MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» O výstavě » Výstavy mimo Lidice » Argentina, Buenos Aires, prostory ZÚ ČR - 11. 5. - 1. 9. 2012 - výběr oceněných kreseb různých ročníků MDVV

Argentina, Buenos Aires, prostory ZÚ ČR - 11. 5. - 1. 9. 2012 - výběr oceněných kreseb různých ročníků MDVV

Argentina, Buenos Aires, prostory ZÚ ČR - 11. 5. - 1. 9. 2012 - výběr oceněných kreseb různých ročníků MDVV

21. 12. 2012

V roce sedmdesátého výročí atentátu na Reinharda Heydricha a následného nacistického teroru připravil zastupitelský úřad pro argentinské a urugauyské publikum v druhém květnovém týdnu a počátkem června několik kulturních akcí.

Z řady akcí byla první společná iniciativa úřadu a producenta filmu Lidice, Adama Dvořáka, díky které se podařilo argentinskému publiku nejen promítnout výše zmíněný film, ale také umožnit setkání a besedy s tímto tvůrcem. Dále proběhla výstava dětských kreseb oceněných v Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice a několik pamětních shromáždění v Uruguayi.

První skupinou, pro kterou se uskutečnilo promítání filmu Lidice dne 9.5.2012, byli studenti audiovizuální tvorby a kinematografie Univerzity Belgrano. Před projekcí představil film v kontextu české tvorby a jejího vztahu s Argentinou argentinský publicista Pablo de Vita, po projekci Adam Dvořák odpovídal několik desítek minut na řadu otázek. Studenty zajímaly nejvíce praktické aspekty tvorby a dobový kontext Lidické tragédie. Adam Dvořák zakončil přednášku k budoucím filmovým tvůrcům výzvou, aby se nebáli uskutečňovat své sny: „Když budete tvořit film, potkáte spoustu lidí, kteří budou pevně přesvědčeni o tom, že váš projekt nikdy nemůžete dokončit. Budete jediní, kteří budou projektu věřit, a proto musíte věřit pevně. Také já jsem byl v této situaci a několikráte to vypadalo, že film Lidice nikdy nedokončíme. Ale nakonec jsme film dovedli do kin a nyní postupně sledujeme jeho úspěchy.“ Večer byl pan producent čestným hostem koktejlu na zahájení 9. ročníku festivalu evropských filmů.

Na festivalu evropských filmů, který v Argentině nabízí aktuální evropskou produkci v hlavním městě a pěti městech ve vnitrozemí, byla ČR zastoupena právě filmem Lidice. Dvě promítání v Buenos Aires proběhla za zájmu krajanů i odborné veřejnosti. Projekce dne 10. 5. 2012 se zúčastnil velvyslanec ČR, diplomatičtí pracovníci zastupitelského úřadu a pan Adam Dvořák. Po skončení filmu byl publiku představen nejen on, ale také paní Lidice Robinson, hrdá nositelka jména Lidice. Debata s publikem, které ocenilo citlivé a laciným efektům se vyhýbající zpracování tak těžkého tématu, se koncentrovala spíše na historické aspekty období Heydrichiády. Mimo působivého poděkování paní Lidice Robinson za připomenutí příběhu, který je za jejím jménem, zapůsobilo velmi emotivně přiznání pana Dvořáka, že při přípravě filmu myslel jako šťastný otec dvou synů často na zavražděné lidické děti.

Následující den, 11. 5. 2012, proběhlo v reprezentativních prostorech zastupitelského úřadu setkání pana producenta s krajany, studenty češtiny a zástupci českých firem působících z Argentině. Pan Dvořák publiku promítl řadu fotografií, které dovolily nahlédnout do přípravy filmu, a doplnil detaily nejen z natáčení a postprodukce filmu, ale i historické skutečnosti, které nejsou ve scénáři obsaženy. Přítomné publikum mělo příležitost shlédnout výstavu kreseb oceněných v mezinárodní dětské výtvarné soutěži Lidice (www.mdvv-lidice.cz), zapůjčených pro tuto příležitost do Argentiny. Výstava, oceňovaná publikem, byla přístupná i po další měsíce a představena účastníkům reprezentačních akcí velvyslanectví.

V den vlastního výročí vyhlazení Lidic proběhlo pietní shromáždění krajanů u památníku Lidic na stejnojmeném náměstí v uruguayském hlavním městě a o den později aktivity pokračovaly před památníkem Lidic ve městě Canelones. Solidaritu uruguayského lidu před sedmdesáti lety ale i současnou, reprezentovanou na nejvyšší úrovni parlamentní deklarací, připomíná v Canelones od letošního roku vedle památníku také dne 11. 6. zasazená růže.

Ondřej Pometlo


© MDVV Lidice 2008 - 2021, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus