MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» Archiv ročníků » Ročník 40 » Vernisáž

Vernisáž

Ve středu 30. května 2012 byla v Lidické galerii Památníku Lidice za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 40. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2012.

Zúčastnili se jí 1. náměstkyně ministryně kultury PhDr. Anna Matoušková, ředitel odboru veřejné diplomacie Jan Bondy, vedoucí sekce UNESCO Ministerstva kultury Michal Beneš, předsedkyně České komise pro UNESCO Prof. RNDr. Helena Illnerová, senátor Jiří Dientsbier a primátor města Kladna Dan Jiránek. Z představitelů diplomatických sborů zúčastněných zemí byli přítomni velvyslanci Estonska, Indie, Indonésie, Kuby, Turecka a Venezuely a zástupci ambasád Afghánistánu, Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Brazílie, Bulharska, Číny, Egypta, Filipín, Íránu, Jihoafrické republiky, Kazachstánu, Litvy, Lotyšska, Malajsie, Mexika, Rumunska, Ruska, Srbska, Thajska, USA a Ukrajiny.

Již od rána byl pro děti připraven doprovodný program – výtvarné dílny, ve kterých děti samy zhotovovaly loutky, skládaní mozaiky LOUKAMOSAIC, speciální dílna na téma „kyanotypie“ IQ parku Liberec a zábavné hry Střediska volného času Labyrint Kladno. Krátce po 10 hodině pak program zpestřil koncert dvou mladých zpěvaček Terezy Vágnerové a Šárky Domišincové, které zazpívaly skladby z muzikálu Bídníci.

V 11 hodin zahájil sbor dětí z Japonské školy v Praze 3 skladbami slavnostní předávání cen na pódiu v zahradě Lidické galerie, poté kurátorka výstavy Ivona Kasalická všechny přítomné přivítala a pronesla úvodní slovo k 40. ročníku výstavy a zmínila se o rekordním počtu zaslaných prací a zúčastněných zemí a poblahopřála všem dětem, které získaly nejvyšší ocenění medaili Lidická růže. Poté ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl shrnul krátkou zprávou 40. ročník MDVV a předal slovo 1. náměstkyni ministryně kultury paní Anně Matouškové, která pronesla úvodní projev. Na pódiu se poté k paní 1. náměstkyni připojili ředitel odboru veřejné diplomacie MZV Jan Bondy a senátor Jiří Dientsbier, aby společně předali ceny 61 medailistům z českých škol - medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny – hrnečky s natištěnou fotografií oceněného obrázku každého medailisty, knihy věnované firmou Euromedia Group, set stavebnice Lego, pastelky s logem výstavy, volné vstupenky do IQ parku Liberec, Aqua parku Babylon a starším dětem USB flashky. Zajímavým dárkem pak jistě byl pro každého oceněného jeho vlastní oceněný obrázek ve formě kartonové skládačky, věnovaný firmou Atlas.

Ze zahraničí přijely své ceny převzít osobně Elíza Daine a Asnaté Berzina z Riga Juglas Vidusskola z Lotyšska. Těm předali ocenění na pódiu předsedkyně České komise pro UNESCO Helena Illnerová, vedoucí sekce UNESCO MK ČR Michal Beneš, předseda poroty MDVV Lidice 2012 Pavel Rajdl a zástupce Lotyšského velvyslanectví Jánis Kalva. Dalším zahraničním oceněným byl Toprak Erdem Aygun z Samsun Bilim ve Sanat Merkezi z Turecka. Nejvyšším oceněním soutěže je Cena poroty - v letošním ročníku se porota jednomyslně shodla na udělení této ceny škole Kocaeli Bahcesehir Koleji z Turecka. Tato škola překvapila kolekcí kvalitních prací – maleb a kreseb. K převzetí mnoha ocenění přijelo z této školy do Lidic 9 oceněných dětí a pedagogové a výtvarníci školy. Křišťálovou paletu převzal ředitel školy pan Mahmut Kalci z rukou paní Heleny Illnerové, pana Michala Beneše, předsedy poroty Pavla Rajdla a velvyslance Turecké republiky J. E. Cihada Erginaye.

Po skončení předávání cen byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie. Po krátké fanfáře dětí z Japonské školy v Praze a slavnostním přestřižení pásky (Anna Matoušková, Helena Ilnerová a přeživší lidické dítě Maruška Šupíková) si mohlo přes 600 návštěvníků prohlédnout přes 1 400 obrázků a prostorových objektů od dětí z různých koutů celého světa.

Závěr vernisáže patřil občerstvení v restauraci Lidická galerie a divadelnímu představení Zlatovláska divadla Dell´arte z Českých Budějovic. Díky příznivému počasí, vydařenému programu a sponzorům - firmám Rückl Crystal, Euromédia, Centrum Babylon Liberec, Atlas, Doma je doma, Logosign a podpoře Dánské ambasády v ČR, se letošní vernisáž opět povedla.

V Lidicích bude výstava otevřena do 31. října 2012, v listopadu 2012 bude prezentována v Rize v Lotyšsku a v prosinci 2012 ve Vilniusu v Litvě. Po skončení mezinárodních instalací bude soubor prací v menším rozsahu k vidění i na dalších místech České republiky – např. v Galerii ZUŠ Most. Během roku 2012 budou dětské kresby k vidění také v dalších zemích světa – v Havaně na Kubě, v Oslu v Norsku, v Kábulu v Afghánistánu, v Buenos Aires v Argentině, ve Skopje v Makedonii, v Ljublaně ve Slovinsku, v Budapešti v Maďarsku, ve Stoke on Trent ve Velké Británii, v Evropském parlamentu a při stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu v Belgii.

Mgr. Ivona Kasalická
vedoucí Lidické galerie, kurátorka MDVV Lidice 
 

Pozvánka na vernisáž

PAMÁTNÍK LIDICE

Vás srdečně zve na zahájení

40. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2012

Pořádané Památníkem Lidice
pod záštitou
MINISTRYNĚ KULTURY ČR MINISTRA ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR
MINISTRA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČR
PŘEDSEDKYNĚ ČESKÉ KOMISE PRO UNESCO

a za podpory
MINISTERSTVA KULTURY ČR
MINISTERSTVA ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR
MINISTERSTVA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČR


Vernisáž proběhne ve středu 30. května 2012 v Lidické galerii v Lidicích.

Na vernisáži vystoupí dětský pěvecký sbor Japonské školy v Praze.

Program vernisáže:

  • 10:15 hudební vystoupení Terezy Vágnerové a Šárky Domišincové
  • 11:00 slavnostní předávání ocenění medailistům z České republiky a pozvaným zahraničním oceněným
  • 12:30 otevření výstavy 40. ročníku
  • 13:30 divadelní představení Zlatovláska (Studio Dell´arte České Budějovice)
  • Od 8:30 do 14:30 budou v zahradě Lidické galerie připraveny zábavné hry střediska volného času Labyrint Kladno, speciální dílny IQ Parku Liberec a Loukamosaic a výtvarné dílny pro děti.

Výstava potrvá do 31. 10. 2012

Sponzoři a partneři

© MDVV Lidice 2008 - 2024, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus