Homepage » Archived editions » 47th edition » Panel of judges
Panel of judges
Report of the session of the Expert panel of judges held on 14 – 16 March and 21 – 23 March 2019 to evaluate the 47TH ICEFA Lidice 2019
Authors:
- Lenka Zmeková - curator
- Josef Zedník - teacher / chairman of the panel
- Romana Štajerová - teacher
- Martin Homola - photographer / photography assessment
- Ivana Junková - art school headmistress / film assessment
- Kateřina Krutská Vrbová - film assessment
Members of the 47. ICEFA 2019 panel of judges
The expert panel of judges is made up of teachers of visual art branches at primary art schools and primary schools and of professional visual artists from Czech Republic and from abroad. The number of judges is not fixed, however, the panel has usually 13 - 25 judges. Many of them have engaged in the work with children for many years and also are judges in other art competitions which enhances their knowledge about the quality of art education of children in the schools in our country and abroad.
Members of the panel of judges from Czech Republic
-
Eva Bartošová
teacher at Art School Nové Město pod Smrkem
1st round -
Milena Burgrová
graphic designer, Kladno
2nd round -
Čeněk Hlavatý
headmaster at Art School Mšeno, Czech Republic
1st and 2nd rounds
-
Martin Homola
photographer, Buštěhrad
1st and 2nd round -
Vladimír Hrebeňák
teacher at Art School Karlovy Vary
1st round -
Zuzana Hrubošová
headmistress at M. Stibor Art School Olomouc, Czech Republic
2nd round
-
Ivana Junková
headmistress at Art School Řevnice
1st and 2nd round -
Kateřina Krutská Vrbová
teacher at Art School Řevnice, film editor
1st and a 2nd round -
Helena Lisá
teacher at M. Stibor Art School Olomouc, Czech Republic
1st round
-
Romana Pavlíčková
headmistress at Art School Most, Moskevská
1st round -
Jitka Petřeková
Author of educational programmes, National Heritage Institute
1st round -
Pavel Rajdl
Visual artist, retired pedagogue
2nd round
-
Jaroslava Spěváčková
teacher at the Art School Plzeň, Jagellonská, Czech Rebublic
2nd round -
Lenka Spoustová
teacher at F. Kmoch Art School Kolín
1st round -
Hana Stadlerová
Pedagogue at the Department of Art, Faculty of Education, Masaryk University Brno
1st round
-
Martina Sumcová
teacher at Primary School Sedmikráska Rožnov pod Radhoštěm
1st round -
Romana Štajerová
teacher at Art School Plzeň, Jagellonská
1st and 2nd round -
Alena Zupková
teacher at V. Vančura Art School Háj ve Slezsku
1st and 2nd round
Members of Panel of Judges from abroad
-
William F. Doehring
Pedagogue, visual artist, International School of Prague
2st round -
Tomáš Krivý
teacher at Považska Bystrica Art School, Slovakia
1st round -
Renata Mečkovskiené
teacher at Art School Trakai, Lithuania
2nd round
-
Iris Lau
the founder of the Gifted Artists Foundation, Hong Kong, China
2nd round -
Henry Lau
the founder of the Gifted Artists Foundation, Hong Kong, China
2nd round -
Ilze Rimicane
art director of Children’s and Youth’s Centre Daugmale, Riga, Latvia
2nd round
-
Vsevolod Romankov
teacher of art at School 1955, Moscow, Russia
2nd round -
Debrah Sickler-Voigt
professor of art education, Middle Tennessee State University Murfreesboro, TN, USA
2nd round -
Ivan Stoyanov
visual artist, Nova Zagora, Bulgaria
2nd round