MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» O výstavě » Výstavy mimo Lidice » Litva, Vilnius, muzeum Litevského divadla, hudby a filmu - 15. 1. - 31. 1. 2013 - výběr 40. ročníku

Litva, Vilnius, muzeum Litevského divadla, hudby a filmu - 15. 1. - 31. 1. 2013 - výběr 40. ročníku

Litva, Vilnius, muzeum Litevského divadla, hudby a filmu - 15. 1. - 31. 1. 2013 - výběr 40. ročníku

31. 1. 2013

Dne 15. ledna 2013 proběhlo v muzeu Litevského divadla, hudby a filmu zahájení Mezinárodní dětské výtvarné výstavy (MVVD) Lidice 2012 a slavnostní předání ocenění litevským laureátům mezinárodní výtvarné soutěže spojené s touto výstavou. Jubilejní 40. ročník soutěže MVVD Lidice byl pro litevské účastníky velice úspěšný: těšili se celkem na 5 medailí a 17 čestných uznání.

Slavnost zahájila ředitelka muzea Litevského divadla, hudby a filmu Regina Lopiene, která poděkovala za krásnou dětskou výstavu, jejíž téma „DIVADLO-LOUTKA-POHÁDKA“ (na počest 100.výročí narození Jiřího Trnky) vhodně zapadlo do profilu muzea. Velvyslanec Radek Pech srdečně přivítal všechny laureáty, jejich rodiče, učitele, členy vilniuského diplomatického sboru a další návštěvníky výstavy. Krátce připomněl okolnosti vzniku výtvarné soutěže a její další historii, stejně jako dlouhou a úspěšnou tradici litevské účasti. Zdůraznil ojedinělou možnost seznámit se s výběrem vítězných prací z celého světa. Následoval krátký koncert žáků Trakaiské umělecké školy složený ze skladeb J.S.Bacha, R.Schumanna, S.Yradiera a P.-M. Duboise.

Největší radost však měli děti z předaných ocenění. Mladí laureáti z Trakaiské umělecké školy, Litevského vzdělávacího centra pro nevidomé a slabozraké, umělecké školy z Panevežysu, vilniuského gymnázia „Mintis“, elektrenaiské umělecké školy, gargždaiského gymnázia „Vaivorykšte“, jonavské umělecké školy, jonavské školky „Žilvitis“ a viekšniaiské školky „Liepaite“ převzali medaile, diplomy a dárky z rukou velvyslance České republiky v Litvě, který jim poděkoval za jejich účast v mezinárodní soutěží a popřál hodně dalších budoucích úspěchů. Po předání ocenění si mohli účastnící slavnosti vedle drobného pohoštění také detailněji prohlédnout celou výstavu, která obsahuje kolem 100 kreseb, maleb a prostorových objektů.

Jubilejní MVVD Lidice se ve Vilniusu setkala s relativně velkým zájmem médií včetně Litevské televize. V únoru se výstava přesune do běloruského Minska.

ZÚ Vilnius srdečně děkuje Památníku Lidice, vedoucí galerie a kurátorce výstavy Mgr. Ivoně Kasalické a ZÚ Riga a Minsk za výbornou spolupráci při přípravě a organizaci výstavy. Těšíme se na letošní 41. ročník soutěže MVVD Lidice 2013.

Mgr. Laura Vancevičiene


© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus