MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» O výstavě » Výstavy mimo Lidice » Írák, Erbíl, galerie centrálního parku Shanadir - 23. - 26. 9. 2012 - MDVV 2010

Írák, Erbíl, galerie centrálního parku Shanadir - 23. - 26. 9. 2012 - MDVV 2010

Írák, Erbíl, galerie centrálního parku Shanadir - 23. - 26. 9. 2012 - MDVV 2010

19. 10. 2012

Výstava dětských výtvarných prací Lidice 2010 byla prezentována koncem září v hlavním městě autonomního regionu iráckého Kurdistánu – Erbílu. Dne 23. září se konalo slavnostní zahájení výstavy za přítomnosti CDA ZÚ Bagdád, z irácké strany byl přítomen viceguvernér města Erbíl a představitelé politického a kulturního života. Přítomni byli i představitelé diplomatických zastoupení (konzulátů) v Erbílu. Otevření se zúčastnilo i několik desítek žáků základních škol. Výstava byla umístěna v galerii centrálního parku Shanadir s přístupem veřejnosti, kde setrvala tři dny.

V zahajovacím slovu CDA ZÚ Bagdád zmínil motivy vzniku dětské výtvarné soutěže. Místnímu publiku byly tyto okolnosti blízké, protože Kurdové mají podobnou historickou zkušenost jako české Lidice. Kurdistánské město Halabdža bylo bombardováno chemickými zbraněmi armádou S. Husejna v roce 1988 přičemž bylo zabito několik stovek obyvatel, včetně dětí. Tato historická souvislost byla zmíněna ve většině mediálních výstupů o výstavě. Návštěvníky zaujalo rovněž to, že ve výstavě mohli shlédnout práce dětí z různých exotických zemí. Živě se rovněž zajímali o možnost zúčastnit se soutěže.

Vzhledem k velkému zájmu institucí autonomního regionu iráckého Kurdistánu o mezinárodní zviditelnění, byla i výstavě věnována značná pozornost, včetně mediálního pokrytí. Informace o výstavě proběhla ve většině místních médií, včetně TV obrazového zpravodajství.

JUDr. Jaroslav Kamas

Ke stažení

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus