MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» O výstavě » Tiskové zprávy » Vernisáž 38. MDVV Lidice 2010

Vernisáž 38. MDVV Lidice 2010

18. 5. 2010

je pořádán Památníkem Lidice pod záštitou
MINISTRA KULTURY ČR
MINISTRA ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR
MINISTRA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČR
MINISTRYNĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ČR
PŘEDSEDKYNĚ ČESKÉ KOMISE PRO UNESCO

a za podpory

MINISTERSTVA KULTURY ČR
MINISTERSTVA ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR
MINISTERSTVA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČR
MINISTERSTVA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ČR
 

Lidická galerie v Lidicích
Vernisáž: 26. května 2010 v 11 hodin
Konání výstavy: 27. května – 31. října 2010
Otevřeno denně: 10 – 17 hodin
Kurátor výstavy: Ivona Kasalická
Architektonické řešení výstavy: Milena Burgrová
Instalace výstavy v Lidické galerii: Milena Burgrová, Iva Petříčková, Eva Sýkorová
Spolupráce: Zuzana Burgrová, Dintex s.r.o., Studio ES Rakovník, Dana Heráňová (webmaster), Hana Staňková, Eva Adamová, Zuzana Vlčková
Grafická úprava tiskovin: Milena Burgrová, DTPress Rakovník

Vernisáž 

Ve středu 26. května 2010 bude v Lidické galerii Památníku Lidice za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 38. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2010.

Svou účast přislíbili ministr kultury ČR Prof. Václav Riedlbauch, náměstek ninistra kultury ČR JUDr. František Mikeš, předsedkyně České komise pro UNESCO Prof. RNDr. Helena Illnerová, Drsc, Ing. Eva Bartoňová, 1. náměstkyně Ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ing. Tomáš Rothröckl, náměstek ministra životního prostředí ČR. Z představitelů diplomatických sborů zúčastněných zemí svou účast přislíbili zástupci velvyslanectví Arménie, Ázerbájdžánu, Filipín, Izraele, Japonska, Kapverdských ostrovů, Kuby, Maďarska, Mexika, Moldovy, Mongolska, Řecka, Srbska a Venezuely.

Při slavnostním zahájení budou předány medaile Lidická růže nejlepším dětským výtvarníkům z České republiky a nejlepším výtvarníkům ze zahraničí – letos přijede převzít medaili za svou malbu 8letá litevská dívenka Skaisté Tamošaityté z Art School z Trakai a japonský chlapce Nathan Son, který navštěvuje Japonsko školu v Praze. Cenu poroty letos přijedou převzít zástupci ZUŠ Spišská Belá a 3 medailisté této školy.

Při vernisáži vystoupí žáci ZUŠ Lounských Praha 4, ZUŠ Buštěhrad, doprovodný program nabídne dětem divadelní představení, zábavné hry střediska volného času Labyrint Kladno a v případě hezkého počasí i projížďky v kočáře s koňmi. Vernisáž a počátek výstavy doprovodí výtvarné dílny pro děti, které připraví venezuelský umělec – pedagog pan Villarroel. Některé z těchto dílen budou experimentální – bez překladatele.

O výstavě 

Výstava i soutěž, jak již naznačuje její název, je každoročně pořádána k uctění památky zavražděných lidických dětí. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou nejen mezi dětmi a učiteli u nás, ale doslova v celém světě. Soutěž je určená pro děti od 4 do 16 let ze všech typů škol a organizací, které pracují s dětmi; hlavními výtvarnými technikami jsou malba, kresba, grafika, fotografie, keramika a kombinovaná technika.

Vyhlašovatelem se od roku 2001 stal opět Památník Lidice. Každoročně se MDVV Lidice koná za podpory a svou záštitu jí udělují Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Česká komise pro UNESCO a letos také Ministerstvo životního prostředí ČR.

38. ročník výstavy MDVV Lidice
 

V souvislosti s vyhlášením roku 2010 rokem Biodiverzity navrhla světová organizace UNESCO věnovat 38. ročník MDVV Lidice 2010 tématu vztahujícímu se k pojmu BIODIVERZITA – ROZMANITOST ŽIVÉ PŘÍRODY - děti se mohly nechat inspirovat mnoha podtématy – „brouci a motýli v mé zemi“, „kdo žije v řekách a jezerech mé země“, „stromy a lesy mé země“, „divoké trávy a květiny u nás“.

V letošním ročníku mezinárodní porota oceňovala nápaditost a provedení výtvarných prací, srovnávala propracovanost, dětskou invenci a vklad dítěte, či dětského kolektivu. Téma Biodiverzita se očekávaně ukázalo jako šťastné a dobře zvolené – zaslané plošné i prostorové práce znázorňovaly živou přírodu v její rozmanitosti – obrázky byly plné brouků, motýlů, ryb sladkovodních i mořských, ptáků a divokých i domácích zvířat, pozadu nezůstaly ani obrázky plné stromů, trav i květin.

Do letošního ročníku jsme obdrželi více než 25 000 výtvarných prací od dětí z 61 zemí, nejvíce prací přišlo z Ruska, Běloruska a Turecka. Je potěšitelné, že se v tomto roce díky intenzivní propagaci zapojilo do výstavy 381 škol z České republiky a 71 ze Slovenska. Ze zahraničí na výstavu doputovaly exponáty ze zemí, které se v posledních letech soutěže neúčastnily např. z Bangladéše, Estonska, Etiopie, Paraguay, Kuby nebo Mongolska.

Statistika 

Z došlého počtu 25 132 exponátů z 61 zemí udělila porota 1463 ocenění. Dětem ze zahraničí bylo uděleno 624 ocenění, z toho 65 individuálních medailí a 28 medailí školám za jejich kolekce kvalitních výtvarných prací. Nejvíce jich získaly děti z Běloruska, Lotyšska, Ruska, Turecka a Ukrajiny, mimořádnou pozornost si letos také zasloužily výjimečné kolekce fotografií chorvatských dětí. Vedle tradičně zajímavých prací od dětí z Filipín, Indie, Indonésie, Japonska, KLDR i Korejské republiky, si letos zasloužily mimořádnou pozornost poroty také výjimečné kolekce fotografií chorvatských dětí.

České školy získaly 655 ocenění, z toho bylo uděleno 48 individuálních medailí a 28 medailí školám za kolekce. Nejúspěšnějšími se staly děti ze ZUŠ Kolín, ZUŠ Strakonice, ZUŠ Most a ZUŠ Plzeň. Slovenské školy letos získaly 184 ocenění z toho 16 samostatných medailí a 4 medaile pro školy. Nejúspěšnějšími se staly děti ze ZUŠ Banská Bystrica, ZUŠ Holíč, ZUŠ Martin a ZUŠ Spišská Belá. Cenu poroty se letos porota rozhodla udělit jmenované ZUŠ Spišská Belá, která každoročně obesílá soutěž velice kvalitní kolekcí grafiky a představuje tak trvalou, cílevědomou a výbornou práci učitelů.

V Lidicích bude výstava otevřena do 31. října 2010, v menším rozsahu bude následně k vidění i na dalších místech České republiky – např. v Galerii ZUŠ Most nebo Muzeu řemesel a stavitelství v Drnovicích, v případě zájmu je možné zapůjčit putovní soubory vybraných prací do škol, knihoven, či jiných kulturních zařízení. Na všechna místa prezentace MDVV Lidice jste srdečně zváni.

Mgr. Ivona Kasalická
Vedoucí Lidické galerie, kurátorka MDVV Lidice
312 253 702; 736 642 318, kasalicka@lidice-memorial.cz
 


 


« Zpět

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus