MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» O výstavě » Tiskové zprávy » Otevření výstavy MDVV v brazilských Lidicích a předávání ocenění za rok 2009

Otevření výstavy MDVV v brazilských Lidicích a předávání ocenění za rok 2009

3. 7. 2009

Místo: Brazilské Lidice

Vernisáž: 19. června 2009 ve 20 hodin

Konání výstavy: 19. června – 30. června 2009

Pořadatel výstavy: Památník Lidice a prefektura Rio Claro

Kurátor výstavy: Ivona Kasalická

Realizace a instalace výstavy: Ivona Kasalická

Spolupráce: subprefektura brazilské Lidice

Grafická úprava výstavy o historii a současnosti Lidic, tiskoviny: Milena Burgrová

 

Dne 19. června 2009 byla u příležitosti konání 19. Slavnosti míru otevřena v brazilských Lidicích výstava vybraných prací z 35. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2007. Tématem tohoto ročníku soutěže a výstavy byl Sport.

Po skončení hlavní části Slavnosti míru – prezentaci místních škol a projevech představitelů prefektury i dalších významných hostů včetně kurátorky výstavy Mgr. Ivony Kasalické, byla výstava slavnostně otevřena slavnostním přestřižením pásky starostou okresu Rio Claro panem Raoulem Machadem a generálním konzulem ze Sao Paula panem Stanislavem Kázeckým. Expozice se skládala ze 3 částí – výběru obrázků z MDVV Lidice, portugalské verze výstavy o historii a současnosti českých Lidic, která byla předána jako dar Památníku Lidice brazilským Lidicím a souboru fotografií Prahy, který přivezl generální konzul ze Sao Paula. Součástí vernisáže bylo hudební vystoupení dětského flétnového souboru a dojemné předávání poselství dětí z brazilských Lidic dětem z Lidic českých. Výstava zde bude probíhat do konce června 2009.

Dne 22. června 2009 se uskutečnilo na honorárním konzulátě v Riu de Janeiru slavnostní předávání diplomů 3 brazilským dětem, které byly oceněny ve 37. ročníku MDVV Lidice 2009 s tématem Vesmír. Slavnostního předávání se zúčastnila konzulka paní Diamantine Sobotka, její manžel Freddy Sobotka, zástupkyně odboru vzdělávání okresu Rio de Janeiro a další hosté, včetně učitelů a příbuzných oceněných dětí. Po projevu kurátorky výstavy byly paní konzulkou a kurátorkou předány diplomy Gabrielovi Andrade Pacheco a Jessice Nascimento Santos z Biblioteky Municipal Euclides da Cunha a Benovi Abner Pereira Sant Anna z Colége Estadual Baráo do Rio Branco, obě organizace z Ria de Janeira.

Spolu s diplomy a katalogy byly dětem předány také publikace a DVD o Lidicích, puzzle s motivem sousoší lidických dětí a malé keramické dárky, pan Sobotka oceněné obdaroval přívěsky vyrobené jeho zlatnictvím. Katalogy, výzvy na příští ročník, publikace o Lidicích a další materiály byly rovněž předány učitelům vítězných organizací a zástupkyni okresu Rio de Janeiro.

O výstavě

Výstava i soutěž, jak již naznačuje její název, je každoročně pořádána k uctění památky zavražděných lidických dětí. Původně národní soutěž (vznik v r. 1968) změnila v roce 1972 svůj statut na mezinárodní. Mezi dětskými tvůrci a jejich učiteli je výstava dobře známa nejen u nás, ale v celém světě. Každoročně se jí svými pracemi účastní děti z několika desítek zemí všech světadílů včetně tak exotických, jako jsou Indie, Indonésie, Filipíny, Keňa, Malajsie nebo Zimbabwe.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice (MDVV Lidice) je jednokolová výtvarná soutěž s pětatřicetiletou tradicí pro děti od 4 do 16 let pro všechny typy škol v České republice i v zahraničí. Vyhlašovatelem se od roku 2001 stal opět Památník Lidice. Každoročně se MDVV Lidice koná za podpory a svou záštitu jí udělují Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Česká komise pro UNESCO.

Mgr. Ivona Kasalická
Vedoucí Lidické galerie, kurátorka MDVV Lidice
312 253 702; 736 642 318
kasalicka@lidice-memorial.cz
http://www.mdvv-lidice.cz


« Zpět

© MDVV Lidice 2008 - 2021, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus