MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 38 » Předávání cen » Předávání cen MDVV 2010 – Řecko, ZÚ Athény

Předávání cen MDVV 2010 – Řecko, ZÚ Athény

20. 12. 2010

Dne 8.12. 2010 proběhlo slavnostní předání cen z 38. ročníku mezinárodní dětské výtvarné výstavy „Lidice 2010“. Akci uspořádal ZÚ Athény a čestné diplomy pěti oceněným dětem z uměleckých center v Athénách a Chalkidě osobně předala velvyslankyně ČR v Řecku H. Ševčíková.

Účast uměleckých a kulturních center a uměleckých škol v Řecku v mezinárodní dětské výtvarné soutěži „Lidice“ má již dlouholetou tradici a práce řeckých dětí získávají každoročně ocenění. Letošního 38. ročníku MDVV „Lidice 2010“, zaměřeného na téma „Biodiverzita – Rozmanitost živé přírody“, se zúčastnilo celkem 126 řeckých žáků a žákyň, přičemž oceněno v letošním ročníku bylo 5 účastníků: Evangelos Kontovounisios z výtvarného oddělení uměleckého centra v athénské městské části Dafni, Evelina Panta a Nikitas Theodoropoulos z uměleckého centra v athénské městské části Chaidari a Evangelos Kastas a Alexandros Anthoulis z výtvarného oddělení uměleckého centra v Chalkidě.

Slavnostní akce předání cen se konala v reprezentačních prostorech ZÚ Athény a odehrála se v příjemné adventní atmosféře. Nadšené a nedočkavé oceněné malé umělce doprovázeli jejich rodiče a další příbuzní, akce se zúčastnili také jejich pedagogové a dále zástupci příslušných výtvarných center. Svojí přítomností slavnostní předávání cen poctil honorární konzul ČR v Pireu, p. Andreas Lionis.

V úvodu slavnostního podvečera přítomné přivítala velvyslankyně H. Ševčíková. Pracovnice školského a kulturního úseku B. Lejtnarová následně ve svém proslovu zmínila tragické události 2. světové války, které jsou společné v historii obou zemí, přiblížila důvody vzniku a konání soutěže „Lidice“ a podtrhla význam kultury při upevňování vztahů mezi lidmi a národy, a rovněž při seznamování mladé generace s historickými událostmi. V návaznosti na úspěch, který slavilo nejen mezi dětmi ale i u dospělých hostů promítání příběhů z dětského animovaného seriálu českého výtvarníka Zdeňka Milera „Krtek“ v rámci slavnostního předávání cen z minulého 37. ročníku „Lidice 2009“ v únoru t.r., ZÚ tento bod programu zopakoval a po předání diplomů promítl zúčastněným epizodu nazvanou tentokrát příznačně „Krtek malířem“. Podvečer uzavřelo malé pohoštění.

Informace o MDVV a slavnostním předávání cen 8.12. byla zveřejněna v anglicky psaném týdeníku Athens News 16. 12. 2010. Na počátku nového roku bude informace uveřejněna rovněž ve speciální dětské příloze „Erevnites“ sobotního vydání největšího řeckého deníku Kathimerini.

Letošní ročník MDVV „Lidice“ opět potvrdil velký zájem o účast a rovněž vysoký kredit soutěže mezi uměleckými centry a školami v Řecku, které s ČR spojují události v nedávné evropské historii. Konkrétně osud obyvatel obce Lidice je shodný s osudem mnoha řeckých obcí a měst, mj. Distomo (družební město Lidic), Kalavryta a další. Akce Památníku Lidice, jejichž je MDVV součástí, seznamují v mezinárodním měřítku mladou generaci s tragickými historickými okamžiky, a přispívají tak významně k tomu, aby se tyto již nikdy neopakovaly.

PhDr. Beata Lejtnarová, Ph.D.


« Zpět

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2021, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus