MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 39 » Vernisáž

Vernisáž

Ve středu 1. června 2011 byla v Lidické galerii Památníku Lidice za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 39. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2011.

Účastnili se jí 1. místopředseda Senátu ČR Přemysl Sobotka, 1. náměstek MK ČR František Mikeš, náměstkyně ministra MŠMT ČR Eva Bartoňová, ředitel odboru veřejné diplomacie Jan Bondy, senátor Jiří Dientsbier, RNDr. Jiří Žalman a Mgr. Hana Prixová Dvorská z Ministerstva kultury ČR, předsedkyně České komise pro UNESCO Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. Z představitelů diplomatických sborů zúčastněných zemí byli přítomni zástupci velvyslanectví Z představitelů diplomatických sborů zúčastněných zemí svou účast přislíbili zástupci velvyslanectví Afghánistánu, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Číny, Iránu, Kuby, Lotyšska, Maďarska, Německa, Rumunska, Ruska, Řecka, Srbska, Sýrie, Ukrajiny a Venezuely.

Již od rána byl pro děti připraven doprovodný program – přes chladné a stále deštěm hrozící počasí si malí návštěvníci nenechali slavnostní den zkazit – malovali perníčky připravené ZŚ Buštěhrad, zkoušeli svůj postřeh a myšlení na zábavně-naučných exponátech IQ parku Liberec instalovaných v recepci Lidické galerie a v 10 hodin pak shlédli žonglérské představení Vojty Vrtka. Radost dětem udělaly i projížďky s kočárem s koňmi.

V 11 hodin zahájily děti ze ZUŠ Lounských z Prahy 4 slavnostní předávání cen na pódiu v zahradě Lidické galerie a poté zatančily a zazpívaly děti z Arménské školy v Praze. Poté kurátorka výstavy Ivona Kasalická všechny přítomné přivítala a pronesla úvodní slovo k 39. ročníku výstavy a zmínila se o rekordním počtu zaslaných prací a zúčastněných zemí, náročnosti práce poroty a poblahopřála všem dětem, které získaly nejvyšší ocenění medaili Lidická růže. Poté ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl shrnul krátkou zprávou 39. ročník MDVV a předal slovo 1. místopředsedovi Senátu ČR Přemyslovi Sobotkovi a náměstkovi ministra kultury Františkovi Mikešovi, kteří pronesli úvodní projevy. Na pódiu se k panu 1. místopředsedovi a 1. náměstkovi připojili náměstkyně MŠMT Eva Bartoňová a ředitel odboru veřejné diplomacie MZV Jan Bondy, aby společně předali ceny 42 medailistům z českých škol - medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny – knihy o umění věnované firmou Euromedia Group, průřezový katalog MDVV Lidice 1967 – 2009, omalovánky a pastelky. Zajímavým dárkem pak jistě byl také vlastní oceněný obrázek ve formě kartonové skládačky, věnovaný firmou Atlas.

Nejvyšším oceněním soutěže je Cena poroty - v letošním ročníku se porota jednomyslně shodla na udělení této ceny škole Simply Art z Hong Kongu. Tato škola překvapila kolekcí kvalitních prací – maleb a kreseb. K převzetí mnoha ocenění přijelo z Hong Kongu 12 oceněných dětí a také pedagogové a výtvarníci Henry a Iris Lau. Křišťálovou paletu převzali ocenění z rukou předsedkyně České komise pro UNESCO Heleny Illnerové, velvyslanec Čínské lidové republiky J. E. Yu Qingtai, senátor Jiří Dientsbier ml. a předseda poroty MDVV Lidice 2011 Josef Zedník.

Po závěrečné fanfáře byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie. Po slavnostním přestřižení pásky (Přemysl Sobotka, František Mikeš, Eva Bartoňová, Helena Illnerová) si mohlo přes 500 návštěvníků prohlédnout přes 1 400 obrázků a prostorových objektů od dětí z různých koutů celého světa.

Závěr vernisáže patřil rautu v restauraci Lidická galerie a divadelnímu představení Vojty Vrtka v zahradě. Přesto, že zima návštěvníky nešetřila, odcházeli ocenění i hosté spokojení a plni radostných dojmů. Letos se vernisáž opět povedla.

Mgr. Ivona Kasalická
vedoucí Lidické galerie, kurátorka MDVV Lidice

 

Pozvánka na vernisáž

Pozvánka na vernisáž 39. ročníku MDVV Lidice 2011

Památník Lidice

Vás srdečně zve na zahájení

39. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2011

Pořádané Památníkem Lidice
pod záštitou

 • Ministra kultury ČR
 • Ministra zahraničních věcí ČR
 • Ministra školství, mládeže  a tělovýchovy ČR
 • České komise pro UNESCO

a za podpory

 • Ministerstva kultury ČR
 • Ministerstva zahraničních věcí ČR
 • Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR

 

Vernisáž proběhne ve středu 1. června 2011 v 11 hodin v Lidické galerii v Lidicích.

Vystoupí žáci ZUŠ Lounských, Praha 4 a žáci Arménské školy v Praze.

Program vernisáže:

 • 10:00 žonglérské vystoupení kejklíře Vojty Vrtka
 • 11:00 slavnostní předávání ocenění medailistům z České republiky a žákům školy Simply Art Hong Kong oceněné Cenou poroty 2011
 • 12:00 otevření výstavy
 • 12:30 slavnostní raut v restauraci Lidická galerie
 • 13:00 divadelní představení O kouzelné kuličce (V. Vrtek, J. Brůček)

Po celý den vernisáže a následně do konce června budou pro děti připraveny ve vstupní hale Lidické galerie zábavně-naučné exponáty IQ parku Liberec. Od 9:00 do 11:00 se při příznivém počasí mohou zájemci projet v kočáře s koňmi.

Výstava bude otevřena do 31. 10. 2011

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus