ICEFA Lidice - Homepage

International Children’s Exhibition of Fine Arts Lidice

Skip to the menu of the selected section

Homepage » Archived editions » 36th edition » Awards » Foreign participants

Awards - foreign participants

Albania, Azerbaijan, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Bulgaria, Colombia, Croatia, Cuba, Egypt, Finland, Georgia, Greece, Hungary, China, India, Indonesia, Iran, Israel, Japan, Kazakhstan, Kenya, Korea, North, Latvia, Lithuania, Malaysia, Mongolia, North Macedonia, Peru, Philippines, Poland, Republic of Korea, Romania, Russia, Serbia, Singapore, Slovenia, Sri Lanka, Syria, Thailand, Tunisia, Turkey, Ukraine, USA, Venezuela, Zimbabwe

Albania

Tirana - Bashkim Darvishi, Group "Gezimi i Syrit"

Honourable mention:

↑ Top

Azerbaijan

Baku - The "Sun" drawing studiya, of the 46th non-school

Honourable mention:

↑ Top

Belarus

Gomel - School no. 58

Honourable mention:

  • Anisovets Vsevolod, 11 years
  • Bisyuk Christina, 12 years
  • Karpova Maria, 10 years
Soligorsk - Detskaia khudozhestvennaia shkola

Medal:

Honourable mention:

Soligorsk - School no. 9

Honourable mention:

  • Dubovic Julia, 9 years
  • Kostuchevich Valeria, 13 years

↑ Top

Bosnia and Herzegovina

Lepenica - Kiseljak - OŠ Kiseljak 2

Honourable mention:

  • Bašić Mahira, 14 years
  • Smailović Emra, 11 years
Vlasenica - Primary school "Vuk Karadžič"

Honourable mention:

  • Ristanović Nevena, 12 years
  • Tešić Svjetlana, 13 years
  • Vlačić Jelena, 14 years

↑ Top

Brazil

Rio de Janeiro - Biblioteca Popular Euclides da Cunha

Honourable mention:

  • Alice, 9 years
  • Gabriel, 12 years
Rio de Janeiro - Centro Municipio de Nilópolis

Honourable mention:

  • Da Silva Junior Marcos [ 1 | 2 ], 16 years
  • Dornelas Sousa De Herval Roberta, 14 years
  • Gomes Dos Santos Peterson, 13 years

↑ Top

Bulgaria

Kozloduy - Children´s Art Studio

Honourable mention:

  • Yanakieva Veseleya, 10 years
Lovech - Art - School "GEYA"

Medal:

Honourable mention:

Pleven - Centr za rabora s decata, škola po keramika

Honourable mention:

  • Zechiri Veiora, 9 years
Sevlievo - Children painting school by "Razvitie" cultural club

Honourable mention:

Sevlievo - Nursery school ODZ - "Stastlivo Detstvo"

Honourable mention:

  • Zaharieva Simona Mihailova, 5 years

↑ Top

Colombia

Medellin - Institución Educativa J. M. B. Márquez

Honourable mention:

↑ Top

Croatia

Bjelovar - Fotoklub "Bjelovar"

Medal:

  • Žalac Maja [ 1 | 2 ], 13 years

A medal to the school for their collection of photographs:

Bjelovar - I. osnovna škola

Medal:

Honourable mention:

  • Sinek Ivan, 14 years
Čeminac - Osnovna škola Čeminac

A medal to the school for their collection of photographs:

Našice - Dječji Vrtič "Zvončič"

Honourable mention:

  • Kasapović Filip, 5 years
  • Perković Sonja, 6 years
  • Šajanović Nita, 5 years
  • Sambolec Patrik, 6 years
  • Simić Petar, 6 years
  • Štimac Veronika, 7 years
Osijek - Osnovna škola "Tin Ujevič"

Medal:

  • Jorgić Ivan Romić [ 1 | 2 ], 13 years

A medal to the school for their collection of photographs:

Valpovo - Centar tehničke kulture Valpovo

Medal:

A medal to the school for their collection of photographs:

  • Skenderović Ivan, 14 years
  • Vibovec Toni, 13 years
Varaždin - Fotoklub "Varaždin"

Medal:

A medal to the school for their collection of photographs:

Velika Gorica - Osnovna škola Eugena Kumicića

A medal to the school for their collection of photographs:

Vukovar - Osnovna škola Dragutina Tadijanoviča

Honourable mention:

Zagreb - Osnovna škola Petra Zrinskog

A medal to the school for their collection of photographs:

↑ Top

Cuba

Esmeralda - ESBEC "Alfreddo Alvarez Mola"

Honourable mention:

  • Olazabal Edisnay, 14 years
Havana - Casa de la Cultura "Rita Montaner"

Honourable mention:

  • García Jonathan Figuera, 5 years
Havana - Casa del Niňo y de la Niňa de Jesús

Honourable mention:

↑ Top

Egypt

Giza - The City of Art (Alexandria Sporting club - children art class)

Medal:

Honourable mention:

  • Eissam Khalab Rim, 7 years
  • Mohab El Damaty Akram, 11 years
  • Mohamed Jakout Salma, 9 years

↑ Top

Finland

Kivijárvi - Tainiomäen koulu

Honourable mention:

↑ Top

Georgia

Tbilisi - Art School w2 Z. Paliashvili

Honourable mention:

  • Abyseridze Ilia, 8 years
  • Astvatsaturiani Sandro, 6 years
  • Chitadze Sandro, 5 years
  • Nakaidze Elene, 11 years
Tbilisi - The Children´s Art Gallery

Honourable mention:

↑ Top

Greece

Agrinion - Conjectural workshop

Honourable mention:

  • Katsanakis Nikos, 11 years
Athens - Art and Cultural center of Dafnis municipality

Honourable mention:

  • common work of children, 5-7 years
  • Korenti Aristea, 6 years
Chalcis - Culture art center

Honourable mention:

  • Katsi Maria, 8 years
  • Liaskou Paraskevi, 11 years
  • Paraskevopoulos Andreas, 10 years
  • Xantzilabrou Panagiotis, 10 years
Kalamata - DEPAK Fine Arts Sector

Honourable mention:

  • Bazigos Vassilis, 6 years
Xanthi - Thrace - Children´s Art museum and Academy Oikoumeni

Honourable mention:

  • Anastasiadou Danai, 5 years

↑ Top

Hungary

Budapest - Deák Téri Evangélikus Gimnázium

Honourable mention:

↑ Top

China

Hong Kong - School of creativity

Honourable mention:

↑ Top

India

Alkapuri - Hobby centre Niharika 1

A medal to the school for their collection of paintings:

  • Zarksis Parabia Tanaisha, 10 years

A medail to the school for their collection of combined techniques:

Baroda - Kanti Rana´s Hobby Centre

Honourable mention:

  • Panwar Gitil, 6 years
  • Praneet Kumar Prachi, 9 years
Hyderabad - Young Envoys International

Medal:

A medal to the school for their collection of graphic art:

  • Ananda Kumar B., 13 years
  • Ashok Kumar G., 13 years
  • Hari Ratan S., 14 years
  • Joshna B., 11 years
  • Kishore Kumar M., 12 years
  • Mahinder M., 11 years
  • Mahipal Reddy K., 12 years
  • Nagalaxmi B., 11 years
  • Pavan Kumar J., 12 years
  • Risihitej A., 14 years
  • Shree Tej A., 6 years
  • Srikanth Naik K., 12 years

Honourable mention:

Kolkata - Naskar Para Road

Honourable mention:

  • Dey Antara, 15 years
Kolkata - Chowdhury Para Road

Honourable mention:

  • Das Preetam, 15 years
Kolkata - Nibedita Art centre

Honourable mention:

  • Das Samir, 16 years
Kolkata - Rangak Art school

Honourable mention:

  • Basu Namrata, 16 years
  • Das Abhirup, 10 years
  • Das Arjita, 11 years
  • Das Soumyadeep, 12 years
  • Sarkar Asuya, 11 years
Vadodara - MUDRA, School of finearts

A medal to the school for their collection of paintings:

  • Abhay Shah Himani, 12 years
  • Anil Garg Nithi, 13 years
  • Anil Shan Jayneel, 14 years
  • Harish Gajjar Amruta, 14 years
  • Hemang Lakhani Sneha, 14 years
  • Manish Amin Aneri, 13 years
  • Manoj Fofaria Khubi, 14 years
  • Narin Khatri Namrata, 11 years
  • Nithish Kumar S.G., 10 years
  • Rajesh Ramnani Juhi, 14 years
  • Rajesh Thakkar Rishabh, 13 years
  • Rakesh Patel Freya, 8 years
  • Saji Cherian Ronnie, 10 years
  • Subhash Patel Harvi, 11 years
  • Sumiet Shami Harvee, 14 years
Visakhapatnam - Sree Sri Art, Creative Centre

Honourable mention:

  • Ashok K., 15 years
  • Chaterjee Abhinay, 10 years
  • Nivedita M., 11 years
  • Ramya Prabha R. N. LS, 11 years

↑ Top

Indonesia

Bandung - "Ananda" Visual art school

Medal:

A medal to the school for their collection of paintings:

  • Ahmed Luthfi, 4 years
  • Alvin Georgius, 7 years
  • Benedict Dustin, 6 years
  • Geraldi Timotius, 9 years
  • Lugito Virgilius, 11 years
  • Nabila Ana Aulia, 5 years
  • Prabawa Aryasena J., 10 years
  • Prima Surya William Reynaldi, 4 years
  • Stevanus Arvin, 7 years
  • Wijaya Laura Martha, 6 years

↑ Top

Iran

Tehran - KANOON (Institute for Intellectual Development of Children & Young Adults)

Honourable mention:

  • Gholamrezaei Neda, 15 years
  • Jamshidi Samaneeh, 10 years
  • Rahimi Reza, 14 years
  • Sadeghi Hadis, 14 years
  • Sayyahian Saeedeh, 13 years
  • Soltan-zadeh Melika, 8 years
Tehran - Boroumand Alley

Medal:

Tehran - Markazi Alley

Honourable mention:

  • Rabi'e Melika, 9 years

↑ Top

Israel

Ramat-Gan - School Hillel

Honourable mention:

↑ Top

Japan

Kashihara-shi Nara - Dreamy Art School

Medal:

  • Maeda Misaki, 4 years
  • Taniguchi Mei, 8 years

Honourable mention:

Tokyo - Kamon Children Art School

Honourable mention:

  • Kawasaki Mio, 5 years
  • Kobayashi Mayu, 6 years
  • Nakatukasa Taisuke, 8 years
  • Suzuki Kousuke, 6 years

↑ Top

Kazakhstan

Almaty - MSHGI no. 83

Medal:

  • Pak Konstantin, 8 years

Honourable mention:

  • Dzhavashir Imanov, 7 years
  • Kaplenko Anastasija, 12 years
  • Ulrich Ivan, 8 years
  • Volf Regina, 11 years
Almaty - School no. 28

Honourable mention:

Kokshetau - Studia izobrazitelnovo iskustva Ekspressia

Honourable mention:

  • Makisheva Arai, 12 years
Petropavlovsk - Spetsialnaia (korrektsionnaia) shkola-internat no. 2

Honourable mention:

  • Korkin Andrej, 15 years
  • Setkirova Anastasija, 15 years
Taraz - Children´s Art Center

Medal:

Honourable mention:

  • Melnikova Polina, 5 years
Uralsk - Oblastnoi sentr detskogo technicheskogo tvorchestva

Medal:

  • Makhmudov Alibek [ 1 | 2 ], 16 years

Honourable mention:

  • Zharkov Aleksandr, 16 years
Ust-Kamenogorsk - Detskaia khudozhestvennaia shkola, VKO

A medal to the school for their collection of paintings:

  • Allahverdieva Adelaida, 6 years
  • Crukova Dasha, 9 years
  • Mandrakova Lena, 4 years
  • Ushakova Karina, 6 years

↑ Top

Kenya

Kisumu - School Jalaram Academy

Honourable mention:

↑ Top

DPRK

Pchjongjang - Chunggu primary/secondary school

Medal:

  • Gwang Guk Ri, 10 years

Honourable mention:

  • Hong Su Jong, 13 years
Pchjongjang - Onchon school

Medal:

  • Il Chol Kim [ 1 | 2 ], 13 years

Honourable mention:

  • Chul Ryong Kim, 16 years
  • Chung Hyok Pak, 11 years
  • Gwang Myong Kim, 15 years
  • Gyong Song Song, 16 years

↑ Top

Latvia

Baldone - Baldones art school

Honourable mention:

Césis - Césis Bérnu un Jauniešu centr

Honourable mention:

Jelgava - 5. Vidusskola

Honourable mention:

Jurmala - Júrmalas Pilsétas Mežmalas Vidusskola

Honourable mention:

  • Saltuma Aleksandra, 13 years
  • Zinovjeva Viktorija, 14 years
Kandava - Kandavas K. Milenbaha Vidusskola

A medal to the school for their collection of paintings:

  • Bernica Berlana Ketija, 8 years
  • Dude Diana, 8 years
  • Kenins Mariss, 8 years
Kandava - Kandavas Mákslas skola

Honourable mention:

Liepája - BJC Liepája

Honourable mention:

  • Sanders Mártinš, 10 years
Rezekne - Centre for Schoolchildren by interests N. Ratchana

Honourable mention:

Riga - BJC Kurzeme

Honourable mention:

  • Pétersone Annija, 12 years
Riga - Center of creative learning

Medal:

  • Céberega Sintija, 10 years
Riga - Children nad Youth art center "Milgravis"

Honourable mention:

  • Kazimirovs Edvards, 9 years
Riga - Hanzas Vidusskola

Honourable mention:

  • Igaune Anda, 15 years
Riga - Juglas Vidusskola

Honourable mention:

  • common work of children, 8-12 years
Riga - Riga Secondary School no. 31

Honourable mention:

  • Tirša Agnese, 13 years
Tukums - Tukuma Mákslas skola

Honourable mention:

  • Balode Sintija, 6 years
  • Bartuševics Meldris, 10 years
  • Šmigelskis Martinš, 9 years
Vilani - Vilani Youth Centre

Honourable mention:

  • Skabe Simona, 15 years

↑ Top

Lithuania

Trakai - Art school of Trakai

Medal:

Honourable mention:

  • Bagdonavičiuté Alge, 7 years
  • Linkevičiuté Jurgita, 14 years
  • Luskevičius Arnas, 7 years
  • Narkevičiuté Barbora, 12 years
Viekšniai - Viekšniai Gymnasium

Medal:

  • Perminaité Asta, 14 years

Honourable mention:

  • Birškyté Kamilé, 6 years
  • Lavickyté Gabrielé, 9 years
  • Mikuževičiuté Iveta, 6 years
  • Perminas Ramunas, 9 years
Vilnius - Lithuanian training centre for the blind and visually impaired

Honourable mention:

  • Grigonis Martynas, 6 years
  • Gulbinovič Donata, 6 years
  • Rainyté Deimanté, 11 years
  • Stundyté Glorija, 6 years
Visaginas - Dailes studia Vaivorykste

Honourable mention:

  • Buraja Nastia, 9 years
  • Koksharova Jekaterina, 10 years

↑ Top

Malaysia

Kuala-Lumpur - SJK Chi Man

Honourable mention:

  • Ng Foong Yee, 8 years
  • Yow Hui Lin, 8 years
Kuala-Lumpur - TMN Sri Bintang

Honourable mention:

↑ Top

Mongolia

Khentii Aimak - Kherlen Soum - 4. Kindergarten

Honourable mention:

  • Nomuundari Batkhuu, 6 years
Ulanbátar - Mongeni Tsogtsolbor School

Honourable mention:

↑ Top

Macedonia

Skopje - SUGS "Nikola Karev"

Medal:

Veles - Special Primary School "Maca Oucharova"

Honourable mention:

  • Andov Jordan, 12 years
  • Muratova Zelija, 13 years
  • Petrov Goran, 16 years
  • Shakirova Umursat, 11 years

↑ Top

Peru

Haparquilla - Primary school Haparquilla

Honourable mention:

↑ Top

Philippines

Manila - Nubla School of Art

Honourable mention:

  • C. Shi Jerrika, 11 years
Sta.Cruz, Manila - St. Stephen´s High School

Honourable mention:

↑ Top

Poland

Aleksandrow Kujawski - Publiczne gimnazijum no. 1

Honourable mention:

Rzeszów - Mlodziezowy dom kultury

Honourable mention:

↑ Top

Republic of Korea

Gumjeong-gu - Busan Middle School of Arts

A medal to the school for their collection of paintings:

  • Ha Nee Kim, 14 years
  • A Young Kim, 14 years
  • Bo-Kyung Jeon, 14 years
  • Jill Hee Kim, 14 years
  • Soo Jung Lee, 14 years
  • Yea Sul Lee, 14 years
Seoul - Seoul Daekok elementary school

Honourable mention:

Seoul - Sunhwa arts school

Honourable mention:

  • Hyun Kim Jeong, 14 years
  • In Lim Hye, 13 years
  • Park Youree, 13 years
  • Yeon Sim Kye, 13 years

↑ Top

Romania

Arges - Albestii de Arges

Medal:

  • Alexandru Pristavu Ioan [ 1 | 2 ], 5 years
Bucharest - Kindergarten No. 111

A medal to the school for their collection of paintings:

  • Bandol Carina, 4 years
  • Barbu Crina, 4 years
  • Bulencea Viktor, 6 years
  • Lica Miruna, 6 years
Bucharest - Kindergarten No. 57

Honourable mention:

  • Badara Stefan, 6 years
  • Iacob Mihaela, 6 years
  • Iordan Ioana, 6 years
  • Lupuleac Carla, without details
  • Meglea Irina, 6 years
  • Sarbu Diana, 4 years
Iasi - Primary School V. Conta

Honourable mention:

  • Atanasiu Lucian, 8 years
  • Luca Luiza, 8 years

↑ Top

Russia

Krasnojarsk - Detskaia khudozeshtvennaia skhola V. I. Surikova

Honourable mention:

  • Beketova Katja, 15 years
  • Dudova Anja, 11 years
  • Kotschergina Dasha, 11 years
  • Smirnova Dasha, 12 years
  • Stashkevič Iana, 13 years
Krasnojarsk - Detskaja shkola iskustv No. 15

Honourable mention:

Lesosibirsk - Novoeniseiskaia detskaia khudozhestvennaia shkola

A medal to the school for their collection of graphic art:

Moscow - Children art gallery Izopark

A medal to the school for their collection of paintings:

  • Abraham Kristina, 7 years
  • Gnuni Maksim, 8 years
  • Kaplenko Egor, 10 years
  • Merxi Nastia, 8 years
  • Pronin Pasha, 7 years
  • Prosvirina Ania, 13 years
  • Trishkina Tania, 9 years
  • Vantsov Sasha, 11 years
Moscow - Children´s Art Studio "Ulei"

A medal to the school for their collection of graphic art:

  • Alimov Bernar, 7 years
  • Kirilina Katia, 6 years
  • Kuznecova Sonia, 7 years
  • Maiorova Masha, 7 years
  • Romanova Zoia, 5 years
  • Zhekleina Anastasiia, 7 years
  • Ziman Sasha, 5 years
  • Ziman Vera, 6 years
  • Zubkova Masha, 9 years

↑ Top

Serbia

Belgrade - Osnovna škola D. Radovič

Honourable mention:

  • Stajić Ljubica, 14 years

↑ Top

Singapore

Singapore - Si Ling Secondary School

Medal:

Honourable mention:

  • Saryfa, 16 years
  • Farhany Filza, 16 years
  • Fatima Siti, 16 years
Singapore - South View Primary School

Honourable mention:

↑ Top

Slovenia

Maribor - II. Gimnazija Maribor

Honourable mention:

  • Luka Gabriel, 15 years
Maribor - Osnovna škola F. Rozmana Staneta

Honourable mention:

  • Celcer Metka, 12 years
  • Jakovac Katarina, 11 years
  • Janič Aljaž, 11 years
  • Lorenčič David, 12 years
  • Menih Ines Horvat, 12 years
  • Pauko Helena, 11 years

↑ Top

Sri Lanka

Colombo - Vishaka Vidyalaya

Honourable mention:

  • Gamage Nuwangi Sewmini Kananke, 7 years
Galle - Play School

Medal:

  • Wijethilaka Wethmi Kanishka [ 1 | 2 ], 4 years

Honourable mention:

  • Das Preetam, 15 years
Kegalle - Kegalu Balika Vidyalaya

Honourable mention:

  • Punyata Dolewatte Ama D. A., 16 years
Rajagiriya - Sri Lanka National Foundation for Child Art

Medal:

Honourable mention:

  • Chamindu Lukshan J. R., 8 years
  • Chenika Dep Wewage, 11 years
  • Dilhani Thakshila K. K., 12 years
  • Fernando Warsha K. M., 9 years
  • Himandi Yehansa Abeysundera, 6 years
  • Himashi Shyalindra D., 6 years
  • Jayoda Ahangams Chanuka, 13 years
  • Rashini Sandeepa Abeyratna E. M., 8 years

↑ Top

Syria

Homs - Private atelier M. Sibai

Honourable mention:

↑ Top

Thailand

Surat Thani - Bansilapa taklom club

Honourable mention:

↑ Top

Tunisia

Tunis - Ecole Privee Primaire Jeanne d´Arc

Honourable mention:

↑ Top

Turkey

Adapazari - Dr. Nurí Bayar ilkogretim okulu

Honourable mention:

  • Atalay Cenkay, 9 years
Gaziantep - Özel Sanko Okullari

Honourable mention:

  • Koruk Kerem, 7 years
  • Mtang Melts, 8 years
  • Sökmen Sena Zeynep, 8 years
Izmir - Dugrallar ilkőgretim okulu

Honourable mention:

  • Demir Aleyna, 11 years
  • Gülen Dilek, 11 years
  • Karaköse Gözde, 11 years
  • Kocak Fincau, 12 years
Kastamonu - Merkez ilkőgretim okulu

Medal:

Honourable mention:

  • Eryilmaz Ece Büsra, 14 years
Trabzon - Cudibey ilkögretim okulu

Honourable mention:

↑ Top

Ukraine

Alchevsk - Children´s Art School

Honourable mention:

  • Dobrianski Vania, 11 years
Kerch - Music school no. 2

Honourable mention:

  • Medvedev Iluj, 5 years
Kerch - School of Art

Honourable mention:

Nizhyn - Children School of Arts

Medal:

  • Levenko Anton, 14 years

Honourable mention:

Sambir - Zrakovii khudozhnii kolektiv

Honourable mention:

↑ Top

USA

Mendota Heights - Mendota Elementary School

Honourable mention:

↑ Top

Venezuela

Caracas - Asociacion Venezolano Checa

Honourable mention:

↑ Top

Zimbabwe

Mutare - Mutanda Primary School

Honourable mention:

  • Marange Leo, 13 years
Mutare - Zamba Primary School

Honourable mention:

  • Mushonga David, 15 years

↑ Top

« Awards

© MDVV Lidice 2008 - 2021, all rights reserved | Webdesign: webmasterova.cz | Graphic design: Otakar Korolus