MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» O výstavě » Tiskové zprávy » Vernisáž 38. MDVV Lidice 2010 - závěrečná zpráva

Vernisáž 38. MDVV Lidice 2010 - závěrečná zpráva

28. 11. 2010

Ve středu 26. května 2010 byla v Lidické galerii Památníku Lidice za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 38. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2010.

Účastnili se jí senátor Jiří Dientsbier, náměstek Ministra kultury ČR JUDr. František Mikeš, RNDr. Jiří Žalman a Mgr. Hana Prixová Dvorská z Ministerstva kultury ČR, Alena Libřická a Jaroslava Babanová z Ministerstva zahraničních věcí ČR, JUDr. Miroslav Šimůnek a RNDr. Pavla Zieleniecová, CSc. z Ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR, RNDr. Ján Polák a Mgr. Zuzana Karásková z Ministerstva životního prostředí a předsedkyně České komise pro UNESCO Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. Z představitelů diplomatických sborů zúčastněných zemí byli přítomni zástupci velvyslanectví Arménie, Ázerbájdžánu, Bosny a Hercegoviny, Egypta, Estonska, Filipín, Izraele, Íránu, Japonska, Kapverdských ostrovů, Kuby, Litvy, Maďarska, Mexika, Moldavska, Mongolska, Peru, Řecka, Slovenska, Srbska, Turecka, Ukrajiny a Venezuely.

Při slavnostním zahájení byly předány z rukou senátora Jiřího Dientsbiera, náměstka Františka Mikeše, Miroslava Šimůnka a předsedkyně České komise pro UNESCO Heleny Illnerové medaile Lidická růže nejlepším dětským výtvarníkům z České republiky a nejlepším výtvarníkům ze zahraničí. Letos přijela převzít medaili z rukou litevského velvyslance Aurimase Taurantase za svou malbu 8letá litevská dívenka Skaisté Tamošaityté z Art School z Trakai se svou učitelkou Renatou Mečkovskiené, z rukou ředitele Japonského kulturního a informačního centra Koheie Tsukamota převzal medaili oceněný japonský chlapec Nathan Son, který navštěvuje Japonskou školu v Praze. Cenu poroty přijeli převzít zástupci ZUŠ Spišská Belá a 3 medailisté z této školy. Ocenění jim předala konzulka slovenského velvyslanectví Jozefína Škorupová a předseda poroty MDVV Lidice 2010 Josef Zedník.

Při vernisáži vystoupily dívky tanečního oboru a skupina PERFFECT ze ZUŠ Buštěhrad. Na trubku zahrál Gustav Sedelmayer ze ZUŠ Lounských Praha 4, kterého doprovodila na klavír Alena Králová ze stejné ZUŠ. Doprovodný program nabídl dětem divadelní představení, zábavné hry střediska volného času Labyrint Kladno a také projížďky v kočáře s koňmi.

O VÝSTAVĚ:

Výstava i soutěž, jak již naznačuje její název, je každoročně pořádána k uctění památky zavražděných lidických dětí. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou nejen mezi dětmi a učiteli u nás, ale doslova v celém světě. Soutěž je určená pro děti od 4 do 16 let ze všech typů škol a organizací, které pracují s dětmi; hlavními výtvarnými technikami jsou malba, kresba, grafika, fotografie, keramika a kombinovaná technika.

Vyhlašovatelem se od roku 2001 stal opět Památník Lidice. Každoročně se MDVV Lidice koná za podpory a svou záštitu jí udělují Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Česká komise pro UNESCO a letos také Ministerstvo životního prostředí ČR.

38. ROČNÍK VÝSTAVY MDVV LIDICE:

V souvislosti s vyhlášením roku 2010 rokem Biodiverzity navrhla světová organizace UNESCO věnovat 38. ročník MDVV Lidice 2010 tématu vztahujícímu se k pojmu BIODIVERZITA – ROZMANITOST ŽIVÉ PŘÍRODY - děti se mohly nechat inspirovat mnoha podtématy – „brouci a motýli v mé zemi“, „kdo žije v řekách a jezerech mé země“, „stromy a lesy mé země“, „divoké trávy a květiny u nás“.

V letošním ročníku mezinárodní porota oceňovala nápaditost a provedení výtvarných prací, srovnávala propracovanost, dětskou invenci a vklad dítěte, či dětského kolektivu. Téma Biodiverzita se očekávaně ukázalo jako šťastné a dobře zvolené – zaslané plošné i prostorové práce znázorňovaly živou přírodu v její rozmanitosti – obrázky byly plné brouků, motýlů, ryb sladkovodních i mořských, ptáků a divokých i domácích zvířat, pozadu nezůstaly ani obrázky plné stromů, trav i květin.

Do letošního ročníku jsme obdrželi více než 25 000 výtvarných prací od dětí z 61 zemí, nejvíce prací přišlo z Ruska, Běloruska a Turecka. Je potěšitelné, že se v tomto roce díky intenzivní propagaci zapojilo do výstavy 381 škol z České republiky a 71 ze Slovenska. Ze zahraničí na výstavu doputovaly exponáty ze zemí, které se v posledních letech soutěže neúčastnily např. z Bangladéše, Estonska, Etiopie, Paraguay, Kuby nebo Mongolska.

STATISTIKA:

Z došlého počtu 25 132 exponátů z 61 zemí udělila porota 1463 ocenění. Dětem ze zahraničí bylo uděleno 624 ocenění, z toho 65 individuálních medailí a 28 medailí školám za jejich kolekce kvalitních výtvarných prací. Nejvíce jich získaly děti z Běloruska, Lotyšska, Ruska, Turecka a Ukrajiny, mimořádnou pozornost si letos také zasloužily výjimečné kolekce fotografií chorvatských dětí. Vedle tradičně zajímavých prací od dětí z Filipín, Indie, Indonésie, Japonska, KLDR i Korejské republiky, si letos zasloužily mimořádnou pozornost poroty také výjimečné kolekce fotografií chorvatských dětí.

České školy získaly 655 ocenění, z toho bylo uděleno 48 individuálních medailí a 28 medailí školám za kolekce. Nejúspěšnějšími se staly děti ze ZUŠ Kolín, ZUŠ Strakonice, ZUŠ Most a ZUŠ Plzeň. Slovenské školy letos získaly 184 ocenění z toho 16 samostatných medailí a 4 medaile pro školy. Nejúspěšnějšími se staly děti ze ZUŠ Banská Bystrica, ZUŠ Holíč, ZUŠ Martin a ZUŠ Spišská Belá. Cenu poroty se letos porota rozhodla udělit jmenované ZUŠ Spišská Belá, která každoročně obesílá soutěž velice kvalitní kolekcí grafiky a představuje tak trvalou, cílevědomou a výbornou práci učitelů.

V Lidicích bude výstava otevřena do 31. října 2010, v menším rozsahu bude následně k vidění i na dalších místech České republiky – např. v Galerii ZUŠ Most nebo Muzeu řemesel a stavitelství v Drnovicích, v případě zájmu je možné zapůjčit putovní soubory vybraných prací do škol, knihoven, či jiných kulturních zařízení. Na všechna místa prezentace MDVV Lidice jste srdečně zváni.


Mgr. Ivona Kasalická
Vedoucí Lidické galerie, kurátorka MDVV Lidice


« Zpět

© MDVV Lidice 2008 - 2021, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus