MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» O výstavě » Tiskové zprávy » Vernisáž 39. MDVV Lidice 2011

Vernisáž 39. MDVV Lidice 2011

19. 5. 2011

je pořádán Památníkem Lidice pod záštitou
Ministra kultury ČR
Ministra zahraničních věcí ČR
Ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Předsedkyně České komise pro UNESCO


Lidická galerie v Lidicích
Vernisáž
: 1. června 2011 v 11 hodin
Konání výstavy: 2. června - 31. října 2011
Otevřeno denně: 10 – 17 hodin
Pořadatel výstavy: Památník Lidice
Kurátor výstavy: Ivona Kasalická
Architektonické řešení výstavy: Milena Burgrová
Instalace výstavy v Lidické galerii: Milena Burgrová, Iva Petříčková, Eva Sýkorová
Spolupráce: Zuzana Burgrová, Dintex s.r.o., Studio ES Rakovník, Dana Heráňová (webmaster), Hana Staňková, Eva Adamová, Zuzana Vlčková, Lenka Kroupová
Grafická úprava tiskovin: Milena Burgrová, Zuzana Burgrová

Vernisáž:

Ve středu 1. června 2011 bude v Lidické galerii Památníku Lidice za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 39. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2011.
Svou účast přislíbili 1. místopředseda Senátu ČR MUDr. Přemysl Sobotka, místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, 1. náměstek Ministra kultury ČR JUDr. František Mikeš,  předsedkyně České komise pro UNESCO Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. a Ing. Eva Bartoňová, 1. náměstkyně Ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Z představitelů diplomatických sborů zúčastněných zemí svou účast přislíbili zástupci velvyslanectví Afghánistánu, Bosny a Hercegoviny, Číny, Kuby, Lotyšska, Maďarska, Německa, Rumunska, Řecka, Srbska a Venezuely.

Při slavnostním zahájení budou předány medaile Lidická růže nejlepším dětským výtvarníkům z České republiky a nejlepším výtvarníkům ze zahraničí – letos přijedou převzít Cenu poroty žáci školy Simply Art z Hong Kongu.
Při vernisáži vystoupí žáci ZUŠ Lounských z Prahy 4 a žáci Arménské školy v Praze, doprovodný program nabídne dětem divadelní představení, malování v zahradě Lidické galerie, zábavně-naučné exponáty IQ parku Liberec a v případě hezkého počasí i projížďky v kočáře s koňmi.

O výstavě:

Výstava i soutěž, jak již naznačuje její název, je každoročně pořádána k uctění památky zavražděných lidických dětí. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a v současné době je nejstarší a také jedna z největších mezinárodních výstav v Evropě i ve světě. Soutěž je určená pro děti od 4 do 16 let ze všech typů škol a organizací, které pracují s dětmi; hlavními výtvarnými technikami jsou malba, kresba, grafika, fotografie, keramika a kombinovaná technika.

Vyhlašovatelem se od roku 2001 stal opět Památník Lidice. Každoročně se MDVV Lidice koná za podpory a svou záštitu jí udělují Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Česká komise pro UNESCO.

39. ročník výstavy MDVV Lidice:

Téma letošního ročníku soutěže „TADY BYDLÍM, TO JSEM JÁ“ zaujalo děti i pedagogy natolik, že společně přispěli k rekordní účasti co do počtu zaslaných prací. Porota hodnotila opět o něco více prací než v minulém ročníku – přes 25 000 plošných i prostorových prací! Děti tvořily a znázorňovaly vše, co je obklopuje a kde žijí - častými náměty byla architektura, města a vesnice a jejich památky, domy a zahrádky, zákoutí i pokojíčky s panenkami, děti kreslily vlastní autoportréty, rodinu i kamarády.

Je potěšitelné, že se výstavy zúčastňuje stále více dětí z více zemí (nově například z Alžíru, Belgie, Bruneje, Džibuti, Kyrgyzstánu, Panamy a Turkmenistánu), a že se počet zaslaných prací jednotlivých zemí zvyšuje (Ázerbájdžán, Velká Británie, Uzbekistán), což poukazuje na dobrou práci českých zastupitelství, které informaci o výstavě rozšiřují. Důležitá je také Tereza Skolková - ZUŠ Blatná
účast dětí z míst, které jsou s Lidicemi historicky svázána – například velká účast dětí z města Stoke on Trent z Velké Británie (místo vzniku hnutí Lidice Stall Live v roce 1942), nebo dětí z Lidic v Panamě. Vedle vynikajících kolekcí prací z Běloruska, Lotyška, Ruska, Turecka, Ukrajiny a nově např. z Hong Kongu, měly také tradiční úspěch práce dětí z Bulharska, Indie, Iránu, Japonska, Malajsie nebo Turecka, v kategorii fotografií práce dětí z Chorvatska, Ruska a Ukrajiny. Je potěšitelné, že roste i počet zúčastněných českých a slovenských škol - letos se zaslalo své práce 501 škol z České republiky a 176 ze Slovenska.

Ocenění:

Z došlého počtu 25 450 exponátů ze 66 zemí ocenila porota 1 471 exponátů, včetně 212 medailí. Z posuzovaných prací ze zahraničí v počtu 15 983 bylo uděleno 622 ocenění, z toho 92 medailí (67 individuálních medailí a 25 medailí školám za jejich kolekce). Nejvíce jich získaly děti z Bulharska, Lotyšska, Ruska, Turecka a Ukrajiny. České děti letos výstavu obeslaly 6 765 pracemi, kterým bylo uděleno 606 ocenění, z toho 88 medailí (49 individuálních medailí a 39 medailí školám za kolekce). Nejúspěšnějšími se staly děti ze ZUŠ Kolín, ZUŠ Most, ZUŠ Plzeň a ZUŠ Strakonice. Slovenské školy letos zaslaly 2 702 prací a bylo jim uděleno 243 ocenění z toho 32 medailí (19 samostatných medailí a 13 medaile pro školy). Nejúspěšnějšími se staly děti ze ZUŠ Banská Bystrica, ZUŠ Holíč, ZUŠ Michalovce, ZUŠ Prešov a ZUŠ Spišská Belá. Cenu poroty navrhla mezinárodní porota udělit škole Simply Art z Hong Kongu, která vedle svých každoročních výborných výsledků ve výstavě, obeslala letos soutěž vyrovnanou a jedinečnou kolekcí plošných prací.

V Lidicích bude výstava otevřena do 31. října 2011, v menším rozsahu bude následně k vidění i na dalších místech České republiky – např. v Galerii ZUŠ Most, NKP Ležáky nebo KP Lety. V případě zájmu je možné zapůjčit putovní soubory vybraných prací do škol, knihoven, či jiných kulturních zařízení. Na všechna místa prezentace MDVV Lidice jste srdečně zváni.

Mgr. Ivona Kasalická
Vedoucí Lidické galerie, kurátorka MDVV Lidice
312 253 702; 736 642 318
kasalicka@lidice-memorial.cz; www.mdvv-lidice.cz

 

Důležité informace pro účastníky:

Umístění: vernisáž se uskuteční v budově Lidické galerie v Lidicích, 25 km vzdálených od Prahy (směr Kladno)
Parkování: na parkovišti u budovy Lidické galerie

Veřejná doprava: autobusové spojení z konečné stanice metra A Dejvická (proti hotelu Diplomat), odjezdy autobusů 1. 6. 2011: 9:25 (příjezd 9:46), 10:05 (příjezd 10:34) hod., 10:30 (příjezd 10:51).


« Zpět

© MDVV Lidice 2008 - 2021, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus