable mention
- Monkhtushig Ojunaatar, 6 years
Ulaanbaatar - School 38 th
Honourable mention
- Bolikhuu Maral, 13 years
Ulaanbaatar - Shine Mongol
Honourable mention
- Baigalmaa, 16 years
- Tselmen G., 16 years
Montenegro
Kotor - JPU Radost
Honourable mention
- Popovič Sara, 4 years
Podgorica - OŠ Pavle Rovinski
Honourable mention
- Krečkovič Anastasija, 8 years
- Milosavljevič Bojana, 10 years
Rožaje - O.Š. 25. MAJ
Honourable mention
- Halilovič Meliha, 13 years
Macedonia
Skopje - OU Gorgija Pulevski
Honourable mention
- Temelkovska Martina, 14 years
Skopje - OU Jan Amos Komenski
Honourable mention
- Grčev Miroslav, 13 years
Skopje - Sekondary Gimnazium Engineering School "Zdravko Cvetkovski
Honourable mention
- Miladinovska Denica, 16 years
Norway
Oslo - Oslo International School
Honourable mention
- Belke Amy, 10 years
- Hannaford Jessica, 10 years
Paraguay
Asunción - Escuela Taller de Expresion Infantil
Honourable mention
- Montero Angel, 6 years
Philippines
Manila - St. Cruz - St. Stephen´s High School
Honourable mention
- Khu J. Joyce, 13 years
- So Sharleen Kiana, 15 years
Poland
Aleksandrów Kujawski - Publiczne Gimnazium Towarzystwa Salezjanskiego
Honourable mention
- Kowalczyk Agata, 14 years
Rybnik - Mlodziezowy Dom Kultury
A medal to the school for their collection of graphic art
- Ciesielski Dominik, 13 years
- Harnasz Bartlomiej, 10 years
- Liszka Maciej, 10 years
- Modlich Maciej, 13 years
- Petka Magdalena, 15 years
- Sabat Wiktoria, 11 years
- Szopa Aleksandra, 12 years
- Zielezny Karolina, 10 years
Honourable mention
- Berger Sandra, 7 years
- Chiertnia Martyna, 11 years
- Sarna Kajetan, 4 years
- Wozniok Marta, 12 years
- Zaik Marta, 15 years
Rzeszów - Mlodziezowy dom kultury
Honourable mention
- Owsiany Karol, 14 years
Zamošč - Mlodziezowy dom kultury im. Kornela Makuszynskiego
Honourable mention
- Kostruba Katarzyna, 8 years
- Mojzesz Marlena, 10 years
- Sienkiewicz Marika, 11 years
Honourable mention
- Pazura Iwona, 15 years
Korea, South
Busan - Busan Middle School of Arts
A medal to the school for their collection of paintings
- An So Young, 15 years
- Jin Yue Jeon, 14 years
- Kim Ji Eon, 13 years
- Lee Da Young, 14 years
- Lee Ji Oen, 14 years
- Yu Min O., 13 years
Romania
Arad - Palatul Copiilor Arad
Honourable mention
- Kareta Jacline [ 1 | 2 ], 15 years
- Onet Cristina, 16 years
Arges - Scoala Albestii de Arges
Honourable mention
- Toba Miruna, 4 years
- Ungureanu Ioana, 12 years
Bucharest - High School of Art Nicolae Tonitza
Honourable mention
- Georgescu Sofia Cristina, 15 years
Iasi - Colegiul "Costache Negruzzi"
Honourable mention
- Bugeac David, 8 years
- Iov Luciana Andreea, 10 years
Iasi - Paradis Kindergarten
Honourable mention
- Dobre Stefan, 4 years
- Razvan Andrei Ciur, 7 years
Iasi - Primary School Vasile Conta
Honourable mention
- Anton Ioana-Bianca, 10 years
- Bucsa Dragos, 11 years
- Maftei Marina-Cristina, 10 years
Jibou - Clubul Copiilor Jibou
Honourable mention
- Sorina David, 13 years
Sfanta Elena - Scoala cu cls I - VIII
Honourable mention
- Draganova Eminka, 5 years
- Herdu Davin Jozefin, 5 years
Russia
Aksai - Studiya Raduga MOU SOSC N.1
Honourable mention
- Detkina Anna S., 5 years
Birobidjan - Aesthetic Center
Kaliningrad - MOU DOD Detskaya khudozhesvetnaya shkola
Honourable mention
- Semenova Kseniya, 13 years
Kamensk - Detskaya skhola iskusstv
Honourable mention
- Gavrilova Ekaterina A., 16 years
Kazan - Fotoshkola Centra Detskogo tvorchestva
A medal to the school for their collection of photographs
- Erochina Irina, 16 years
- Kamalova Ruzanna V., 16 years
- Kolobanova Elina S., 16 years
- Muchametgaleeva Anisa, 15 years
- Ratchullina Nelly, 16 years
Kemerovo - Detskaya shkola iskusstv No.19
Honourable mention
- Bannikova Anna O., 10 years
Kozmodemyansk - GOU RME Specialnay korr. Obsh. Shkole - internat
Honourable mention
- Sokolova Anastasiy S., 13 years
Kozmodemyansk - MOU Srednyaya obshcheobrazovatelnaya shkola N. 3
Honourable mention
- Sokolova Svetlana S., 8 years
Krasnoyarsk - Detskaia khudozhestvennaya skhola no. 1 im. V. I. Surikova
Honourable mention
- Oreschko Irina, 11 years
- Zazulina Olga, 10 years
Kropotkin - Khudozhestvenaia shkola
Honourable mention
- Butirina Anastasia V., 16 years
- Grechanaia Anna A., 16 years
Moskva - Masterskaia Galeria Lito
Honourable mention
- Perepelitsa Tatyana Sergeevna, 11 years
Nizhny Novgorod - DDT im V. P. Chkalova
Honourable mention
- Belov Leonid A., 8 years
Nizhny Novgorod - MOU SOSH No 22
Honourable mention
- Torgov Maksim A., 12 years
- Voronova Anastasiya I., 10 years
Novozybkov - MOU DOD Novozybkovskaya detskaya khudozhestvennaya shkola
Honourable mention
- Suchkova Tatyana, 7 years
- Tarasenko Karina, 11 years
Omsk - DSHI no. 14
Honourable mention
- Pechura Alina, 11 years
Omsk - MOU DOD Deskaya khudozhestvenaya shkola No. 3 im. E. V. Gurova
A medal to the school for their collection of graphic art
- Eremina Sasha, 13 years
- Golozov Nikita, 13 years
- Solonina Ulia, 14 years
Pervouralsk - MOU DOD PDHSH children art school
Medal
- Taticheva Alena S., 6 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Bokova Elizaveta P., 8 years
- Dvoinishnikova Anastasiya V., 11 years
- Ezdakova Juliya S., 9 years
- Malets Vitaliya J., 9 years
- Sheinrok Efim P., 10 years
Saratov - SGOO Detskaya studiya
Medal
- Ponomarjova Alina, 5 years
Honourable mention
- Chursina Aleksandra, 7 years
- Maiorova Arina, 7 years
Severodvinsk - Artschool No. 2
Honourable mention
- Agafopudova Julia, 15 years
- Sharapov Nikita, 14 years
Verkhniya Salda - Childrens school of arts
Honourable mention
- Ivanova Elizaveta, 9 years
- Konovalova Kristina, 9 years
Volgograd - Detskaya khudozhestvennaya galereya
Honourable mention
- Slovokhotov Dima, 11 years
Serbia
Bela Crkva - OŠ Žarko Zrenjanin
Honourable mention
- Dolhai Dorotoea, 11 years
Kikinda - Plavi Cuperak Kindergarten
Honourable mention
- Mijatovič Nevena, 5 years
Niš - Umetnička škola Niš
Subotica - Workshop "Em ART
Honourable mention
- Mikovic Vita, 9 years
- Prole Laura, 13 years
- Tot Emese, 8 years
Umka - Likovna Radionica Zrnce
Honourable mention
- Topalovič Relja, 13 years
Singapore
Singapore - Si Ling Secondary School
Honourable mention
- Ahmad Syabil Bin Kamal, 15 years
- Huilin He, 15 years
- Wang Yi Xian, 15 years
- You Wenjuan, 15 years
Slovenia
Ljubljana - OŠ Milana Šuštaršiča
Honourable mention
- Hribar Rajterič Tilen, 12 years
Ljubljana - OŠ Vižmarje - Brod
Honourable mention
- Tauzes Rok, 14 years
Ljubljana - OŠ Vrhovci
Honourable mention
- Baler Bernard, 7 years
- Fekonja Martin, 8 years
Podgorje pri Slovenj Gradcu - VVZ Slovenj Gradec, enota Podgorje
Honourable mention
- Perše Eva, 4 years
Semič - OŠ Belokranjskega odreda Semič
Honourable mention
- Bezlaj David, 12 years
- Jakša Katja, 12 years
Slovenske Konjice - OŠ Pod Goro
Honourable mention
- Mastnak Karin, 11 years
- Vidmar David, 10 years
Panama
Lidice - Centro Basico Lidice
Honourable mention
- Balle Alegre Rogelio, 9 years
- Martinez Yerey, 9 years
- Rodriguez Luis, 10 years
Sri Lanka
Rajagiriya - Sri Lanka National Foundation for Child Art
Medal
- Dinindu A. Weerakoon, 10 years
Honourable mention
- Fonseka Esala, 6 years
- Henagama L.D.I. S. Maduranga, 11 years
- Maggona G.U.D. Abgywardana, 10 years
- Nethni Fernando, 14 years
- Thisangi T. Bomiriya, 6 years
- Walimunt A.D.R Dharmasena, 8 years
Syria
Homs - Private atelier M. Sibai
Medal
- Jansis Naya, 5 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Al Kodsi Khaled, 7 years
- Drak Al-Sibai Sawsan, 10 years
- Hallak Ritta, 7 years
- Sareeh Karam, 8 years
- Terkawi Haya, 10 years
- Zrek Tamila, 7 years
Thailand
Nakhonratchasima - Wonkru 2502 School
Sisaket Province - Klongsud Pracha-Utis School
Medal
- Saksakul Bunmak, 9 years
Honourable mention
- Satanpong Arunwan, 11 years
- Satanpong Sonipa, 11 years
- Wichean Sangtong, 11 years
Suratthani - Bansilapa Taklom Club
Honourable mention
- Lertphuviwat Piyawan, 8 years
Tunisia
Tunis - Ecole Privee Primaire Jeanne d´Arc
Honourable mention
- Bou Choucha Mahdi, 10 years
Turkey
Antalya - Ozel Hayat Ufuk Ilkogretim Okulu
Honourable mention
- Selcuk Ahmet, 11 years
Istanbul - Özel Ayazaga Isik Ilkögretim Okulu
Honourable mention
- Gülseren Isil, 13 years
Istanbul - Atasehir - Ozel Eyuboglu Atasehir Ilkogretim okulu
Medal
- Pektekin Asli, 5 years
Honourable mention
- Kocailik Ayse Naz, 10 years
Kocaeli/Kartepe - Kocaeli Bahcesehir Koleji
Medal
- Bolat Arda, 5 years
- Kilinc Busra, 7 years
- Ozgul Berkay, 7 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Arici Irem, 7 years
- Avci Feride, 13 years
- Boyraz Bengisu, 10 years
- Ergunyer Sude Nur, 10 years
- Koltuk Ugur, 9 years
- Okur Onur, 7 years
- Pirlanti Irem Zarife, 7 years
- Polat Begum, 10 years
Trabzon - Seray Resim Ve Müzik Kursu
Trabzon - Trabzon Akcaabat Güzel Sanatlar Lisesi
Honourable mention
- Cakir Ganze, 16 years
- Sakar Elif, 16 years
- Yesildal Emine, 15 years
Trabzon - Trabzon Özel Ata koleji
Medal
- Ongan Efe, 13 years
Turkmenistan
S. A. Nyyazow - Shkola N. 1
Honourable mention
- Azimowowna Azimowa Dilaferuz, 14 years
Ukraine
Alchevsk - Children´s Art School
Honourable mention
- Pedenko Katya, 12 years
Banyiliv-Pidgirniy - Achildrens photostudio Fokus
Honourable mention
- Mizkan Michael, 13 years
Chernivtsy - Youngs Technics Klub Kvarts
Medal
- Kulik Diana, 14 years
Chuguev - Chuguev Children Art School I. E. Repin
Honourable mention
- Lavrov Vladislav, 14 years
Donetsk - Photostudio Mig Municipal Palace for Children and Youth Creativity
Medal
- Drannikova Liza, 15 years
- Surzhenko Maria, 15 years
A medal to the school for their collection of photographs
- Bulaniy Grisha, 11 years
- Gerashenko Rodion, 15 years
- Goncharenko Elina, 16 years
- Izomova Anastasiya, 13 years
- Kurbanova Margarita, 15 years
- Sinelnikov Ilija, 14 years
- Suchkov Artem, 16 years
Herson - Tavricheskii Licei Iskusstv
Izmail - Izmailskaia DHS
Honourable mention
- Reutova Olga Vitalievna, 5 years
Jalta - Photoclub Ogonyok
Honourable mention
- Galkina Mary, 14 years
- Saricheva Marina, 15 years
- Shelepen Ann, 13 years
Kerch - School of Art
Honourable mention
- Saluk Kristina, 9 years
- Solodovnik Alyocha, 9 years
Kharkiv - Liceum of Arts N. 133
Medal
- Gladkich Margarita, 13 years
- Shchegolev Konstantin, 8 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Fesenko Polina, 13 years
- Gelshteyn Alexander, 11 years
- Chicholik Anastasia, 6 years
- Korovina Aleksandra, 7 years
- Kovalenko Kseniia, 15 years
- Kuchin Evgenii Vladislavovich, 8 years
- Kukova Maria, 13 years
- Lupolover Iulia Aleksandrovna, 8 years
- Momot Darina Tarasovna, 16 years
- Savchenko Anastasiia, 6 years
- Timchenko Oleg, 13 years
- Tolmacheva Varvara, 6 years
Kremenets - Kremenetska obshcheobrazovatelnaja shkola - internat I-III st.
Honourable mention
- Fedorynchyk Bohdan R., 15 years
Lvov - Center for Child and Youth Creativity, MZHK-1
Medal
- Knyazyeva Daryna, 7 years
- Zayats Ostap, 10 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Fedyna Daryna, 9 years
- Petryshyn Sophiya, 9 years
- Serebryanska Anastasia, 9 years
Lvov - Ditiacha shkola narodnykh mistetstv
Honourable mention
- Genda Vitalii, 8 years
- Senik Sofiia, 10 years
Nizhyn - Children School of Arts
Honourable mention
- Altuhova Iren, 9 years
Odessa - Art school no. 2
Honourable mention
- Guseva Helena, 12 years
Odessa - Art studio A. K. Glazunov. Music school no. 2
Honourable mention
- Gerasimovsky Timur, 8 years
Odessa - Childrens Musical School No. 15
Honourable mention
- Makarova Anna, 9 years
Poltava - Malaia Akademia Iskusstv im. R. Kirichenko
Honourable mention
- Cherevanyova Veronika Yevgeniyevna, 8 years
Sambir - Budynok naukovo-technichnoji tvorchosti uchnivskoji molodi
Honourable mention
- Futryk Anastasiya N., 10 years
Sambir - Shkola dekorativno-uzhytkovogo mystetstva
Honourable mention
- Krushynska Marija M., 9 years
- Kuchak Marat V., 9 years
Sambir - Zrakoviy Khudozhniy Kolektiv Studiya Obrazotvornogo Mostetstva BDYUT
Honourable mention
- Dudiak Oleksandr, 15 years
- Iurkiv Artur, 10 years
Sumy - Photostudio "We" Bespala Lubov
Honourable mention
- Timoschenko Bogdan, 11 years
Uzhgorod - Studiia obrazotvorchovo Mistetstva im. Z.C. Bakoniia
Honourable mention
- Derenak Gabriella F., 14 years
USA
Los Angeles - Fine Art Studio
Honourable mention
- Levotman Renata, 12 years
- Stefan Valeri Anna, 15 years
Portland - NW Caxton Ct
Honourable mention
- Rusá Kateřina, 11 years
Uzbekistan
Djizak - Dom Mehribonlik No. 29
Honourable mention
- Xandamov Oxun Yuldashevich, 15 years
Namangan viloyati - 12-sonli ixtisoslashgan maktab
Honourable mention
- Zokirova Nilufar Dilsod q., 15 years
Namangan viloyati - 36-sonli Umumtalim Maktabi
Honourable mention
- Abdullajonova Marjona, 9 years
Qarshi - Qarshi shahar 1 - Son Bolalar Musiqa Va Sanat Maktabi
Honourable mention
- Bazarov Arskonov A., 12 years
- Mannonov Ilxom Alvarovich, 14 years
- Sayfullaeva Barno Baxramovna, 13 years
Surkhadnarya - 32-umushiy urta maktab, VII-sinor uzuv
Honourable mention
- Nazarova Fakhrisha, 13 years
Tashkent - Detskaia shkola muziki i Iskusstv No. 7
Medal
- Kostrov Vladislav S., 10 years
Tashkent - G.S.O.SH. No. 307
Honourable mention
- Fayziev Temur Rashidovich, 15 years
Tashkent - Khudozhestvenii tsentr detej-invalidov Sanvikt
Medal
- Saigashin Iulduz, 8 years
Venezuela
Caracas - Plastilinarte
Honourable mention
- Balza Rogelio, 10 years
- Benfele Daniela, 14 years
- Rincón Angel Eduardo, 12 years