Homepage » Archived editions » 41th edition » Awards » Foreign participants
Awards - foreign participants
Albania, Argentina, Armenia, Australia, Azerbaijan, Bahrain, Belarus, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Brunei, Bulgaria, Canada, Croatia, Cuba, Egypt, Estonia, Ethiopia, Georgia, Germany, Great Britain, Greece, Hungary, China, India, Indonesia, Iran, Israel, Italy, Japan, Kazakhstan, Latvia, Lithuania, Malaysia, Mexico, Moldova, Mongolia, Montenegro, Netherlands, North Macedonia, Norway, Pakistan, Panama, Philippines, Poland, Republic of Korea, Romania, Russia, Serbia, Seychelles, Singapore, Slovenia, Sri Lanka, Thailand, Tunisia, Türkiye, Ukraine, USA, Uzbekistan, Venezuela, Vietnam
Albania
Tirana - Group Gezimi i Syrit
Honourable mention
- Shehu Uanda, 15 years
- Xhemo Aferdita, 14 years
Argentina
General Villegas - La Fragua Taller Escuela gratuito de niňos pintores
Honourable mention
- Albiero Catalina, 6 years
- Passetti Tomás, 4 years
- Piorno Tony, 6 years
Armenia
Charentsavan - Resource Center
Honourable mention
- Sahakyan Gor, 10 years
Dilizhan - Detskaia khudozhestvennaia shkola O. Sharambeiana
Medal
- Alikhanian Esma Arturi, 13 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Arzumanian Serëzha Samveli, 12 years
- Kazarian Gor Patvakani, 12 years
- Kazarian Lia Pogosi, 12 years
- Martirosian Milena Artaki, 13 years
- Ogannisian Anna Kareni, 10 years
Kasakh - G. Nzhdeh Street
Honourable mention
- Aleqsanyan Gagik, 7 years
Nerkin Getaschen - Mittlerer Schule A. Jeghiasarjan No. 2
Honourable mention
- Hakobjan Nona Rudiki, 11 years
Yerevan - Children and Youth Center of Culture and Arts
Honourable mention
- Mesropyan Edik Artavazd, 16 years
Yerevan - Educational complex Armenian national lycee after Anania Shirakatsy
Honourable mention
- Astvatsatryan Michael, 10 years
Yerevan - National Children´s Library after Khnko-Aper
Honourable mention
- Arutiunian Nare Vartanovna, 14 years
Australia
Melbourne - Czech School Melbourne
Honourable mention
- Širůček Viktor, 9 years
- Vasitch Talia, 6 years
Azerbaijan
Baku - Centre of Russian Culture
Honourable mention
- Muslimova Nigar, 13 years
Baku - Creative Center for Children and Teenagers
Honourable mention
- Nabiyeva Elvina, 15 years
Baku - The City Centre of work of the 46 non-school, Sun drawing studio
Honourable mention
- Bachshaliyev Adil, 11 years
Guba - Guba Child Art School
Honourable mention
- Aliyev Rahman, 13 years
Saray - Children´s Art School
Medal
- Abdullayeva Rena Elman, 10 years
Bahrain
Jeblat Habshi - Al - Rawabi School of Bahrain
Honourable mention
- Jawao Mohamad, 9 years
- Mahmood Moh'D, 9 years
Belarus
Brest - GUO Srednaya shkola No. 10
Honourable mention
- Korsun Donata, 11 years
Mozyr - Centr detskovo tvorchestva
Honourable mention
- Barisenko Lidia, 15 years
Soligorsk - Art School
Honourable mention
- Dolgovich Dasha, 13 years
Vitebsk - Studia IZO "Syuzhet" GUDO DTDiM
Honourable mention
- Dmitrieva Anastasia, 16 years
Vitebsk - UO GOSSH School No. 25
Honourable mention
- Aleinikova Victoria, 10 years
- Luneva Elisaveta, 10 years
Vitebsk - Vitebsk Children Art School No. 1
Medal
- Savchenko Yulia Dmitriyevna, 12 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Gritskevich Elyzaveta Petrovna, 14 years
- Cheremnyh Polyna Yevgeniyevna, 14 years
- Surynova Alexandrovna Uliana, 13 years
Zaslavl - Zaslavskaya Shkola Iskusstv
Honourable mention
- Evdokimovich Polina, 11 years
Belgium
Anderlecht - Cardijnschool
A medail to the school for their collection of combined techniques
- Ahlallouch Omar, without details
- Bazzah Salim, without details
- Belsacq Orlando, without details
- Haji Rashid Ahmed Raadi, without details
- Nimineh Anita, without details
- Rashidov Dilan, without details
Bosnia and Herzegovina
Vlasenica - Primary school Vuk Karadžić
Honourable mention
- Lakić Helena, 12 years
- Šikuljak Igor, 13 years
Brazil
Vassouras - RJ - Casa de Cultura Pres, Tancredo Neves
Honourable mention
- Gomes Iara, 12 years
Brunei
Bandar Seri Begawan - Seri Mulia Sarjana School
Honourable mention
- Jackson Ho Yii Kin, 11 years
- Jason Khoo Lik Wei, 11 years
Bulgaria
Lovech - Art-School GEYA
Honourable mention
- Ivanova Nadya Valentinova, 10 years
Pleven - Children´s Art School Kolorit
Honourable mention
- Enev Pavel, 9 years
Pleven - Fine arts school, Centre for work with children
Honourable mention
- Petrov Yavor, 7 years
Honourable mention
- Ivanova Desislava, 13 years
- Simeonov Martin, 13 years
Sevlievo - School of Fine Arts Razwitie 1870
Medal
- Kostova Ivaila Krasimirova, 7 years
Honourable mention
- Enver Elif Aldeniz, 11 years
- Minkova Pavla Krasimirova, 12 years
Sofia - Art studio Prikazen Svjat
Medal
- Hadgiev Lazar, 7 years
- Mateev Samuil, 7 years
Targovishte - Arts school Arteya
Honourable mention
- Gerova Kristiana, 10 years
- Trifonova Viktoriya, 6 years
Targovishte - Fine Arts School
Medal
- Feimova Nazimova Selyai, 12 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Andonov Bozhidar Aleksandrov, 9 years
- Boncheva Elitsa Petrova, 8 years
- Dimitrova Mariyana Hrisimirova, 11 years
- Fikredova Selin Ismailova, 9 years
- Stoyanov Stoyan Nikolaev, 9 years
Targovishte - Fine Arts Studio Dasha
Honourable mention
- Kolevski Velin, 11 years
- Nedjatinova Melisa, 7 years
- Shakiroglu Helin, 7 years
Canada
Edmonton - SVU Alberta
Honourable mention
- Minaříková Anna, 12 years
Croatia
Barilović - OŠ Barilović
Honourable mention
- Brcković Ružica, 9 years
Honourable mention
- Marčac Tomo, 10 years
Bjelovar - I. OŠ
Honourable mention
- Dokić Antonio, 12 years
- Mikačević Antonija, 12 years
Cres - OŠ Frane Petrica
Honourable mention
- Matić Leon, 12 years
Crikvenica - OŠ Vladimira Nazora
A medal to the school for their collection of ceramics
- Car Andreja, 12 years
- Horvat Veronika, 11 years
- Jurčić Iva, 12 years
- Komadina Emily, 15 years
- Pavlić Luka, 11 years
Križ - Foto Video Klub 35mm
Honourable mention
- Herbst Ema, 16 years
- Zekic Nikolina, 14 years
Lopatinec - OŠ I. G. Kovačića Sveti Juraj na Bregu
Honourable mention
- Kušar Anja [ 1 | 2 ], 14 years
- Radek Stela, 12 years
- Vinković Lidia, 13 years
Nova Gradiška - OŠ Mato Lovrak
Medal
- Krizmanić Ema, 7 years
Honourable mention
- Benedeković Paula, 10 years
- Pavičić Manuela, 10 years
- Stipančević Andrea, 10 years
Opatija - OŠ Rikard Katalinić Jeretov
Medal
- Tončić Kristian, 13 years
Honourable mention
- Hrvatin Stella, 13 years
- Peloza Petra [ 1 | 2 ], 13 years
Valpovo - Centar tehničke kulture Valpovo
Varaždin - Fotoklub Varaždin
Velika Gorica - OŠ E. Kumičića
Vuka - OŠ Milka Cepelića
Medal
- Malčić Ivona, 14 years
Zagreb - Hrvatski Fotosavez
A medal to the school for their collection of photographs
- Božiković Vini, 14 years
- Mijalić Antonija, 12 years
- Mladineo Antonela, 13 years
- Novaković Duje, 14 years
- Ondruj Elena Antea, 15 years
- Pavličević Nikol, 12 years
- Primi Veronika [ 1 | 2 ], 14 years
- Stojanović Lea, 15 years
Cuba
Havana - Casa de la Cultura Rita Montaner
Honourable mention
- González Cecilia De La Caridad, 12 years
- Santana Daniela Mejías, 5 years
Quemado de Guines - Casa de Cultura Luis Jorge León
Honourable mention
- Lopéz Seanna Sosa, 9 years
Egypt
Alexandria - Alexandria Sporting Club, Children Art Center
Honourable mention
- Badawy Mahinour Marawn, 16 years
Madraset - Madraset Al Giza Al Thanawa
Honourable mention
- Hassan Mohamed Abdalla, 8 years
Estonia
Kohtla-Järve - Dom Tvorchestva Shkolnikov
Honourable mention
- Kruptšenkova Julia, 10 years
Tabasalu - Tabasalu Lasteaed Tibutare
Honourable mention
- Taavi Roosaare, 6 years
Tartu - Tartu Children´s Art School
A medal to the school for their collection of graphic art
- Hóbejärv Greete, 15 years
- Mühlberg Evelin, 15 years
- Reppo Pärtel, 16 years
- Tomassov Vladislav, 14 years
- Vilja Elery, 16 years
- Voitehhovitš Jelizaveta, 15 years
Ethiopia
Addis Abeba - BeteSeb Academy
Honourable mention
- Danawit Dereje, 9 years
Georgia
Tbilisi - Art School Chveni Saxli
Honourable mention
- Baghashvili Natalia, 4 years
- Kerkadze Nikoloz, 4 years
- Maghradze Elene, 4 years
Germany
Pirna - Friedrich-Schiller Gymnasium
Honourable mention
- Hoffbauer Malte, 15 years
- Klingeberg Dennis, 14 years
- Pecher Leonhard, 14 years
Great Britain
Cheshire - Acton Church of England Primary School
Honourable mention
- Pepler Alice, 8 years
Thetford - Thetford Grammar School
Honourable mention
- Searle Joanne, 14 years
Greece
Athens - Social Cooperative Enterprise
Honourable mention
- Tsolakidou Varvara, 14 years
- Vrahni Maria Anna, 14 years
Hungary
Berettyóújfalu - Igazgyöngy Alapfokú Müvészeti Iskola
Honourable mention
- Kiss Attila, 12 years
- Rostás Katalin, 10 years
Jászberény - Peszterikum Children Creative Workshop
Honourable mention
- Havrán Márk, 8 years
Kecskemét - Jövőnkért AMI Szent Imre Katolikus Általános Iskola
Medal
- Czirkos Vince, 11 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Bank Vencel, 11 years
- Benics Bianka, 12 years
- Hegedüs Tamás, 9 years
- Hegyi Réka, 12 years
- Parádi Petra, 14 years
Kozármisleny - Kozármislenyi Alapfokú Müvészetoktatási Intézmény
A medail to the school for their collection of combined techniques
- Bertacchi Vivien, 8 years
- Getlinger Ramóna, 9 years
- Gibicz Laura Luca, 13 years
- Trasszer Vivien, 8 years
- Vasas Médea, 8 years
Szombathely - Váci Mihály Általános Iskola És Ami
Honourable mention
- Horváth Anna, 7 years
- Kiss Nóra, 10 years
China
Beijing - 3i Art Center
Honourable mention
- Liu Jiarui, 6 years
- Wei Yuchen, 7 years
- Zhou Kanhe, 6 years
- Zhou Zijian, 6 years
Chang Sha - Xiao Yu Er Art School
Medal
- Chen Zhi Yin, 11 years
- Tang Pei Seng, 10 years
- Xiao Jing Lu, 9 years
Honourable mention
- Yang Yun Kai, 9 years
- Yao Shu Zhang, 11 years
Hong Kong - Artin Creative Workshop
Honourable mention
- Li Tsz Ling, 4 years
- So Ka Yin, 4 years
- Yau Ching Hin, 5 years
Hong Kong - Cuckoo Arts
Honourable mention
- Tin Yuet Sum Charlotte, 5 years
Hong Kong - Leaps and Bounds
Honourable mention
- Ho Megan, 4 years
Hong Kong - Los Ninos Art Workshop
Hong Kong - Simply Art
Medal
- Chan David Tadamasa, 8 years
- Kwong Mei Hang Katie, 5 years
- Lau Kin Gi, 7 years
- Lau You Gi, 5 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Dallis Lee Ting Yat, 6 years
- Hui Sum Yu Rainbow, 9 years
- Chan Megan, 9 years
- Cheung Suet Wing, 11 years
- Chung Ashley, 16 years
- Kam Vanessa, 6 years
- Wu Jia Yu, 11 years
Hong Kong - VKIDS Creative
Honourable mention
- Leung Wang Hon, 5 years
- Mao Wenxin, 5 years
Wuxi - Wuxi Sijitonghua Art Studio
Honourable mention
- Lu Yi Fan, 15 years
- Zhu Yu Tan, 10 years
Honourable mention
- Liu Cheng Shuang, 6 years
- Zhu Shi Zheng, 6 years
Wuxi - Wuxi Sijitonghua Art Studio
Honourable mention
- Wang Qiuyu, 6 years
India
Ahmedabad - Hobby Center For Art
Honourable mention
- Shah Ananya, 11 years
Baroda - Hobby Centre
Honourable mention
- Bhatt Arya Vijay, 8 years
- Parnami Khushi, 7 years
- Patel Kamya Maulik, 9 years
- Sarwate Medha Vivek, 6 years
Hyderabad - Young Envoys International
A medal to the school for their collection of graphic art
- Kavya R., 11 years
- Keerthana A., 11 years
- Kumar Praveen J., 14 years
- Kumar Sandeep A., 15 years
- Prahlad A., 13 years
Mumbai - Shefali´s Art Classes
Honourable mention
- Khushvi Panchigar, 5 years
- Serra O. Jaden, 7 years
Vadodara - Kanti Rana´s Hobby Centre
Honourable mention
- Sawhney Ishaan, 9 years
Indonesia
Bandung - Sanggar Gambar Anak-Anak Bina Kreativita Ananda
Honourable mention
- Dharmawan Carolina Alycia, 11 years
- Rayyan Gedhi Bawera, 7 years
Iran
Tehran - KANOON - Institute for Intellectual Development of Children & Young Adults
Honourable mention
- Firoozbakht Mobina, 5 years
- Ghodrati Fatemeh, 14 years
- Laylabadi Asal, 12 years
- Mashhadi Mina, 6 years
- Nasrollahi Mina, 9 years
- Shadalooei Mohammad Hossein, 13 years
- Soroosh Ayda, 8 years
- Taghipoor Masoomeh, 13 years
- Yektapoor Shervin, 8 years
Israel
Jerusalem - Studio of Art - Ruta Kreitser
Honourable mention
- Goryachy Nicole, 11 years
Italy
Firenze - Istituto Comprensivo Verdi
Honourable mention
- Brogelli Gabriele, 12 years
Japan
Praha 6 - Řepy - Japonská škola v Praze - Japan School of Prague
Honourable mention
- Kato Marin, 15 years
- Okabayashi Sayo, 14 years
Honourable mention
- Ikeda Ryohto, 13 years
Tokyo - Kamon Children Art School
Honourable mention
- Suzuki Haruka, 12 years
Kazakhstan
Almaty - Shkola - Gimnazia No. 83
Honourable mention
- Kasimova Ramilya, 11 years
Pavlodar - Children´s Art school No. 1
Honourable mention
- Meshkova Maria, 7 years
Ust-Kamenogorsk - Detskaya khudozhestvennaya shkola
Medal
- Vereykina Alina, 9 years
- Zayrulina Elina, 10 years
- Zhanatova Nargiza, 10 years
Honourable mention
- Petrova Alisa, 10 years
- Ponomarenko Katya, 10 years
Latvia
Adazi - Adazi Childrens Art and Music School
Honourable mention
- Arnis Jánis, 11 years
- Bukovska Madara, 10 years
Bauska - Bauska Art School
Honourable mention
- Saukuma Una, 7 years
Césis - Césis Art School
Honourable mention
- Kreicbergs Gregors, 4 years
- Stüríté Santa, 13 years
Césis - Césis BJC
Medal
- Šimkus Madara, 8 years
Medal
- Kruminš Edgars, 11 years
Honourable mention
- Auzane Marta, 8 years
- Kide Karlis, 10 years
- Liparte Darta, 9 years
- Ozols Mikuss, 8 years
Daugavpils - 16. Vidusskola
Honourable mention
- Kurneviča Olesja, 14 years
Daugavpils - Daugavpils 9. viduskola
Honourable mention
- Šabuneviča Sofija, 16 years
Engure - Engures school of Music and arts
Medal
- Tamsone Ieva, 4 years
Honourable mention
- Bihela Lota, 9 years
- Majauskis Gatis, 10 years
- Tuliša Ketija, 9 years
Kekava - Kekava Art School
Honourable mention
- Fjodorovs Raimonds, 12 years
Lívánu - J. Graubina Lívánu Muzikas un Makslas Skola
Honourable mention
- Ivanovs Nikita, 13 years
Marupe - Marupe Music and Art School
Honourable mention
- Štálmanis Raitis, 12 years
Ogre - Ogres Novada BJC
Honourable mention
- Dále Daniela, 8 years
- Kočergina Kristine, 8 years
Priekuli - Priekuli Secondary School
Honourable mention
- Bauere Sindija, 9 years
- Bormane Agnese, 12 years
Rézekne - Centre for Schoolchildren by Interests
Honourable mention
- Lempa Estere, 7 years
Riga - BJC IK Auseklis
Honourable mention
- Leitáne Madara, 11 years
Honourable mention
- Bricis Aksels, 14 years
- Hudjakova Viktorija, 12 years
Riga - BJC Rigas Skolenu Pils
Honourable mention
- Keze Mára, 7 years
- Lécone Anna, 8 years
- Pavro Polina, 12 years
Riga - BJC Zolitude
Honourable mention
- Ramute Diana, 9 years
Riga - Center of creative learning
Riga - Children and Youth art center Milgravis
Honourable mention
- Gimelfarba Sofija, 10 years
- Gruberte Amanda Austra, 12 years
- Paegle Patrícija, 9 years
Riga - Grafikas Darbnica, Graphic Art Workshop
A medal to the school for their collection of graphic art
- Barsuka Nikola, 5 years
- Kalpiša Nora, 10 years
- Kriulina Luíze, 7 years
- Stašinska Sonora, 9 years
- Tihomirovs Tomass, 9 years
- Ungure Annemarija, 7 years
Riga - Rigas Juglas Vidusskola
Medal
- Berzina Asnate, 13 years
- Daine Eliza, 13 years
- Jekabsone Paula, 11 years
Rumbula - Gaismas Internatpamatskola
Honourable mention
- Martinsons Raitis, 15 years
Talsi - Talsu Novada BJC
A medal to the school for their collection of ceramics
- Freiberga Krista, 15 years
- Krumina Endija Kristiana, 11 years
- Rumniece Sindija, 15 years
- Smilga Ieva, 11 years
- Smilgaine Helena, 13 years
A medail to the school for their collection of combined techniques
- Barzdele Marita, 10 years
- Girevica Alise, 11 years
- Krumina Endija Kristiana, 11 years
- Priede-Priedite Anna, 13 years
- Reke Karina, 10 years
Tukums - Tukums Art School
Honourable mention
- Šváne Paula Emílija, 9 years
Ulbroka - Ulbroka Music and Art School
Honourable mention
- Balode Lucija, 9 years
- Dukse Rebeka, 9 years
- Irbe Anete, 11 years
- Oselska Elína, 10 years
- Troksa Paula, 11 years
Upesciems - Bergu Muzikas un Makslas Pamatskola
Honourable mention
- Auškaps Mikelis, 8 years
Lithuania
Elektrénai - Elektrenu Art School
Honourable mention
- Girnyté Monika, 15 years
- Laimutyté Goda, 14 years
Kuršénai - Kuršénai Art School
Honourable mention
- Butautaité Gabrielé, 14 years
- Grigalauskyté Gintaré, 15 years
- Kiriejévaité Akvilé, 12 years
- Klenauskaité Guoda, 13 years
- Tamašauskaité Indré, 14 years
Marijampole - Marijampoles Art School
Honourable mention
- Vieraityté Vasare, 12 years
Marijampole - Marijampoles Kindergarden Rüta
Honourable mention
- Baliunas Žygimantas, 6 years
Panevezys - Panevezys Fine Arts School
A medal to the school for their collection of paintings
- Baltusnikaité Martyna, 15 years
- Dirsyte Emilija, 12 years
- Lebedevas Arnas, 12 years
- Luomanas Benas, 9 years
- Verselyté Lukrecija, 14 years
- Zlatkuté Lukrecija, 12 years
Honourable mention
- Kuodyté Estera, 16 years
- Stirneckas Martynas, 15 years
Radviliškis - Vaižganto Progimnasium
Honourable mention
- Šiaulianskaité Neda, 12 years
Salantai - Salantu Meno Mokykla
Medal
- Varpukauskaité Neda, 14 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Gembutaité Gabija, 14 years
- Noreikaité Aira, 11 years
- Rimeikyté Greta, 14 years
Skaudvile - Skaudvile Gymnasium
Honourable mention
- Bertašius Andrius, 12 years
- Stankus Karolis, 15 years
Trakai - Art school of Trakai
Medal
- Krasavceva Alicija, 11 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Juknevičiuté Eglé, 12 years
- Kozlovaité Smilté, 9 years
- Mikiškaité Kotryna, 13 years
Viekšniai - Viekšniai Kindergarten Liepaite
Honourable mention
- Cicenas Antanas, 6 years
- Glodenyté Gabriele, 6 years
- Jokúbas Ulrikas, 6 years
Honourable mention
- Balvočiúté Gabriele, 7 years
- Deltuvaité Dominyka, 6 years
Viekšniai - Viekšniai Vincas Deniušis Art School
Honourable mention
- Šiaulyté Ugné, 8 years
Vilnius - Lithuanian training centre for the blind and visually impaired
Honourable mention
- Stundyté Glorija, 12 years
Vilnius - Vilnius Gabijos Gymnasium
Honourable mention
- Mykolaityté Laura, 10 years
- Slavinskaité Gabija, 10 years
Vilnius - Vilnius Minties Gymnasium
Honourable mention
- Repečkaité Monika, 16 years
Malaysia
Klang - Sim Art Class
Honourable mention
- Teng Sion Wei, 6 years
Penang - Yeow Chye Art Centre
Medal
- Liang Lim Yong, 16 years
- Teng Lim Wei, 14 years
- Xan Khoo Yee, 13 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Wen Teh Pei, 16 years
- Xin Cheng Hui, 13 years
- Zi Yee Pei, 15 years
Mexico
Mexico - Montessori San Jerónimo
Honourable mention
- Arroyo David [ 1 | 2 ], 7 years
- Garcia Silvia, 11 years
- Ibarra Luz Daniela, 10 years
Honourable mention
- Rodrigo Juárez Moya, 11 years
Moldova
Chisinau - Colledge Tehnologic
Honourable mention
- Cimijuc Feloteia, 16 years
Mongolia
Ulaanbaatar - Gan Zam Secondary School No. 20
Honourable mention
- Batsaikhan Maidarkhuu, 9 years
- Jargalsaihan Tsendari, 9 years
Ulaanbaatar - Mongolian Children´sArt and Creativity Center
Honourable mention
- Anisbayar Yalguum, 11 years
- Gantulga Zeeren, 15 years
- Lhagva Zulzaya, 15 years
Ulaanbaatar - Shine Mongol
Honourable mention
- Erdenebat Dulguun, 15 years
Montenegro
Rožaje - OŠ Bratstvo Jedinstvo
Honourable mention
- Kalać Almedina, 14 years
- Kalać Amra, 14 years
Netherlands
Groningen - R. Schumanstraat 26
Honourable mention
- Schellenberg Lori Anna, 10 years
Macedonia
Bitola - Children´s Art Studio St. Cyril and Methodi
Honourable mention
- Boševska Aleksandra, 16 years
- Savevski Mihail, 6 years
Desovo - Primary School OU Pere Toshev
Honourable mention
- Hajrovic Semin, 13 years
Kocani - SOU Ljupcho Santov
Honourable mention
- Miladinova Ana, 15 years
Kumanovo - OOU Braca Miladinovci
Honourable mention
- Krstevska Ana, 12 years
Prilep - Primary School OOU Kiril i Metodij
A medail to the school for their collection of combined techniques
- Arifoska Gjulchin, 13 years
- Islamoski Eren, 13 years
- Jankuloska Elena, 13 years
Prilep - Primary School OOU Krume Volnarovski
Honourable mention
- Trajkoska Angela, 12 years
Veles - OOU Vasil Glavinov
Honourable mention
- Spirkovski Bobi, 14 years
Norway
Oslo - Oslo International School
Honourable mention
- Sorebo Helin, 8 years
- Van Der Aalst Erik, 8 years
Pakistan
Karachi - Beaconhouse School System, Middle Branch
Honourable mention
- Shakeel Ahmed Rida, 13 years
Karachi - The City Kindergarten IV
Honourable mention
- Asghar Fardeen Ayub, 4 years
Lahore - Beaconhouse School System, Liberty Campus
Honourable mention
- Feroz Amna, 15 years
Lahore - Lahore Grammar School
Honourable mention
- Bilal Sabreen, 11 years
- Tajwar Anam, 11 years
Panama
Changuinola - Instituto Profesional Y Técnico el Silencio
Medal
- Castillo Kathia, 14 years
Panama - Instituto Bern Bautista Bilingue
Honourable mention
- Moreno Ambar, 15 years
Panamá - Instituto Fermín Naudeau
Honourable mention
- Colón Jiménez Omar Jacob, 12 years
Philippines
Makati - Assumption College
Honourable mention
- Belofsky Sabine Nila Marie, 14 years
Honourable mention
- Cortez Kaitlyn, 16 years
- Isleta Andrea Patricia, 15 years
Manila - St. Stephen´s High School
Medal
- Chuatak Jade Valerie, 12 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Cua Kyana, 12 years
- Ching Gladys Stephanie, 16 years
- Khu Jazel, 15 years
- Tan Jasmine Kate, 12 years
Poland
Gorlice - Mlodziežowy Dom Kultury
Medal
- Rakszewski Michal, 13 years
A medal to the school for their collection of graphic art
- Derza Karolina, 12 years
- Knapik Jakub, 10 years
- Kucharczyk Arkadiusz, 13 years
- Mendyka Jakub, 14 years
- Mysliwiec Mateusz, 13 years
- Pazdur Emilia, 10 years
- Poleć Karolina, 15 years
- Rakszewski Boleslav, 13 years
- Soczek Weronika, 12 years
- Świech Julia, 12 years
- Tatko Magdalena, 12 years
- Trzciński Krystian, 10 years
- Woźniak Monika, 14 years
Rybnik - Mlodziezowy Dom Kultury
Honourable mention
- Ciesielski Dominik, 15 years
- Potyrcha Weronika, 12 years
- Szreder Julia, 13 years
- Zieleźny Magdalena, 15 years
Korea, South
Busan - Busan Middle School of Arts
Chungcheongnam-do - Eumam Elementary School
Honourable mention
- Park Suyoung, 11 years
Romania
Bucharest - High School of Fine Arts Nicolae Tonitza
Bucharest - Liceul de Arte Plastice Nicolae Tonitza
Honourable mention
- Lovin Alisha, 13 years
Corbeni - Cercul Cuolare Si Vis
Honourable mention
- Calinescu Sorina Teodora, 14 years
- Gherghinoiu Alexandra, 13 years
Eibenthal - Scoala cu clasele I-VIII
Honourable mention
- Danut Ilici, 11 years
Iasi - Primary School Vasile Conta
Honourable mention
- Andrei Alexandra, 9 years
- Iftimie Cezar-Constantin, 8 years
Honourable mention
- Curcudel Gabriela, 8 years
- Enache Eliza Alexandra, 8 years
- Sandu Simona Cristina, 8 years
Russia
Baranchinskii - MKOU DOD KGO BDSHI
Honourable mention
- Demidova Ekaterina, 14 years
- Malkova Anastasia, 13 years
- Salakhutdinova Iana, 14 years
Briansk - Detskaia Khudozhestvennaia shkola
Medal
- Vysotskaia Veronika, 6 years
Eniseisk - MBOU DOD Detskaya khudozhesvetnaya shkola
Honourable mention
- Bogdanova Tamara, 11 years
Honourable mention
- Tihonov Alexandr, 12 years
Ioshkar-Ola - GBOU DOD RMVe Nacionalnaya prezidentskya shkola iskusstv
Honourable mention
- Markova Inessa, 13 years
Izhevsk - Centr detskoho tvorchestva
Honourable mention
- Tretiakova Irina, 13 years
Kaluga - Children´s School of Arts No. 4
Honourable mention
- Aleshina Lilia, 15 years
- Romancova Anastasia, 11 years
Kazan - Fotoshkola Centra Detskogo tvorchestva
Honourable mention
- Konopleva Anastasyia Sergeevna, 16 years
- Minnigaliyeva Elvina Radikovna, 15 years
- Sidorova Adelina Andreyevna, 16 years
- Tyurina Maryia Mikhaylovna, 15 years
Krasnoyarsk - Detskaia khudozhestvennaia shkola no. 1 im. V. I. Surikova
Honourable mention
- Kostrikina Mariia, 14 years
Kropotkin - Children Art School
Honourable mention
- Liapunova Alena, 14 years
- Rogosina Aleksandra, 15 years
- Trufanova Ekaterina, 11 years
Kushva - School of Art No. 1
Honourable mention
- Khanzhin Ivan, 13 years
- Kopylova Maria, 15 years
- Shalya Angelina, 15 years
Lesnoi - MBOU DOD Detskaia Shkola Iskusstv
Mirniy - MKOU DOD DSHI No. 12
Honourable mention
- Maior Kseniya, 15 years
- Ygnivenko Svetlana Igorevna, 14 years
- Ylyanova Ekaterina, 13 years
Moscow - Children art gallery Izopark
Honourable mention
- Mikhalchuk Vasilisa, 8 years
- Terentieva Nastya, 8 years
Novokuzneck - MBOU DOD Detskaya khudozhestvennaya shkola No. 2
Medal
- Volkova Elizaveta Alekseevna, 9 years
Honourable mention
- Domikalchenko Sergej Sergeevich, 9 years
Honourable mention
- Khafizova Alina Vladislavovna, 12 years
- Morozov Dmitrij Aleksandrovich, 12 years
Novorossiisk - Art studio Mahaon
Honourable mention
- Dmitrieva Galina Dmitrievna, 9 years
Novoshakhtinsk - MBOU DOD TSRiDiYU
Honourable mention
- Taborskaia Dzhulietta, 13 years
Novosibirsk - MBOU SOSH 162
Honourable mention
- Darletshina Dinara Radiievna, 10 years
- Fedorchenko Ilya Evgenievich, 11 years
- Pokrovskiy Nikita Antonovich, 10 years
Omsk - BOU DOD DSHI No. 1
Medal
- Zemtsova Alexandra, 14 years
Honourable mention
- Chadnaia Anastasia, 15 years
- Roschina Tatiana, 15 years
Honourable mention
- Borisevich Lena, 15 years
Penza - Children Art School No. 2
Honourable mention
- Isaikina Anna, 6 years
Penza - DKHSH No. 3
Honourable mention
- Kurileva Vlada, 12 years
Ryazan - Ryazanskii gorodskoi Dvorec detskogo Tvorchestva
Medal
- Lutsuk Egor, 7 years
Salsk - MOU DOD Detskaya khudozhestvennaya shkola goroda Salska
Honourable mention
- Sigenko Daniela, 9 years
Saratov - SGOO Detskaya studia Izobrazitelnykh Iskusstv
Saratov - Studia sgtu
Honourable mention
- Zaidman Sonia, 6 years
Severodvinsk - Artschool No. 2
Honourable mention
- Osipova Ekaterina, 14 years
Sukhoi Log - MBOU DOD SDSHI
Honourable mention
- Pismareva Inna, 15 years
Ufa - Detskaya Khudozhestvenaya shkola No. 2
Honourable mention
- Akhmetova Elvina, 9 years
- Koniaeva Daria, 13 years
- Tolmacheva Iulia, 10 years
Ufa - Khudozhestvennaya Shkola Khudozka
A medal to the school for their collection of graphic art
- Bairamov Sergei, 16 years
- Imamutdinova Leila [ 1 | 2 ], 12 years
- Poliakova Kristina, 7 years
Unecha - MOU DOD Unechskaya DHSH im. J. I. Sahanova
Honourable mention
- Grigorovskij Vjacheslav Valerevich, 15 years
- Kostikova Ekaterina Konstantinovna, 16 years
- Tolkachjova Uljana Vladimirovna, 13 years
- Zhuravljov Vitalij Viktorovich, 14 years
Vladikavkaz - Childrens Art Studio Blue Wind
Honourable mention
- Gavalidi Nikos, 6 years
- Khugaev Yan, 9 years
Vladikavkaz - Republic Liceum of Arts
Zelenogorsk - School of Children´s Art
Honourable mention
- Iudina Polina Dnitrievna, 13 years
Serbia
Beograd - Children´s Cultural Center Belgrade
Honourable mention
- Rapaić Simon, 7 years
Beograd - Likovni Atelje Artino
Honourable mention
- Kolarić Martina, 7 years
Novi Sad - PU Radosno Detinjstvo
Honourable mention
- Ilin Tamara, 5 years
- Matić Milica, 5 years
A medail to the school for their collection of combined techniques
- Jagodić Dušica, 6 years
- Mor Dejan, 7 years
- Obradović Dorde, 7 years
- Škrbić Katarina, 6 years
Novi Sad - PU Radosno Detinjstvo
Honourable mention
- Vunć Marija, 4 years
Novi Sad - PU Radosno Detinjstvo - vrtič Različak
Honourable mention
- Mučibabič Tara, 6 years
- Nad Irena, 6 years
- Vasić Miloš, 6 years
Sremski Karlovci - Radostno detinstvo Novi Sad
Honourable mention
- Khusag David, 5 years
Subotica - MKC Nepker
Medal
A medal to the school for their collection of graphic art
- Csupák Viktória, 14 years
- Köteles Endre, 14 years
- László Blanka [ 1 | 2 ], 14 years
- Rónai Nikolett [ 1 | 2 ], 13 years
Subotica - Workshop Em ART
Honourable mention
- Dozsai Dora, 15 years
- Grubanov Doroteja, 7 years
- Jaksa Viktoria, 13 years
- Rac Gyongyi, 15 years
Velika Plana - OŠ Sveti Sava
Honourable mention
- Bojković Luka, 11 years
- Stanković Katarina, 11 years
- Stojanović Milica, 11 years
Seychelles
Mahé - Pointe La Rue Secondary School
Honourable mention
- Jeanne Leroy, 12 years
Singapore
Singapore - Pibilotti Art Studio
Honourable mention
- Kelvin Jong, 7 years
Singapore - Si Ling Secondary School
A medal to the school for their collection of graphic art
- Manlulu Dizon Khaezel, 15 years
- Mohd Sharin Nurul Jannah, 15 years
- Nazirah Nur, 15 years
- Osretkar Catherine, 14 years
- Swee Ting Than, 15 years
Slovenia
Ajdovščina - OŠ Danila Lokarja
Honourable mention
- Bratina Polona, 12 years
- Kobal Monika, 10 years
Rogašovci - OŠ Sveti Jurij
Medal
- Bertalanič Julija, 13 years
A medal to the school for their collection of graphic art
- Andrejev Nina, 13 years
- Gomboc Karmen, 13 years
- Horvat Maria, 13 years
- Horvat Vanesa, 13 years
- Kuzmič Noah, 10 years
- Makovec Matic, 10 years
- Rigač Mitja, 13 years
- Ropoša Aleks [ 1 | 2 ], 10 years
- Sabo Rivaldo, 5 years
- Šandor Hana, 5 years
Semič - OŠ Belokranjskega odreda Semič
A medal to the school for their collection of graphic art
- Bahor Luka, 12 years
- Bulič Kristjan, 12 years
- Čas Timotej, 12 years
- Filak Domen, 12 years
- Saje Urška, 12 years
Šentjur - OŠ Franja Malgaja
Honourable mention
- Oprešnik Jakob, 12 years
- Senica Žan, 12 years
Slovenske Konjice - OŠ Pod Goro
Honourable mention
- Petek Žiga, 11 years
- Slapnik Perina, 11 years
- Zidanšek Denis, 11 years
Sri Lanka
Colombo - Sujatha Vidyalaya
Honourable mention
Gothatuwa - Sampath Rekha International Art Academy
Medal
- Jayasingha Heruneth Induwara, 7 years
- Katugampola Ranumitha Adeesha Damsas, 4 years
- Palle Gedara Piumi Sandeepani, 13 years
- Yalage Don Methum Jithnuka, 8 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Athupathiranage Monasha Navodani, 15 years
- Cooray Lakshan Anjana, 8 years
- Kamburugamuwe Lokuarrachcht Amuth Upunya, 7 years
- Kandambi Sathmi Ruwanya, 12 years
- Kankanamaga Bihandu Dulen, 7 years
- Mayadunna Sanuthi Vinsith, 6 years
- Padeniya Methira Mindiya Bandara, 6 years
- Padeniya Visura Randula Bandara, 7 years
- Perera Mithuni Theshika, 13 years
- Wattewewa Sehansa Kithnadi, 7 years
Thailand
Pakred - Kolor Me Art School
Honourable mention
- Banga Devaansh, 6 years
- Kanokpol Tanrudee, 7 years
Tunisia
Sidi Dhrif - Institution Privée Laghmani
Honourable mention
- Baldi Erij, 13 years
Turkey
Antalya - OVA Secondary School
Honourable mention
- Goktepe Kader, 14 years
Izmir - M.E.B. Özel Cocuk Sanat Atolyesi
Honourable mention
- Gunes Arya Nur, 8 years
- Muftuoglu Ege, 6 years
Ordu - Dr. M. Hilmi Güler Bilim Ve Sanat Merkezi
Honourable mention
- Hüsem Dila, 12 years
Sakarya - Adapazari - Nurí Bayar Ilkogretim Okulu
Honourable mention
- Türk Ezgi Sahin, 11 years
Samsun - Gulsum Sami Kefeli Ilkogretim Okulu
Honourable mention
- Kok Kerem, 7 years
Tokat - Tokat Bahcesehir College
Honourable mention
- Altintas Sude, 12 years
- Tasseten Doga, 12 years
Ukraine
Banilov-Podgornii - A childrens photostudio Fokus
Medal
- Vlad Kristina Vladimirovna, 15 years
Honourable mention
- Moskaliuk Anastasia Vladimirovna, 12 years
Cherkasy - Public Manyprofiled Youth Centre, Club Rovesnik
Honourable mention
- Varshenko Sasha, 9 years
Honourable mention
- Urban Victoria, 11 years
Donetsk - Art-studio Divo, The City Palace of Children and Youth Creativity
Honourable mention
- Iagnisheva Varvara, 16 years
Kamyanets-Podilsky - Kamyanets-Podilsky Children´s Art School
Honourable mention
- Pidgorna Anastasia, 14 years
Kharkiv - Liceum of Arts No. 133
Honourable mention
- Kaplina Vladislava, 12 years
- Morozyuk Sofiya, 13 years
- Perepelitsa Valeryia, 11 years
Kirovograd - Regional Center of Child´s and Youth Creation, Art Studio Sonyashnyk
A medal to the school for their collection of paintings
- Dudnik Alina, 14 years
- Polivoda Sofia, 11 years
- Rudenko Elvira, 15 years
Krivoj Rog - Gorodskoy Dvorec Detskogo Tvorchestva Goricvit
Honourable mention
- Banshikova Anastasia Vitalievna, 13 years
- Verbickaya Svetlana Andreevna, 9 years
Lugansk - Studiia Radnoi H. A.
Honourable mention
- Kononova Anna Aleksandra, 9 years
Lugansk - The Palace of Educational Activites in Out-of-School hours for Children and Youths
Honourable mention
- Akimenko Taras, 14 years
Honourable mention
- Mazharenko Anastasia, 16 years
Lvov - Center for Child and Youth Creativity, MZHK-1
Medal
- Atroshchenko Snizhana, 9 years
- Sharshatkin Yaryna, 10 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Bezhuk Sophiya, 12 years
- Karmazyn Olenka, 7 years
- Maiko Volodymyr, 7 years
- Tsvigun Dominika, 5 years
Nizhyn - Children School of Arts
Honourable mention
- Shadura Valentina, 12 years
Putyla - Putilskii Tsentr Detskoi i iunoshskoi tvorchosti
Medal
- Berezhnykh Bogdan Aleksandrovich, 11 years
Sambir - National Art Group Art Studio CPO
Honourable mention
- Dobra Nadij, 16 years
Sambir - Shkola dekoratyvno-uzhytkovogo mystetstva
Medal
- Zagurska Anastasiya Anatolivna, 16 years
Sumy - Photostudio My, Centr NTTM
Medal
- Basova Maria, 14 years
Honourable mention
- Doroshenko Sasha [ 1 | 2 ], 9 years
- Lisickaya Anastasia, 14 years
- Mishchenko Vova [ 1 | 2 ], 14 years
Ternopol - Ternopilskaia Khudozhestvenaya Shkola
Honourable mention
- Danilchenko Volodymyr, 13 years
- Galeshchuk Oliia, 13 years
Zaporozhe - Zaporozhye Art Association
Honourable mention
- Kuligina Olga, 16 years
- Mialo Olga, 16 years
USA
Los Angeles - Fine Art Studio
Honourable mention
- Babalyan Michelle, 5 years
- Gorin Roman [ 1 | 2 ], 5 years
San Jose - Mr. Duan´s Art Studio
Honourable mention
- Bai Audrey, 6 years
Uzbekistan
Tashkent - Chilanzar
Honourable mention
- Nebogina Kseniya Andreevna, 9 years
Venezuela
Barquisimeto - Centro de Arte Creatium
Honourable mention
- Castillo Luis, 16 years
- Lucena Katherine, 15 years
Caracas - Plastilinarte
Honourable mention
- Reyes Ángela, 11 years
Vietnam
Hanoi - Ha Noi Children´s Palace
Honourable mention
- Bui Le Hoang My, 9 years
- Le Thi Khanh Vy, 7 years
- Pham Minh Khue, 9 years