Homepage » Archived editions » 36th edition » Awards » Foreign participants
Awards - foreign participants
Albania, Azerbaijan, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Bulgaria, Colombia, Croatia, Cuba, Egypt, Finland, Georgia, Greece, Hungary, China, India, Indonesia, Iran, Israel, Japan, Kazakhstan, Kenya, Korea, North, Latvia, Lithuania, Malaysia, Mongolia, North Macedonia, Peru, Philippines, Poland, Republic of Korea, Romania, Russia, Serbia, Singapore, Slovenia, Sri Lanka, Syria, Thailand, Tunisia, Türkiye, Ukraine, USA, Venezuela, Zimbabwe
Albania
Tirana - Bashkim Darvishi, Group "Gezimi i Syrit"
Honourable mention:
- Alimemeti Eva, 14 years
- Bozgo Arber, 11 years
Azerbaijan
Baku - The "Sun" drawing studiya, of the 46th non-school
Honourable mention:
- Rzayev Aslan, 13 years
Belarus
Gomel - School no. 58
Honourable mention:
- Anisovets Vsevolod, 11 years
- Bisyuk Christina, 12 years
- Karpova Maria, 10 years
Soligorsk - Detskaia khudozhestvennaia shkola
Medal:
- Bilyakova Yana, 13 years
Honourable mention:
- Andruchovich Kristina, 16 years
- Ivaneichik Olga, 12 years
- Kulagina Masha, 15 years
Soligorsk - School no. 9
Honourable mention:
- Dubovic Julia, 9 years
- Kostuchevich Valeria, 13 years
Bosnia and Herzegovina
Lepenica - Kiseljak - OŠ Kiseljak 2
Honourable mention:
- Bašić Mahira, 14 years
- Smailović Emra, 11 years
Vlasenica - Primary school "Vuk Karadžič"
Honourable mention:
- Ristanović Nevena, 12 years
- Tešić Svjetlana, 13 years
- Vlačić Jelena, 14 years
Brazil
Rio de Janeiro - Biblioteca Popular Euclides da Cunha
Honourable mention:
- Alice, 9 years
- Gabriel, 12 years
Bulgaria
Kozloduy - Children´s Art Studio
Honourable mention:
- Yanakieva Veseleya, 10 years
Lovech - Art - School "GEYA"
Pleven - Centr za rabora s decata, škola po keramika
Honourable mention:
- Zechiri Veiora, 9 years
Sevlievo - Children painting school by "Razvitie" cultural club
Honourable mention:
- Manolov Latsezar Petrov, 10 years
- Penkova Persiana Hristova, 9 years
Sevlievo - Nursery school ODZ - "Stastlivo Detstvo"
Honourable mention:
- Zaharieva Simona Mihailova, 5 years
Colombia
Medellin - Institución Educativa J. M. B. Márquez
Honourable mention:
- Pinillo Villaneda Julian D., 12 years
Croatia
Bjelovar - Fotoklub "Bjelovar"
Medal:
A medal to the school for their collection of photographs:
- Grguljaš Hrvoje, 13 years
- Slobodnjak Tena, 9 years
Bjelovar - I. osnovna škola
Čeminac - Osnovna škola Čeminac
A medal to the school for their collection of photographs:
- Hranjec Nikolina, 15 years
- Janjić Karolina, 12 years
- Josipa Budimir, 12 years
- Kraljić Ivana, 14 years
- Ledinski Rea, 12 years
- Topolovec Filip, 13 years
Našice - Dječji Vrtič "Zvončič"
Honourable mention:
- Kasapović Filip, 5 years
- Perković Sonja, 6 years
- Šajanović Nita, 5 years
- Sambolec Patrik, 6 years
- Simić Petar, 6 years
- Štimac Veronika, 7 years
Osijek - Osnovna škola "Tin Ujevič"
Medal:
A medal to the school for their collection of photographs:
- Ivković Tin Bariša, 12 years
- Nikić Ljubica Brigitte, 13 years
- Svalina Ena, 13 years
Valpovo - Centar tehničke kulture Valpovo
Medal:
- Jukić Dinko, 15 years
A medal to the school for their collection of photographs:
- Skenderović Ivan, 14 years
- Vibovec Toni, 13 years
Varaždin - Fotoklub "Varaždin"
Medal:
- Cuklin Sara, 11 years
A medal to the school for their collection of photographs:
- Duspara Marko, 12 years
- Kostanievec Elena, 14 years
- Prica Aleksandar, 10 years
- Ptiček Ela, 13 years
- Šafran Inga, 14 years
Velika Gorica - Osnovna škola Eugena Kumicića
A medal to the school for their collection of photographs:
- Drmak Doris, 11 years
- Ivanković Ema, 11 years
- Kovačević Tea, 12 years
Vukovar - Osnovna škola Dragutina Tadijanoviča
Honourable mention:
- Mandić Božidarka, 13 years
- Planinac Jovana, 14 years
Zagreb - Osnovna škola Petra Zrinskog
A medal to the school for their collection of photographs:
- Mrakužić Tin, 13 years
- Remić Luka, 13 years
Cuba
Esmeralda - ESBEC "Alfreddo Alvarez Mola"
Honourable mention:
- Olazabal Edisnay, 14 years
Havana - Casa de la Cultura "Rita Montaner"
Honourable mention:
- García Jonathan Figuera, 5 years
Havana - Casa del Niňo y de la Niňa de Jesús
Honourable mention:
- Sánchez Alejandro Vargas, 6 years
Egypt
Giza - The City of Art (Alexandria Sporting club - children art class)
Medal:
- El Rahman Hany Abd, 7 years
- Sherief Bhargaly Malek, 5 years
Honourable mention:
- Eissam Khalab Rim, 7 years
- Mohab El Damaty Akram, 11 years
- Mohamed Jakout Salma, 9 years
Finland
Kivijárvi - Tainiomäen koulu
Honourable mention:
- Hytönen Venla, 10 years
Georgia
Tbilisi - Art School w2 Z. Paliashvili
Honourable mention:
- Abyseridze Ilia, 8 years
- Astvatsaturiani Sandro, 6 years
- Chitadze Sandro, 5 years
- Nakaidze Elene, 11 years
Tbilisi - The Children´s Art Gallery
Honourable mention:
- Arganashvili Gigi, 5 years
- Enukidze Saba, 5 years
- Gendzekhadze Nika, 5 years
Greece
Agrinion - Conjectural workshop
Honourable mention:
- Katsanakis Nikos, 11 years
Athens - Art and Cultural center of Dafnis municipality
Honourable mention:
- common work of children, 5-7 years
- Korenti Aristea, 6 years
Chalcis - Culture art center
Honourable mention:
- Katsi Maria, 8 years
- Liaskou Paraskevi, 11 years
- Paraskevopoulos Andreas, 10 years
- Xantzilabrou Panagiotis, 10 years
Kalamata - DEPAK Fine Arts Sector
Honourable mention:
- Bazigos Vassilis, 6 years
Xanthi - Thrace - Children´s Art museum and Academy Oikoumeni
Honourable mention:
- Anastasiadou Danai, 5 years
Hungary
Budapest - Deák Téri Evangélikus Gimnázium
Honourable mention:
- Czenthe Anna, 15 years
China
Hong Kong - School of creativity
Honourable mention:
- Lam Hiu Yan, 12 years
- Lam Yun Tung, 12 years
- Tang Oi Ching Theresa, 9 years
- Yeung Hoi Yin, 10 years
- Yu Tsz Ying, 11 years
India
Alkapuri - Hobby centre Niharika 1
A medal to the school for their collection of paintings:
- Zarksis Parabia Tanaisha, 10 years
A medail to the school for their collection of combined techniques:
- Mitul Desai Nishma, 10 years
- Mukud Patel Kavit, 9 years
- Prashant Pujara Juhi, 8 years
Baroda - Kanti Rana´s Hobby Centre
Honourable mention:
- Panwar Gitil, 6 years
- Praneet Kumar Prachi, 9 years
Hyderabad - Young Envoys International
Medal:
- Praveen Kumar J., 10 years
A medal to the school for their collection of graphic art:
- Ananda Kumar B., 13 years
- Ashok Kumar G., 13 years
- Hari Ratan S., 14 years
- Joshna B., 11 years
- Kishore Kumar M., 12 years
- Mahinder M., 11 years
- Mahipal Reddy K., 12 years
- Nagalaxmi B., 11 years
- Pavan Kumar J., 12 years
- Risihitej A., 14 years
- Shree Tej A., 6 years
- Srikanth Naik K., 12 years
Honourable mention:
- Rajeshwari B., 10 years
- Ramu Y., 13 years
- Reddy Mounika M., 7 years
Kolkata - Naskar Para Road
Honourable mention:
- Dey Antara, 15 years
Kolkata - Chowdhury Para Road
Honourable mention:
- Das Preetam, 15 years
Kolkata - Nibedita Art centre
Honourable mention:
- Das Samir, 16 years
Kolkata - Rangak Art school
Honourable mention:
- Basu Namrata, 16 years
- Das Abhirup, 10 years
- Das Arjita, 11 years
- Das Soumyadeep, 12 years
- Sarkar Asuya, 11 years
Vadodara - MUDRA, School of finearts
A medal to the school for their collection of paintings:
- Abhay Shah Himani, 12 years
- Anil Garg Nithi, 13 years
- Anil Shan Jayneel, 14 years
- Harish Gajjar Amruta, 14 years
- Hemang Lakhani Sneha, 14 years
- Manish Amin Aneri, 13 years
- Manoj Fofaria Khubi, 14 years
- Narin Khatri Namrata, 11 years
- Nithish Kumar S.G., 10 years
- Rajesh Ramnani Juhi, 14 years
- Rajesh Thakkar Rishabh, 13 years
- Rakesh Patel Freya, 8 years
- Saji Cherian Ronnie, 10 years
- Subhash Patel Harvi, 11 years
- Sumiet Shami Harvee, 14 years
Visakhapatnam - Sree Sri Art, Creative Centre
Honourable mention:
- Ashok K., 15 years
- Chaterjee Abhinay, 10 years
- Nivedita M., 11 years
- Ramya Prabha R. N. LS, 11 years
Indonesia
Bandung - "Ananda" Visual art school
Medal:
- Ganí Francois David, 4 years
- Goenawan Jenifer, 8 years
- Salim Dennis, 10 years
- Shahratu Inka, 4 years
A medal to the school for their collection of paintings:
- Ahmed Luthfi, 4 years
- Alvin Georgius, 7 years
- Benedict Dustin, 6 years
- Geraldi Timotius, 9 years
- Lugito Virgilius, 11 years
- Nabila Ana Aulia, 5 years
- Prabawa Aryasena J., 10 years
- Prima Surya William Reynaldi, 4 years
- Stevanus Arvin, 7 years
- Wijaya Laura Martha, 6 years
Iran
Tehran - KANOON (Institute for Intellectual Development of Children & Young Adults)
Honourable mention:
- Gholamrezaei Neda, 15 years
- Jamshidi Samaneeh, 10 years
- Rahimi Reza, 14 years
- Sadeghi Hadis, 14 years
- Sayyahian Saeedeh, 13 years
- Soltan-zadeh Melika, 8 years
Tehran - Boroumand Alley
Medal:
- Kazemi Amir Hossein, 8 years
Tehran - Markazi Alley
Honourable mention:
- Rabi'e Melika, 9 years
Israel
Ramat-Gan - School Hillel
Honourable mention:
- Gushansky Asna, 11 years
Japan
Kashihara-shi Nara - Dreamy Art School
Medal:
- Maeda Misaki, 4 years
- Taniguchi Mei, 8 years
Honourable mention:
- Irie Kouhei, 11 years
- Naoe Ooya, 11 years
- Sawada Akihiro, 11 years
Tokyo - Kamon Children Art School
Honourable mention:
- Kawasaki Mio, 5 years
- Kobayashi Mayu, 6 years
- Nakatukasa Taisuke, 8 years
- Suzuki Kousuke, 6 years
Kazakhstan
Almaty - MSHGI no. 83
Medal:
- Pak Konstantin, 8 years
Honourable mention:
- Dzhavashir Imanov, 7 years
- Kaplenko Anastasija, 12 years
- Ulrich Ivan, 8 years
- Volf Regina, 11 years
Almaty - School no. 28
Honourable mention:
- Tarasukov Aleksandr A., 13 years
Kokshetau - Studia izobrazitelnovo iskustva Ekspressia
Honourable mention:
- Makisheva Arai, 12 years
Petropavlovsk - Spetsialnaia (korrektsionnaia) shkola-internat no. 2
Honourable mention:
- Korkin Andrej, 15 years
- Setkirova Anastasija, 15 years
Taraz - Children´s Art Center
Uralsk - Oblastnoi sentr detskogo technicheskogo tvorchestva
Ust-Kamenogorsk - Detskaia khudozhestvennaia shkola, VKO
A medal to the school for their collection of paintings:
- Allahverdieva Adelaida, 6 years
- Crukova Dasha, 9 years
- Mandrakova Lena, 4 years
- Ushakova Karina, 6 years
Kenya
Kisumu - School Jalaram Academy
Honourable mention:
- Bhayani Rahul R., 15 years
- Jiten Pabari Reeya, 8 years
DPRK
Pchjongjang - Chunggu primary/secondary school
Medal:
- Gwang Guk Ri, 10 years
Honourable mention:
- Hong Su Jong, 13 years
Latvia
Baldone - Baldones art school
Honourable mention:
- Zane Suke Krista, 9 years
Césis - Césis Bérnu un Jauniešu centr
Honourable mention:
- Grante Marta, 8 years
- Jumare Esmeralda, 11 years
- Klaviniusa Adriána, 9 years
- Osipovs Marks, 9 years
Jelgava - 5. Vidusskola
Honourable mention:
- Suska Jelizaveta, 16 years
Jurmala - Júrmalas Pilsétas Mežmalas Vidusskola
Honourable mention:
- Saltuma Aleksandra, 13 years
- Zinovjeva Viktorija, 14 years
Kandava - Kandavas K. Milenbaha Vidusskola
A medal to the school for their collection of paintings:
- Bernica Berlana Ketija, 8 years
- Dude Diana, 8 years
- Kenins Mariss, 8 years
Kandava - Kandavas Mákslas skola
Honourable mention:
- Beniuša Kristine, 12 years
- Dobkevičs Andis, 12 years
Liepája - BJC Liepája
Honourable mention:
- Sanders Mártinš, 10 years
Rezekne - Centre for Schoolchildren by interests N. Ratchana
Honourable mention:
- Gribuste Laura, 10 years
Riga - BJC Kurzeme
Honourable mention:
- Pétersone Annija, 12 years
Riga - Center of creative learning
Medal:
- Céberega Sintija, 10 years
Riga - Children nad Youth art center "Milgravis"
Honourable mention:
- Kazimirovs Edvards, 9 years
Riga - Hanzas Vidusskola
Honourable mention:
- Igaune Anda, 15 years
Riga - Juglas Vidusskola
Honourable mention:
- common work of children, 8-12 years
Riga - Riga Secondary School no. 31
Honourable mention:
- Tirša Agnese, 13 years
Tukums - Tukuma Mákslas skola
Honourable mention:
- Balode Sintija, 6 years
- Bartuševics Meldris, 10 years
- Šmigelskis Martinš, 9 years
Vilani - Vilani Youth Centre
Honourable mention:
- Skabe Simona, 15 years
Lithuania
Trakai - Art school of Trakai
Medal:
- Mickuté Justina, 15 years
- Tamašauskaité Gintaré, 14 years
Honourable mention:
- Bagdonavičiuté Alge, 7 years
- Linkevičiuté Jurgita, 14 years
- Luskevičius Arnas, 7 years
- Narkevičiuté Barbora, 12 years
Viekšniai - Viekšniai Gymnasium
Medal:
- Perminaité Asta, 14 years
Honourable mention:
- Birškyté Kamilé, 6 years
- Lavickyté Gabrielé, 9 years
- Mikuževičiuté Iveta, 6 years
- Perminas Ramunas, 9 years
Vilnius - Lithuanian training centre for the blind and visually impaired
Honourable mention:
- Grigonis Martynas, 6 years
- Gulbinovič Donata, 6 years
- Rainyté Deimanté, 11 years
- Stundyté Glorija, 6 years
Visaginas - Dailes studia Vaivorykste
Honourable mention:
- Buraja Nastia, 9 years
- Koksharova Jekaterina, 10 years
Malaysia
Kuala-Lumpur - SJK Chi Man
Honourable mention:
- Ng Foong Yee, 8 years
- Yow Hui Lin, 8 years
Kuala-Lumpur - TMN Sri Bintang
Honourable mention:
- Yue Jia Lim, 10 years
Mongolia
Khentii Aimak - Kherlen Soum - 4. Kindergarten
Honourable mention:
- Nomuundari Batkhuu, 6 years
Ulanbátar - Mongeni Tsogtsolbor School
Honourable mention:
- Erdenebayar Nominerdene, 8 years
- Jamiyanjav Dashdawaa, 15 years
Macedonia
Skopje - SUGS "Nikola Karev"
Medal:
- Said Oja, 16 years
Veles - Special Primary School "Maca Oucharova"
Honourable mention:
- Andov Jordan, 12 years
- Muratova Zelija, 13 years
- Petrov Goran, 16 years
- Shakirova Umursat, 11 years
Peru
Haparquilla - Primary school Haparquilla
Honourable mention:
- Mozo Quispe Marion, 11 years
- Panti Mozo Halvin, 10 years
Philippines
Manila - Nubla School of Art
Honourable mention:
- C. Shi Jerrika, 11 years
Sta.Cruz, Manila - St. Stephen´s High School
Honourable mention:
- Co Reyes Trisha, 10 years
Poland
Aleksandrow Kujawski - Publiczne gimnazijum no. 1
Honourable mention:
- Bykowska Renata, 15 years
Rzeszów - Mlodziezowy dom kultury
Honourable mention:
- Tumm Basia, 7 years
Republic of Korea
Gumjeong-gu - Busan Middle School of Arts
A medal to the school for their collection of paintings:
- Ha Nee Kim, 14 years
- A Young Kim, 14 years
- Bo-Kyung Jeon, 14 years
- Jill Hee Kim, 14 years
- Soo Jung Lee, 14 years
- Yea Sul Lee, 14 years
Seoul - Seoul Daekok elementary school
Honourable mention:
- Jung -Min Kim, 11 years
Seoul - Sunhwa arts school
Honourable mention:
- Hyun Kim Jeong, 14 years
- In Lim Hye, 13 years
- Park Youree, 13 years
- Yeon Sim Kye, 13 years
Romania
Bucharest - Kindergarten No. 111
A medal to the school for their collection of paintings:
- Bandol Carina, 4 years
- Barbu Crina, 4 years
- Bulencea Viktor, 6 years
- Lica Miruna, 6 years
Bucharest - Kindergarten No. 57
Honourable mention:
- Badara Stefan, 6 years
- Iacob Mihaela, 6 years
- Iordan Ioana, 6 years
- Lupuleac Carla, without details
- Meglea Irina, 6 years
- Sarbu Diana, 4 years
Iasi - Primary School V. Conta
Honourable mention:
- Atanasiu Lucian, 8 years
- Luca Luiza, 8 years
Russia
Krasnojarsk - Detskaia khudozeshtvennaia skhola V. I. Surikova
Honourable mention:
- Beketova Katja, 15 years
- Dudova Anja, 11 years
- Kotschergina Dasha, 11 years
- Smirnova Dasha, 12 years
- Stashkevič Iana, 13 years
Krasnojarsk - Detskaja shkola iskustv No. 15
Honourable mention:
- Golubev Alesha, 14 years
Lesosibirsk - Novoeniseiskaia detskaia khudozhestvennaia shkola
A medal to the school for their collection of graphic art:
- Gaifulina Lilia, 10 years
- Komarova Katia, 14 years
- Korotkova Masha, 8 years
- Larionov Mitia, 14 years
- Modina Zhenia, 14 years
- Pasko Sasha, 11 years
- Pavlova Katia, 14 years
- Proskurin Roma, 13 years
- Purenko Sasha, 11 years
- Rodina Natasha, 14 years
- Tachaveeva Valia, 14 years
Moscow - Children art gallery Izopark
A medal to the school for their collection of paintings:
- Abraham Kristina, 7 years
- Gnuni Maksim, 8 years
- Kaplenko Egor, 10 years
- Merxi Nastia, 8 years
- Pronin Pasha, 7 years
- Prosvirina Ania, 13 years
- Trishkina Tania, 9 years
- Vantsov Sasha, 11 years
Moscow - Children´s Art Studio "Ulei"
A medal to the school for their collection of graphic art:
- Alimov Bernar, 7 years
- Kirilina Katia, 6 years
- Kuznecova Sonia, 7 years
- Maiorova Masha, 7 years
- Romanova Zoia, 5 years
- Zhekleina Anastasiia, 7 years
- Ziman Sasha, 5 years
- Ziman Vera, 6 years
- Zubkova Masha, 9 years
Serbia
Belgrade - Osnovna škola D. Radovič
Honourable mention:
- Stajić Ljubica, 14 years
Singapore
Singapore - Si Ling Secondary School
Medal:
- Rohiman Murne, 16 years
Honourable mention:
- Saryfa, 16 years
- Farhany Filza, 16 years
- Fatima Siti, 16 years
Singapore - South View Primary School
Honourable mention:
- Ahmad Hussain Aminah Bte, 8 years
Slovenia
Maribor - II. Gimnazija Maribor
Honourable mention:
- Luka Gabriel, 15 years
Maribor - Osnovna škola F. Rozmana Staneta
Honourable mention:
- Celcer Metka, 12 years
- Jakovac Katarina, 11 years
- Janič Aljaž, 11 years
- Lorenčič David, 12 years
- Menih Ines Horvat, 12 years
- Pauko Helena, 11 years
Sri Lanka
Colombo - Vishaka Vidyalaya
Honourable mention:
- Gamage Nuwangi Sewmini Kananke, 7 years
Galle - Play School
Kegalle - Kegalu Balika Vidyalaya
Honourable mention:
- Punyata Dolewatte Ama D. A., 16 years
Rajagiriya - Sri Lanka National Foundation for Child Art
Medal:
- Balasuriya Mandara P., 13 years
Honourable mention:
- Chamindu Lukshan J. R., 8 years
- Chenika Dep Wewage, 11 years
- Dilhani Thakshila K. K., 12 years
- Fernando Warsha K. M., 9 years
- Himandi Yehansa Abeysundera, 6 years
- Himashi Shyalindra D., 6 years
- Jayoda Ahangams Chanuka, 13 years
- Rashini Sandeepa Abeyratna E. M., 8 years
Syria
Homs - Private atelier M. Sibai
Honourable mention:
- Atassi Salah Saleh, 8 years
- Jihad Al-Hussieni Malak, 8 years
- Marwan Al-Hamwi Julie, 8 years
- Moughrabi Judy George, 7 years
- Talal Al-Achras Leal, 7 years
Thailand
Surat Thani - Bansilapa taklom club
Honourable mention:
- Srisuk Kittithat, 4 years
Tunisia
Tunis - Ecole Privee Primaire Jeanne d´Arc
Honourable mention:
- Jridi Meryam, 11 years
- Sarra Ben Bader, 11 years
Turkey
Adapazari - Dr. Nurí Bayar ilkogretim okulu
Honourable mention:
- Atalay Cenkay, 9 years
Gaziantep - Özel Sanko Okullari
Honourable mention:
- Koruk Kerem, 7 years
- Mtang Melts, 8 years
- Sökmen Sena Zeynep, 8 years
Izmir - Dugrallar ilkőgretim okulu
Honourable mention:
- Demir Aleyna, 11 years
- Gülen Dilek, 11 years
- Karaköse Gözde, 11 years
- Kocak Fincau, 12 years
Kastamonu - Merkez ilkőgretim okulu
Trabzon - Cudibey ilkögretim okulu
Honourable mention:
- Karaagacli Yaren, 8 years
Ukraine
Alchevsk - Children´s Art School
Honourable mention:
- Dobrianski Vania, 11 years
Kerch - Music school no. 2
Honourable mention:
- Medvedev Iluj, 5 years
Kerch - School of Art
Honourable mention:
- Boichenko Anna, 10 years
- Kirill Bogdan, 7 years
- Kozlova Katia, 10 years
Nizhyn - Children School of Arts
Sambir - Zrakovii khudozhnii kolektiv
Honourable mention:
- Vozniak Andrii, 8 years
USA
Mendota Heights - Mendota Elementary School
Honourable mention:
- Friedman Laura, 8 years
- Froehle Rose, 8 years
Venezuela
Caracas - Asociacion Venezolano Checa
Honourable mention:
- Gómez Genesis, 7 years
Zimbabwe
Mutare - Mutanda Primary School
Honourable mention:
- Marange Leo, 13 years
Mutare - Zamba Primary School
Honourable mention:
- Mushonga David, 15 years