MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» O výstavě » Tiskové zprávy » Vernisáž 37. MDVV Lidice 2009

Vernisáž 37. MDVV Lidice 2009

18. 5. 2009

Ilustrační obrázek k 37. ročníku MDVV - Kuskonmaz Bulut, 14 let, Ozel Kocaeli Bahcesehir Ilkogretim Okulu, Turecko

Lidická galerie v Lidicích

Vernisáž: 27. května 2009 v 11 hodin

Konání výstavy:
27. května – 1. listopadu 2009

Otevřeno denně: 9 – 18 hodin

Pořadatel výstavy: Památník Lidice

Kurátor výstavy: Ivona Kasalická

Architektonické řešení výstavy: Milena Burgrová

Instalace výstavy v Lidické galerii:
Milena Burgrová, Zuzana Burgrová, Iva Petříčková, Eva Sýkorová

Spolupráce: Dintex s.r.o., Studio ES Rakovník, Mgr. Dana Heráňová (webmaster), Hana Staňková, Eva Adamová, Zuzana Vlčková

Grafická úprava tiskovin: Milena Burgrová, DTPress Rakovník

Vernisáž

Ve středu 27. května 2009 bude v Lidické galerii Památníku Lidice za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 37. Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice 2009.

Svou účast přislíbili předseda Parlamentu ČR - Ing. Miloslav Vlček, 1. náměstek Ministra kultury ČR - JUDr. František Mikeš, předsedkyně České komise pro UNESCO Prof. RNDr. Helena Illnerová, Drsc., první československý kosmonaut Ing. Vladimír Remek, Ing. Jana Bobošíková a velvyslanec Bosny a Hercegoviny J.E. Ivan ORLIĆ, velvyslankyně Egypta J.E. pí. Amal Mostafa K. MOURAD, velvyslankyně Filipín J.E. pí. Regina Irene SARMIENTO, velvyslanec Chorvatska J.E. p. Frane KRNIĆ, velvyslanec Malajsie J.E. p. Zainal Abidin BIN BAKAR, velvyslanec Mexika J.E. p. José Luis Bernal Rodríguez, velvyslanec Řecka J.E. p. Constantinos KOKOSSIS, velvyslanec Venezuely J.E. p. Viktor HERNANDÉZ a zástupci ambasád - zástupce velvyslance Maďarska Ivan Ďurčík, rada ministra velvyslanectví Rumunska pan Konstantin Štefanoaie, konzulka velvyslanectví Slovenské republiky paní Jozefína Škorupová, konzulka Slovinska – paní Alman Sur, 1. rada velvyslanectví Srbska - paní Suzana Božkovič-Prodanovič, 3. tajemník velvyslanectví Sýrie pan Ali Daghman, zástupce velvyslanecví Kazachstánu a dalších zemí.

Při slavnostním zahájení budou předány medaile Lidická růže nejlepším dětským výtvarníkům z České republiky a nejlepším výtvarníkům ze zahraničí – letos přijede převzít medaili za svou malbu 8letá rumunská dívka Ivana Bianco Anton z Primary school Vasila Conta z IASI a 6letá slovenská dívenka Frederika Krompaská ze ZUŠ Spišská Belá. Třetím zahraničním medailistou, který svým obrázkem zaujal porotu, je 5letý Jan Alfonso Quilles Chytrý, který přijede do Lidic až z dalekého Mexika. Jeho návštěva v Lidicích se mohla uskutečnit jen díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí (Secretaría de Relaciones Exteriores de México) Mexika a záštitě Velvyslanectví Mexika v ČR. 

Při vernisáži vystoupí dětský pěvecký sbor z Japonské školy v Praze. Doprovodný program bude obohacen o prezentační dílny Národního technického muzea, které budou probíhat od 9:30 a 12:30 a ve 12:30 také o přednášku s promítáním pracovníků Štefánikovy hvězdárny v Praze. Od 9 do 14 hodin budou moci návštěvníci podívat dalekohledem z Astrobusu Štefánikovy hvězdárny v Praze a vyzkoušet atrakce a zábavné hry střediska volného času Labyrint Kladno.

O výstavě

Krempaská Frederika, 6 let, ZUŠ, Spišská Belá, Slovenská republika

Výstava i soutěž, jak již naznačuje její název, je každoročně pořádána k uctění památky zavražděných lidických dětí. Původně národní soutěž (vznik v r. 1968) změnila v roce 1972 svůj statut na mezinárodní. Mezi dětskými tvůrci a jejich učiteli je výstava dobře známa nejen u nás, ale v celém světě. Každoročně se jí svými pracemi účastní děti z několika desítek zemí všech světadílů včetně tak exotických, jako jsou Indie, Indonésie, Filipíny, Keňa, Malajsie nebo Zimbabwe.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice (MDVV Lidice) je jednokolová výtvarná soutěž s pětatřicetiletou tradicí pro děti od 4 do 16 let pro všechny typy škol v České republice i v zahraničí. Vyhlašovatelem se od roku 2001 stal opět Památník Lidice. Každoročně se MDVV Lidice koná za podpory a svou záštitu jí udělují Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Česká komise pro UNESCO.

37. ročník výstavy MDVV Lidice

v souvislosti s vyhlášením roku 2009 rokem astronomie navrhla světová organizace UNESCO věnovat 37. ročník MDVV Lidice 2009 tématu vztahujícímu se k pojmu VESMÍR. Děti se mohly nechat inspirovat mnoha podtématy – „objevování vesmíru“, „jak se poletí ke hvězdám“, „co je asi na jiných planetách“, „nebe a hvězdy nad mou zemí“, „jak vypadá hvězdář“.

Ioana Bianca ANTON, 8 let, Primary School V. Conta, IASI, Rumunsko

Do letošního ročníku jsme obdrželi přes 21 000 výtvarných prací od dětí z 53 zemí, nejvíce prací přišlo z Turecka (2 537 prací) a ze Srbska (2 026 prací). Je potěšitelné, že se v tomto roce díky intenzivnější propagaci zapojilo do výstavy daleko více škol z České republiky (399 oproti loňským 137) i Slovenské republiky (71 oproti loňským 22), ze zahraničí navíc na výstavu doputovaly exponáty ze zemí, které se v posledních letech soutěže nezúčastňovaly např. z Itálie, Mexika, Německa, Norska, Rakouska, Španělska či Afghánistánu.

Stejně jako v předchozích ročnících bylo zajímavé u výtvarných prací porovnávat provedení, propracovanost, dětskou invenci a vklad dítěte, či dětského kolektivu. Většina zaslaných prací z kategorie malba, kresba, grafika a fotografie znázorňovala dětské představy o vesmíru a mimozemských civilizacích, opakovaly se náměty plné planet Sluneční soustavy, souhvězdí, raket, hvězdářů i kosmonautů. České školy měly oproti dětem ze zahraničí možnost obeslat výstavu prostorovými i keramickými pracemi představujícími letos skupiny roztodivných mimozemšťanů, vesmírných dopravních prostředků, či modelů pohybujících se planet Sluneční soustavy. Dalším typem kolektivní práce dětí se letos opět staly školní projekty, jejichž výstupem je prezentace tvořivé činnosti dětí. Záznamy z některých projektů např. práce se sněhem a vytváření ledových soch (Music School Staicele, Lotyšsko), vesmírná hostina (Primary school Poljčane, Slovinsko) nebo vesmírná svatba (ZUŠ Prostějov ČR) obohatily letošní soutěžní práce.

Statistika

Z došlého počtu 21 731 exponátů z 53 zemí udělila porota 1 467 ocenění. Dětem ze zahraničí bylo uděleno 593 ocenění, z toho 48 individuálních medailí a 18 medailí školám za jejich kolekce mimořádně kvalitních výtvarných prací. Nejvíce jich získaly děti z Bulharska, Litvy, Lotyška a Rumunska. Porotu také zaujaly obrázky od dětí z Thajska, Indonésie, Filipín, Japonska, Peru a Mexika, které se každým rokem stávají vyhledávaným zpestřením výstavy.

České školy získaly celkem 729 ocenění, z toho bylo uděleno 48 individuálních medailí a 32 medailí školám za kolekce. Nejúspěšnějšími se staly děti ze ZUŠ Kolín, ZUŠ Strakonice, ZUŠ Most, ZUŠ Plzeň a z Domu dětí a mládeže Ulita z Prahy. Cena poroty byla letos udělena již zmiňované ZUŠ Kolín za výjimečnou kolekci prací maleb, kreseb a grafik. Slovenské školy letos získaly 145 ocenění z toho 8 samostatných medailí a 8 medailí pro školy. Nejúspěšnější byly děti ze ZUŠ Spišská Belá, ZUŠ Žilina – Gaštanová a ZUŠ Prešov.

Počet účastníků

Kategorie ČR SR Zahraničí Celkem
Malba, kresba, grafika 5558 1180 13851 20589
Keramika 299 8 43 350
Fotografie 139 15 186 340
Kombinovaná technika 289 9 154 452
Celkem 6285 1212 14234 21731

V Lidicích bude výstava otevřena do 1. listopadu 2009, v menším rozsahu bude následně k vidění i na dalších místech České republiky – v Galerii ZUŠ Most, v NKP Ležáky, v Muzeu řemesel a stavitelství v Drnovicích, v Techmánii Plzeň a třeba i na tak exotickém místě, jako je vesnička Lidice ve vzdálené Brazílii. Na všechna místa jste srdečně zváni.

Mgr. Ivona Kasalická
Vedoucí Lidické galerie, kurátorka MDVV Lidice

312 253 702; 736 642 318, kasalicka@lidice-memorial.cz


« Zpět

© MDVV Lidice 2008 - 2021, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus