Homepage » Archived editions » 48th edition » Awards » Foreign participants
Awards - foreign participants
Albania, Argentina, Armenia, Australia, Austria, Azerbaijan, Bangladesh, Belarus, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Bulgaria, Canada, Cape Verde Islands, Croatia, Cuba, Cyprus, Egypt, Estonia, Ethiopia, France, Georgia, Germany, Great Britain, Greece, Hungary, Chile, China, India, Indonesia, Iran, Israel, Italy, Japan, Kazakhstan, Kosovo, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malaysia, Mali, Mexico, Moldova, Mongolia, Montenegro, Myanmar, New Zealand, North Macedonia, Pakistan, Palestine, Peru, Philippines, Poland, Portugal, Republic of Korea, Romania, Russia, Serbia, Singapore, Slovenia, South Africa, Spain, Sri Lanka, Sweden, Switzerland, Thailand, Türkiye, Ukraine, United Arab Emirates, USA, Uzbekistan, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe
Albania
Tirana - Group Gezimi i Syrit
Honourable mention
- Vasha Florian, 10 years
Argentina
General Villegas - La Fragua – Taller Escuela de Niños Pintores
Honourable mention
- Cunningham Ornela, 6 years
- Varas Victoria, 8 years
Armenia
Astharak
Honourable mention
- Grigoryan Vanuhi, 11 years
Dilijan - Dilijan Art School
Honourable mention
- Khachatryan Mane, 13 years
- Muradyan Ani, 11 years
Australia
Linden Park - EK Art Class
Honourable mention
- Lin Meggie, 7 years
Melbourne - Czech School of Melbourne
Honourable mention
- Jones Sebastian, 9 years
Honourable mention
- Vasitch Chantelle [ 1 | 2 ], 13 years
- Vasitch Talia, 13 years
Austria
Wien - Bilinguales Realgymnasium Komensky
Honourable mention
- Hofman Vojtěch, 13 years
Honourable mention
- Mahdalová Marie-Anna, 15 years
- Rovná Karolína, 12 years
Azerbaijan
Baku - Gunesh Art Center
Honourable mention
- Quliyeva Zohra, 16 years
- Salmanli Gulay, 13 years
Baku - The Gymnasium of Art
Honourable mention
- Tagizade Laman, 14 years
Bangladesh
Dhaka
Honourable mention
- Ramin Shahir Kazi, 8 years
Belarus
Logoysk
Honourable mention
- Galushko Polina, 12 years
Minsk - GUO Gimnaziia No. 75 im. Maslenikova P. V.
Honourable mention
- Tserlukevich Nikolay, 12 years
Novoelnaya - GUO Novoelnyanskaya detskaya shkola iskusstv
Honourable mention
- Semashko Roman, 13 years
Soligorsk - GUO Detskaya khudozhestvennaya shkola iskusstv
Soligorsk - Gymnasium No. 3
Honourable mention
- Moroz Kseniya, 11 years
Vitebsk - GUDO Tsentr tvorchestva detei i molodozhi
Honourable mention
- Boyko Anastasiya, 12 years
Vitebsk - GUO Srednyaya shkola No. 25
Vitebsk - Vitebsk Children's Art School
Honourable mention
- Bankevich Lada, 15 years
Honourable mention
- Sergeeva Maria, 14 years
Belgium
Brusel - Dílna D.
Honourable mention
- Dedková Kateřina, 11 years
- Sochorek Mikuláš, 8 years
- Svojše Anna, 9 years
Bosnia and Herzegovina
Vlasenica - Primary School Vuk Karadžić
Honourable mention
- Janjušević Anja, 12 years
- Mekić Sara, 13 years
Brazil
Sao Paulo - Colégio Santo Américo
Honourable mention
- Boutros Buschinelli Rafaella, 7 years
Bulgaria
Sofia - Art Studio Prikazen svjat
Honourable mention
- Bakalova Marta, 6 years
- Dimitrova Maya, 9 years
Targovishte - Art School Arteya
Honourable mention
- Dencheva Nikol, 4 years
- Nikolova Bozhana, 9 years
Varna - Children's Art School Svetlik
Honourable mention
- Proykova Plamena, 10 years
- Stoichev Radomir, 11 years
Canada
Calgary - Česká škola v Calgary
Honourable mention
- Loewen Hana, 9 years
Vancouver - Da Future Studio
Honourable mention
- Jia Jenny, 14 years
- Wang Wei Han, 12 years
Cape Verde Islands
Praia - Escola Júlia Costa
Honourable mention
- Bah Amadou Diolde, 6 years
Croatia
Bjelovar - Dječji vrtić Ciciban
Honourable mention
- Dekić Nikola, 5 years
- Markešić Marko, 6 years
- Radić Karlo, 5 years
Rijeka - OŠ Nikola Tesla
Honourable mention
- Ahern Rowan, 14 years
Valpovo - Fotoklub Valpovo
Honourable mention
- Matoković Ivana, 10 years
- Škorvaga Lea [ 1 | 2 ], 13 years
Valpovo - OŠ Matije Petra Katančića
Medal
- Topalović Lucija, 12 years
Vojnić - Kindergarten Vojnić
Honourable mention
- Predragović-Sekulić Niko, 5 years
- Radman Morena, 4 years
Zadar - Gimnazija Vladimira Nazora
Honourable mention
- Rašin Ema, 16 years
Honourable mention
- Bugarija Petra, 16 years
Zagreb - Hrvatski Fotosavez / Croatian Photographic Union
Honourable mention
- Dragobratrović Maja, 13 years
- Erceg Borna, 16 years
- Jerković Katja, 13 years
- Kozina Nika, 12 years
- Marković Patricija, 14 years
Zagreb - Privatna umjetnička gymnazija s pravom javnosti
Honourable mention
- Vrljić Franka, 16 years
Cuba
Havana - Academia Nacional de Bellas Artes San Alejandro
Honourable mention
- Garaicoa Florat Ruth, 12 years
Cyprus
Nicosia - American International School in Cyprus
Honourable mention
- Osmolovskaya Mariia, 7 years
Honourable mention
- Gold Romi, 10 years
Egypt
Alexandria - Alexandria Sporting Club - Children Art Center
Honourable mention
- Ahmed Kathy Zeina, 10 years
Estonia
Kohtla-Järve - Ahtme Kunstide Kool
Honourable mention
- Šalogina Kristina, 12 years
Narva - Narva Art School
Medal
- Ishanjazov Erik, 16 years
Pärnu - Pärnu Kunstide Maja
Honourable mention
- Strikholm Sten, 13 years
Tallinn - Pelgulinna Gümnaasium
Honourable mention
- Lindmets Annaliisa, 8 years
- Nurmik Silver, 13 years
- Paulus Jaanus, without details
Honourable mention
- Laivits Silver, 14 years
- Piiroja Oliver, 14 years
- Valdmann Maarja, 14 years
Tallinn - Tallinn Art School
Honourable mention
- Soroka Daria, 13 years
- Suvorov Oleg, 10 years
Honourable mention
- Krinal Emma, 13 years
Ethiopia
Addis Abeba - BeteSeb Academy
Honourable mention
- Belete Soliyana Wondifraw, 8 years
France
Kervignac - Association Formes et couleurs
Honourable mention
- Ledubé Joane, 7 years
- Mareau Juliette, 6 years
- Solaro Séraphine, 9 years
Georgia
Chokhatauri - Chokhatauri Art School
Honourable mention
- Ruxade Ioane, 9 years
Sachkhere - Sachkhere's Art School nam. of Soso Tsereteli
Honourable mention
- Abramishvili Ani, 15 years
Tbilisi - 54 Public School
Honourable mention
- Biniashvili Ekaterine, 15 years
Tbilisi - Art School No. 19 O. Taktakishvili
Honourable mention
- Arbolishvili Cira Mariami, 11 years
Germany
Berlin - Ratz-Fatz e.V. Kulturzentrum Schöneweide
Honourable mention
- Acosta Lara, 7 years
Great Britain
Bury St Edmunds - County Upper School
Honourable mention
- Abberley Sam, 14 years
- Hannah William, 14 years
- Skingle Harmony, 14 years
A medal to the school for their collection of mixed media
- Brown Aula, 13 years
- Grant Charlotte, 14 years
- Ireland Victoria, 13 years
- Keighley Faith, 14 years
- Tan Kai, 14 years
Honourable mention
- Cox Anika, 14 years
- Griggs Jack, 14 years
- Hudson-White William, 14 years
Medal
- Utting Charlotte, 14 years
Thetford - Thetford Grammar School
Greece
Thessaloniki - Lyrikos
Honourable mention
- Kiosse Maria, 14 years
Hungary
Debrecen - Debreceni Kazinczy F. Általános Iskola és AMI
A medal to the school for their collection of graphics
- Angyal Natasa, 10 years
- Balaskó Lili, 10 years
- Balogh Gréta, 10 years
- Fazekas Noémi, 12 years
- Fekete Alexandra, 11 years
- Jaczina Emma, 11 years
- Kovács Bálint, 11 years
- Szodrai Levente, 12 years
- Tokai Petra Hanna, 9 years
- Török Zsigmond András, 10 years
- Uzdi Mátyás, 11 years
Kozármisleny - Kozármislenyi Alapfokú Müvészeti Iskola
Honourable mention
- Gajdacsi Kamilla, 8 years
Magyarpolány - Müvészeti Iskola
Medal
- Czintula Zoé, 14 years
Chile
Santiago - Instituto Hebreo Dr. Chaim Weizmann
Honourable mention
- Steiner Dania, 11 years
China
Changzhou - 52 Picture Book Studio
Honourable mention
- Zhu Junzhe, 12 years
Hong Kong - Alliance Primary School
Medal
- Choi Victoria Kiu Wai, 8 years
Hong Kong - Cuckoo Arts
Honourable mention
- Fong Wan Ching Abby, 6 years
- Chan Hoi Kei Kelly, 10 years
- Kwan Ao Ning Sofia, 8 years
Hong Kong - Kids Palette Creative Art Workshop
Medal
- Lee Yee Ching, 13 years
Honourable mention
- Lee Philbert, 5 years
- Siu Cheuk Man Karina, 7 years
- Wong Sik Yin, 10 years
Hong Kong - Picasso Creative Arts Gallery (Hang Hau)
Honourable mention
- Guo Mu Qian, 5 years
Hong Kong - Simply Art
Medal
- Au Hei Yuen Rachel, 16 years
- Lau Kin Gi, 14 years
- Lau You Gi, 12 years
- Li Annika, 11 years
- Wong Kai Yee Celeste, 12 years
Honourable mention
- Cheung Tsun Hei, 14 years
- Choi Yu Hei Hera, 13 years
- Chung Yan Yu Yanisha, 16 years
- Li Jaimee, 12 years
- Lo Cheuk Ying, 7 years
- Wong Chor Kwan Emily, 13 years
- Wong Li Kiu Kelly, 13 years
- Wong Tsz Yan Yolanda, 9 years
Hong Kong - Vkids Creative
Honourable mention
- Chan Ching Yuet Bella, 4 years
- Cheong Ho Kiu Brian, 4 years
- Wi Chin Tong, 4 years
- Wong Hei Nam Janelle, 5 years
Taiwan, Taipei - Art School
Honourable mention
- Lan Daniel, 9 years
- Sheu Yu-Hao, 11 years
India
Ahmedabad - Hobby Centre for Art
Honourable mention
- Shah Shivam, 13 years
Hyderabad - Shinde Art Education
Honourable mention
- Jahnavi H., 12 years
- Prem Kumar B., 14 years
- Sai Supraja K., 14 years
Hyderabad - Young Envoys International
Honourable mention
- Hemalatha P., 12 years
- Chaitra J., 7 years
- Manoj P., 9 years
Indonesia
Depok - Rumah Seni Rupa kakZulfa
Medal
- Khalisya Putri Fauzi, 13 years
Gresik - SD Muhammadiyah 2 GKB
Honourable mention
- Amel Amalia Fairuz Agustine, 12 years
Honourable mention
- Arbani Muhammad Awan Raya, 11 years
Jakarta - Linda Art School
Medal
- Jane Aileen, 16 years
Iran
Tehran - KANOON - Institute for the Intellectual Development of Children and Young Adults
Israel
Amirim - Rakefet Kindergarten
Honourable mention
- Alkushi Daniel, 6 years
- Druker-Iifshitz Yuli, 6 years
- Fishman Lia, 5 years
- Ron Yuval, 5 years
Iksal Village - Preschool Al-Amal
Honourable mention
- Darawsha Jury, 5 years
Iksal Village - Preschool Al-Mahaba wa Al-Salam
Honourable mention
- Habashi Najwan, 5 years
Iksal Village - Preschool Al-Reaheen
Honourable mention
- Darawshi Kusai, 5 years
Iksal Village - Preschool Al-Woroud
Honourable mention
- Darawshi Mariam, 5 years
- Yehia Beesan, 5 years
Jerusalem - Studio of Art - Ruta Kreitser
Honourable mention
- Khasidi Racheli, 11 years
Majdal Shams - Elementary School C
Honourable mention
- Srai Aldeen Raaft, 10 years
Ramat Yishai - Middle School Hayovel
Honourable mention
- Maltz Sivan, 14 years
- Partush Liya, 14 years
Italy
Roma - Česká škola Řím
Honourable mention
- Belvisi Valentina Dea, 13 years
Japan
Praha - Japonská škola v Praze - Japanese School in Prague
Honourable mention
- Yanetani Takumi, 12 years
Kazakhstan
Lisakovsk - KGKP Detskaya khudozhestvennaya shkola
Honourable mention
- Litvinova Darya, 16 years
Nur-Sultan
Medal
- Shaimukhan Kamila, 13 years
Petropavlovsk - Art School UNESCO Club of the Palace of Schoolchildren
Medal
- Pecherin Artem, 15 years
Ust-Kamenogorsk - KGKP Children's Art School Zhuldyz
Honourable mention
- Kalashnikova Polina, 15 years
- Novikova Zlata, 7 years
- Sysoeva Elizaveta, 12 years
Kosovo
Fushë Kosovë - Mihal Grameno
Honourable mention
- Zymberi Art, 12 years
Hogosht - Skenderbeu
Honourable mention
- Agaj Vesa, 14 years
Latvia
Dobele - Dobeles Makslas skola
Honourable mention
- Čuhnovs Ralfs, 12 years
- Neimane Kate, 13 years
Engure - Engures Muzikas un makslas skola
Honourable mention
- Laumane Liva, 12 years
Ikskile - Ikskile Music and Art School
Medal
- Svilane Elina, 10 years
Honourable mention
- Dzenis Mikus, 10 years
- Sokolovska Estere, 13 years
- Stobova Sofija, 12 years
Honourable mention
- Atvare Justine, 16 years
Jelgava - Jelgavas Makslas skola
Honourable mention
- Kirčenko Anastasija, 15 years
- Ozola Madara, 14 years
- Prenclava Estere Kristiana, 14 years
Kekava - Kekava Art School
Honourable mention
- Sepetovska Parisa Patricija, 13 years
- Stefensena Emma, 12 years
Medal
- Cirulis Gustavs, 12 years
- Grava Karlis, 14 years
Honourable mention
- Lokmane Monta, 14 years
- Vitola Gundega, 13 years
Honourable mention
- Kanca Laura, 11 years
- Priedite Laura Anna, 10 years
- Zukova Evelina, 12 years
Kraslava - Kraslava BJC
Honourable mention
- Danileviča Madara Erika, 13 years
Liepaja - Liepaja Music, Art and Design Secondary School
Honourable mention
- Rate Anna, 12 years
- Sudmale Kristianna, 10 years
Liepaja - Liepajas BJC
Honourable mention
- Noroviča Viktorija, 9 years
- Ozolniece Eliza, 7 years
- Smirnova Amanda, 9 years
- Strazde Anete, 7 years
Livani - Livanu BJC
Honourable mention
- Kucenčeirs Ralfs, 10 years
- Silavs Markuss, 7 years
Malpils - Malpils Culture Center Ceramics Studio
Honourable mention
- Osite Paula, 12 years
Malpils - Music and Art School of Malpils
Honourable mention
- Germane Marta, 9 years
- Verse Eva, 13 years
Olaine - Olaines 2. vidusskola
Medal
- Galeja Veronika, 12 years
- Truskovska Elizabete, 12 years
Honourable mention
- Semjonovs Tomass, 15 years
- Zhydzel Uladzislau, 15 years
Preili - Preilu Muzikas un makslas skola
Honourable mention
- Teilane Marta, 14 years
Ragana - Krimuldas Muzikas un makslas skola
Medal
- Bondare Marta, 11 years
- Rozenberga Marta, 11 years
Riga - BJC Altona
Honourable mention
- Cers Deniss, 7 years
- Šlosberga Liva, 12 years
Riga - BJC Daugmale
Riga - J. G. Herdera Rigas Grizinkalna vidusskola
Honourable mention
- Pavlova Jekaterina, 14 years
Riga - Rigas 88. Secondary School
Honourable mention
- Ugolnikova Aleksandra, 15 years
Riga - Rigas Valsts 3. gimnazija
Honourable mention
- Kerve Kristians, 15 years
Sala - Salas vidusskola
Honourable mention
- Zvejniece Linda, 13 years
Straupe - Straupes pamatskola
Honourable mention
- Izmailovska Emilija, 10 years
Talsi - Talsu Makslas skola
Honourable mention
- Mala Naomi Anna, 10 years
Honourable mention
- Freivalde Asnate Kate, 15 years
- Irbe Paula, 10 years
Tukums - Tukums Art School
Honourable mention
- Gudriniece Kristiana, 11 years
Vane - Vanes pamatskola
Honourable mention
- Barons Davis, 15 years
- Kems Egons, 15 years
Lithuania
Kaunas - Kaunas Art Gymnasium
Honourable mention
- Bernotaite Adrijana, 14 years
- Simaškaite Ieva, 14 years
- Vainauskaite Deimante, 15 years
Kretinga - The Art School of Kretinga
Honourable mention
- Žilyte Marija, 12 years
Radviliškis - Vaižgantas progymnasium
Honourable mention
- Andrijauskaite Toma, 12 years
- Mačiulyte Sigita, 13 years
- Milašiute Židrita, 13 years
- Veršinskaite Kamila, 13 years
Trakai - Trakai Art School
Medal
- Apolskyte Andreja, 15 years
A medal to the school for their collection of mixed media
- Alejunaite Agata, 13 years
- Grybauskaite Abigaile, 10 years
- Jurevičiute Emilija, 15 years
- Lelekauskaite Žemyna, 11 years
- Rimkus Jonas, 12 years
Vilnius - Children's and Youth Club Žvaigždute
Honourable mention
- Luneva Marina, 9 years
Vilnius - Vilniaus Mykolo Biržiškos Gymnasium
Medal
- Drakšas Justas, 15 years
- Katinaite Patricija, 16 years
- Strumilaite Patricija, 15 years
Honourable mention
- Kabailaite Austeja, 16 years
- Katinaite Patricija, 16 years
Medal
- Katinaite Patricija, 16 years
Vilnius - Vilnius Student's Creative and Education Center
Medal
- Targonska Glorija, 16 years
Honourable mention
- Balsevičiute Indre, 16 years
- Šumskyte Akvile, 16 years
Luxembourg
Luxembourg - Atelier Iva
Honourable mention
- Hordějčuková Kristina, 5 years
Malaysia
Shah Alam - SMK Shah Alam
Honourable mention
- bin Suzuki Muhammad Nouri Taufik, 14 years
Sibu - SMK Methodist Sibu
Honourable mention
- Ting Ri Hong Wesley, 16 years
Mali
Bamako - Institut National des Arts
Honourable mention
- Seydou Diarra, 16 years
Mexico
Ciudad de México (Mexico City) - Montessori San Jerónimo
Honourable mention
- Pliego Ana, 11 years
Ciudad de México (Mexico City) - Taller la Imagen del Rinoceronte
Medal
- Espinosa Romero Frida Thais, 14 years
Honourable mention
- Escartin Zuniga Nicolas, 4 years
- M. M. Matilde, 7 years
Moldova
Cahul - Scoala de Arte Plastice
Honourable mention
- Guban Roman, 14 years
- Kapchelya Valeriya, 15 years
- Motelika Yana, 14 years
Chisinau - Academic Lyceum of Fine Arts Igor Vieru
Medal
- Buciuscanu Milena, 13 years
Honourable mention
- Filimon Nicolae [ 1 | 2 ], 13 years
- Musteata Andreea, 11 years
- Porcireanu Ruben, 13 years
- Romanciuc Simona, 13 years
Mongolia
Ulaanbaatar - Mongeni Complex School
Honourable mention
- Dawaanyam Amin-Erdene, 8 years
Montenegro
Herceg Novi - Art School Grand Sunca
Honourable mention
- Ehtibarova Inji, 4 years
Kotor - OŠ Narodni Heroj Savo Ilić
Honourable mention
- Kovač Nikola, 13 years
Nikšić - OŠ Mileva Lajović-Lalatović
Honourable mention
- Janković Tijana, 13 years
Rožaje - OŠ 25. maj Rožaje
Honourable mention
- Pepić Adelina, 14 years
Žabljak - JU SMŠ 17. septembar
Honourable mention
- Zeković Nemanja, 15 years
Myanmar
Yangon - Brainworks K-12 Integrated School
Honourable mention
- Tun Min S. Tristan, 7 years
Yangon - International School of Yangon
A medal to the school for their collection of photographs
- Htoo Ei Thant Crystal [ 1 | 2 ], 15 years
- Phyu Pwint Myat Sherlyn, 15 years
- Sein Aung Thein Albert, 14 years
- Thayer-Liebowitz Rafael, 15 years
New Zealand
Tauranga - The Incubator Creative Hub
Honourable mention
- Olsen Jack, 6 years
North Macedonia
Shtip - OJUDG Astibo
Honourable mention
- Balabanov Dragan, 5 years
Skopje - Elementary School Liria
Honourable mention
- Ramadani Ermina, 13 years
Skopje - SUGS Gimnazia Nikola Karev
Honourable mention
- Stanceva Simona, 15 years
Veles - SSOU Kole Nedelkovski
Honourable mention
- Tashevski Nikola, 15 years
Pakistan
Lahore - Lahore Grammar School
Honourable mention
- Motahhir Mahnur, 13 years
Palestine
Ramallah - Visual Arts Forum
Honourable mention
- Amarneh Omar, 11 years
Peru
Lima
Honourable mention
- Beretta Musiris Fiorenza, 14 years
Philippines
Mandaluyong - Lourdes School of Mandaluyong
Honourable mention
- Palma Mathew, 15 years
- Rabatan Jensen, 15 years
Poland
Rybnik - Mlodziezowy Dom Kultury - Art Studio Creatio
Medal
- Smolka Wojciech, 16 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Kaziród Pawel, 12 years
- Kotas Mikolaj, 14 years
- Suchanska Julia, 15 years
Rybnik - Mlodziezowy Dom Kultury - Art Studio GiR-a
Medal
- Miszkurka Jagoda, 14 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Ekiert Zuzanna, 14 years
- Grzeszczak Joanna, 14 years
- Kocur Monika, 14 years
- Peruzynska Julia, 15 years
- Szarek Zuzanna, 14 years
Toruń - Children's Creative Art Centre and Gallery in Toruń
Honourable mention
- Mosiolek-Kus Iga, 7 years
Medal
- Budzińska Natalia, 12 years
- Zielińska Zuzanna, 12 years
Honourable mention
- Bylicka Agata, 12 years
Zabrze - Klub Pastel Zabrzańskiej Spóldzielni Mieszkaniowej
Honourable mention
- Siergiej Martyna, 12 years
Portugal
Lisabon - Colégio Valsassina
Honourable mention
- Mateus Guilherme, 8 years
- Paiseao Filipe, 8 years
- Soares Isabel, 8 years
Republic of Korea
Busan - Busan Middle School of Arts
Medal
- Kim Yijeong, 12 years
Honourable mention
- Jang Yul Yi, 12 years
- Jung Jerang, 12 years
- Kim Su Bin, 13 years
Seoul - Korea Art Education Association (KAEA)
Honourable mention
- Seo Ju Yeong, 7 years
Romania
Cluj-Napoca - Liceul de Arte Vizuale "Romulus Ladea"
Piatra Neamt - Asociata Culturala Arte.ro
Honourable mention
- Alexandru Filip, 16 years
- Laurentiu Par, 16 years
- Morte Ioana Miruna, 16 years
Russia
Birobidjan - MAOUDO Tsentr detskogo tvorchestva
Medal
- Brezgin Vyacheslav, 10 years
Kizil - Children's Art School
Honourable mention
- Ismulin Yerlan, 13 years
- Zobkova Veronika, 16 years
Kostroma - Detskaya khudozhestvennaya shkola No. 2 im. N. N. Kupreyanova
Honourable mention
- Fedorova Darja, 11 years
Kropotkin - Children's Art School
Honourable mention
- Karaeva Daria, 14 years
- Smirnova Sofiya, 14 years
Lesnoy - MBOU DOD Detskaia shkola iskusstv
Medal
- Chebotareva Anastasia, 13 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Bulavskaya Anna, 13 years
- Deeva Ulia, 13 years
- Dvinyanina Dasha, 11 years
- Marshina Ekaterina, 13 years
- Tuhvatova Dasha, 13 years
Honourable mention
- Rogushkin Danil, 14 years
Moscow - GBOU School No. 1955
Medal
- Kalashnikova Elena, 12 years
- Smirnova Anastasya, 15 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Belozyerova Olga, 15 years
- Murashko Gordey, 16 years
- Murashko Kupava, 11 years
- Smirnova Anna, 15 years
- Taleykina Sofya, 16 years
- Tchigova Sofia, 15 years
- Tolstova Anna [ 1 | 2 ], 16 years
Omsk - BOUDO Children's Art School No. 14
Honourable mention
- Vladimirova Elisaveta, 14 years
Omsk - BOUDO Dvorets detskogo tvorchestva
Honourable mention
- Ilyina Anastasia, 16 years
- Yevseyeva Anastasiya, 12 years
Omsk - Elementary Art School No. 1 nam. of Sanins
Honourable mention
- Levina Natalia, 14 years
- Reut Anton, 15 years
Orel - Children's Art School of Orel
Honourable mention
- Anikeeva Maria, 15 years
- Trusov Kirill, 13 years
Saratov - Irbis SPO Dekorativno-prikladnoe iskusstvo
Honourable mention
- Vladichenko Arina, 16 years
Saratov - SGOO Detskaya studia izobrazitelnykh iskusstv
Honourable mention
- Sumarokov Artem, 8 years
Syzran - MBUDO Detskaya shkola iskusstv No. 4
Honourable mention
- Bazykina Elizabeth, 8 years
- Morozova Maria, 8 years
Volgograd - Volgograd Station of Children's and Youth Tourism and Excursions
Honourable mention
- Medyannikova Zlata, 6 years
Zelenogorsk - Detskaya khudozhestvennaya shkola
Honourable mention
- Ahmetova Diana, 16 years
- Rusinova Alina, 16 years
- Shishkina Nadezhda, 16 years
Serbia
Banja Koviljača - Primary School Vera Blagojević
Honourable mention
- Arsenović Luka, 8 years
Bela Crkva - OŠ Dositej Obradović
Medal
- Deljanin Taisa, 11 years
Gornji Breg - Petefi Šandor Primary School
Honourable mention
- Kis Bicskei Edina, 11 years
Senta - Secondary Grammar School for Gifted Students Bolyai
Honourable mention
- Perna Katalin, 16 years
Vršac - Vršacka Afirmacija Umětnika
Honourable mention
- Milosev Ivona, 11 years
- Rajilic Nikola, 11 years
Singapore
Singapore - Woodlands Ring Secondary School
A medal to the school for their collection of mixed media
- Chong Kar Yin Daniel, 16 years
- Na Jie Yun Nicia, 14 years
- Neo Wei Jie Jacky, 16 years
- Smith Belle, 14 years
- Too Minyu, 16 years
- Wee Zhenhua, 16 years
Slovenia
Ajdovščina - OŠ Danila Lokarja
Honourable mention
- Bohinc Oskar, 9 years
- Čermelj Vid, 9 years
- Lavrenčič Marjeta, 9 years
- Ravnikar Jan, 9 years
Celje - Vrtec Tončke Čečeve
Honourable mention
- Krajnc Gašper, 6 years
Domžale - OŠ Roje
Medal
- Šteblaj Simon, without details
Honourable mention
- Lamberšek Jan, without details
- Pezdir Tim, without details
Dutovlje - Osnovna šola
Honourable mention
- Kosmač Taj, 12 years
Ivanjkovci - OŠ Ivanjkovci
Honourable mention
- Žličar Anika, 14 years
Komen - OŠ Komen
Honourable mention
- Brodar Jernej, 13 years
- Trampuž Vita, 13 years
Kuzma - OŠ Kuzma
Medal
- Fujs Leon, 13 years
Honourable mention
- Hajdinjak Liana, 11 years
- Holsedl Lara, 13 years
- Recek Maja, 13 years
Ljubljana - OŠ Bičevje
Honourable mention
- Franko Hana, 12 years
- Žunić Amin, 10 years
Maribor - OŠ Gustava Šiliha
Honourable mention
- Lorber Niko, 11 years
- Tostouršnik Štefan, 13 years
Novo Mesto - OŠ Dragotina Ketteja
Honourable mention
- Ferbežar Peter, 16 years
Polzela - OŠ Polzela
Medal
- Zotova Victoria, 11 years
Honourable mention
- Krašovec Hana, 11 years
- Srebočan Tinkara, 13 years
Rogašovci - OŠ Sveti Jurij
Medal
- Bertalanič Teja, 13 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Kosednar Neža, 9 years
- Mencigar Nejc, 12 years
- Pintarič Marsel, 5 years
- Rojko Jakob, 10 years
- Turnšek Nia, 5 years
Štore - OŠ Štore
Honourable mention
- Zimšek Živa, 12 years
Velenje - Primary School Livada
Honourable mention
- Đuričić Lana, 12 years
- Jan Ema, 12 years
- Lukavačkić Ammar, 12 years
South Africa
Johannesburg - St. Stithians Girls' College
Honourable mention
- Oates Tegwen, 16 years
Spain
Seville
Honourable mention
- Míguez Araujo Mateo, 12 years
Sri Lanka
Nugegoda - Thoughts To Art
Honourable mention
- Goonawardena Saven Abinidu, 9 years
- Paranavitane Arya Faith, 5 years
Sweden
Stockholm - Akruti Art
Honourable mention
- Patel Devanshi, 10 years
Switzerland
Untersiggenthal - Zanna Demcenko Art Studio
Honourable mention
- Nobel Aleksandr, 6 years
- Vega Alina, 12 years
Thailand
Nakhon Ratchasima - Banlongtong School
Honourable mention
- Chanwicha Punpichaya, 6 years
- Makboribun Kanyanattha, 6 years
Turkey
Istanbul - Primary and Middle School, Burcak Eyüboglu Bati Atasehir
Honourable mention
- Arikan Ceren, 7 years
- Bayraktar Ipek, 10 years
Kayseri - Cetin Sen Bilim ve Sanat Merkezi
Medal
- Kucuk Mahmut, 7 years
Honourable mention
- Kol Setenay, 8 years
- Koroglu Ebrar, 9 years
- Kus Berk, 7 years
Kocaeli - Özel Kocaeli Bahcesehir Koleji
Honourable mention
- Ozdemir Kuzey, 9 years
Lüleburgaz - Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odasi Bilim ve Sanat Merkezi
Honourable mention
- Tarim Levent, 9 years
Ukraine
Dnipro - Children and Youth Cinema Center "Vesnyanka"
A medal for common work of children
- Common work of children „Six Grateful Statues“, 9-12 years
Donetsk - Photostudio MIG - Municipal Palace for Children and Youth Creativity
Honourable mention
- Gorbasenko Rodion, 14 years
- Sheptunova Vladislava, 15 years
- Tarasova Dasha, 15 years
Izmail - Izmailskaia Detskaia Khudozhestvenaia Shkola
Honourable mention
- Fedonets Aleksandra, 15 years
Kiev - Children School of Art No. 5
Honourable mention
- Dmitrenko Maria, 16 years
Kryvyi Rih - Visual Art Center
Medal
- Lunova Anastasiya, 12 years
- Olenikova Veronika, 11 years
- Rybka Sofiya, 8 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Bovduy Dima, 8 years
- Bykov Artem, 8 years
- Chervona Olesya, 9 years
- Ignatovich Roman, 9 years
- Kadolba Nikita, 10 years
- Kucher Roman, 11 years
- Logvinenko Oleksiy, 12 years
- Lunova Anastasiya, 12 years
- Padalka Kristina, 10 years
- Panchelina Lisa, 14 years
- Prapro Margarita, 11 years
- Rybka Sofiya, 8 years
- Shcherbyna Sofiya, 7 years
Honourable mention
- Skizha Kseniya, 13 years
- Stepochkina Polina, 12 years
Lutsk - Art School
Honourable mention
- Vodjko Melania, 15 years
Lviv - Centre for Child and Youth Creativity, Art Studio "Bee"
Honourable mention
- Kovalyk Sofiia, 10 years
- Mayko Roman, 8 years
- Pundak Chrystyna, 10 years
Nikolaev - Children's Photo Studio Photo Krok
Honourable mention
- Fastovets Anastasiia, 15 years
- Petryshina Natalia, 16 years
- Petryshina Tetyana [ 1 | 2 ], 11 years
Nikolaev - Inclusive Teaching Art Studio Miracle-Bird
Honourable mention
- Stepanchuk Sofia, 8 years
Odessa - Kostandi Children's Art School
Honourable mention
- Untilova Vlada, 6 years
Honourable mention
- Kasyanchuk Ekaterina, 6 years
Odessa - Samotsvit – Children and Youth Creativity Centre
Honourable mention
- Ozeryan Eve, 6 years
- Shukovilova Nikol, 9 years
Shostka - Shostka Children's Art School
Honourable mention
- Isaeva Maria, 15 years
Sumy - Photostudio My, Centr NTTM
Medal
- Tarasova Yevhenia, 10 years
A medal to the school for their collection of photographs
- Baranov Illia, 10 years
- Denysenko Nika, 9 years
- Likholat Daryna, 12 years
- Mysnykova Bohdana, 10 years
- Tarasova Yevhenia, 10 years
- Uvarova Tetiana, 11 years
United Arab Emirates
Dubai
Honourable mention
- Abrar Muhammad Ali, 16 years
USA
Fountain - Eagleside Elementary
Honourable mention
- Anderson Andrew, 9 years
Nashville - Tennessee School for the Blind
Honourable mention
- Common work of children „Arctic Blues“, 7-16 years
Uzbekistan
Tashkent - Republican Academic Lyceum Specialized in Music
Medal
- Ergashev Mardon, 16 years
- Hojixujayev Nuriddin, 16 years
Honourable mention
- Ergashev Mardon, 16 years
Honourable mention
- Jurayeva Omina, 13 years
- Temirov Muhammad, 12 years
Venezuela
Baruta - Niños y Jóvenes Pintores de El Cafetal
Honourable mention
- Ordaz María Daniela, 10 years
Vietnam
Hanoi - SaoMai Art Center
Honourable mention
- Nguyen Minh Chau, 12 years
- Nguyen Vu Ha My, 10 years
Zimbabwe
Harare - Lusitania Primary School
Honourable mention
- Chibisa Tawana, 11 years