Homepage » Archived editions » 40th edition » Exhibits » Europe » Czech Republic
Exhibits - Czech Republic
Medal:
Sedláčková Barbora (9 years), MŠ, ZŠ a PrŠ při centru ARPIDA, o.p.s., České Budějovice, Czech republic
Medal:
Sedláčková Barbora (9 years), MŠ, ZŠ a PrŠ při centru ARPIDA, o.p.s., České Budějovice, Czech republic
Medal:
Vrána Vojtěch (without details), MŠ, ZŠ a PrŠ při centru ARPIDA, o.p.s., České Budějovice, Czech republic
Medal:
Vrána Vojtěch (without details), MŠ, ZŠ a PrŠ při centru ARPIDA, o.p.s., České Budějovice, Czech republic
Medal:
Šolín Pavel (8 years), Šolínová Kamila (10 years), DDM Praha 2, Výtvarná dílna Vinohrady, Praha 2, Czech Republic
Medal:
Bortlová Agáta (14 years), Dům dětí a mládeže Praha 3 - Ulita, Praha 3 - Žižkov, Czech republic
Medal:
Kasalická Johana (8 years), Dům dětí a mládeže Praha 3 - Ulita, Praha 3 - Žižkov, Czech republic
Medal:
Kolářová Veronika (15 years), Dům dětí a mládeže Praha 3 - Ulita, Praha 3 - Žižkov, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Boudová Petra (without details), Schacherlová Marie (without details), Šíchová Veronika (without details), Volfová Eva (without details), Domov Petra, Blatná, Czech Republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Černocká Nikola (13 years), MŠ spec. ZŠ spec. a prakt. škola, Brno, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Morávek Vojtěch (11 years), MŠ spec. ZŠ spec. a prakt. škola, Brno, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Šrameková Karolína (9 years), MŠ spec. ZŠ spec. a prakt. škola, Brno, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Vaca Lukáš (16 years), MŠ spec. ZŠ spec. a prakt. škola, Brno, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Váchová Marie (15 years), MŠ spec. ZŠ spec. a prakt. škola, Brno, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Balíčková Aneta (14 years), ZŠ Oty Pavla, Buštěhrad, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Dejml Miroslav (15 years), Horák Daniel (14 years), Moldrzyková Tereza (14 years), Peslová Eliška (14 years), ZŠ Oty Pavla, Buštěhrad, Czech Republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Lavigne Helena (8 years), ZŠ Oty Pavla, Buštěhrad, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Vávrová Kateřina (14 years), ZŠ Oty Pavla, Buštěhrad, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Průšová Naděje (without details), MŠ, ZŠ a PrŠ při centru ARPIDA, o.p.s., České Budějovice, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Průšová Naděje (without details), MŠ, ZŠ a PrŠ při centru ARPIDA, o.p.s., České Budějovice, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Chytil Tomáš (5 years), ZUŠ Vladislava Vančury, Háj ve Slezsku, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Chytil Tomáš (5 years), ZUŠ Vladislava Vančury, Háj ve Slezsku, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Chytil Tomáš (5 years), ZUŠ Vladislava Vančury, Háj ve Slezsku, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Josefus Jan (12 years), ZUŠ Vladislava Vančury, Háj ve Slezsku, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Jurášek Jakub (11 years), ZUŠ Vladislava Vančury, Háj ve Slezsku, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Vávrová Anna (11 years), ZUŠ Vladislava Vančury, Háj ve Slezsku, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Kovář Martin (11 years), ZUŠ F.X. Richtera, Holešov, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Polepilová Jana (9 years), ZUŠ F.X. Richtera, Holešov, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Binghamová Adriana (8 years), ZUŠ G. Mahlera, Humpolec, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Čeplová Aneta (14 years), ZUŠ G. Mahlera, Humpolec, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Jůzlová Denisa (9 years), ZUŠ G. Mahlera, Humpolec, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Šimek Daniel (11 years), ZUŠ G. Mahlera, Humpolec, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Krajčovič Robin (12 years), ZŠ, Chabařovice, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Novotný Josef (12 years), ZŠ, Chabařovice, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Smíšek Dominik (12 years), ZŠ, Chabařovice, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Cerman Tomáš (6 years), ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Dostálová Markéta (15 years), ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Košvancová Emma (6 years), ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Králová Simona (10 years), ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Steklá Alena (6 years), ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Vachta Jakub (6 years), ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Hudečková Jana (13 years), ZUŠ, Kroměříž, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Kolmanová Eliška (8 years), ZUŠ, Kroměříž, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Poláchová Karin (6 years), ZUŠ, Kroměříž, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Stránský Marek (9 years), ZUŠ, Kroměříž, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Woloszczuková Veronika (6 years), ZUŠ, Kroměříž, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Zapletalová Adéla (8 years), ZUŠ, Kroměříž, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Přibylová Vanessa (5 years), MŠ, Lišov, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Přibylová Vanessa (5 years), MŠ, Lišov, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Šimková Barbora (5 years), MŠ, Lišov, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Šimková Barbora (5 years), MŠ, Lišov, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Vápeníková Karolína (5 years), MŠ, Lišov, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Bechyňská Anetka (7 years), ZUŠ, Most, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Kalibová Kateřina (7 years), ZUŠ, Most, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Marinčáková Kamila (9 years), ZUŠ, Most, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Mikulík Jaroslav (13 years), ZŠ, Nový Jičín, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Pleva Tomáš (14 years), ZŠ, Nový Jičín, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Susík Josef (11 years), ZŠ, Nový Jičín, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Bečvářová Zuzana (without details), Domov Zběšičky – pob. DUHA, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Gajdoš David (without details), Domov Zběšičky – pob. DUHA, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Kleistnerová Andrea (without details), Domov Zběšičky – pob. DUHA, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Růžička Vít (without details), Domov Zběšičky – pob. DUHA, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Souhrada Bohumil (without details), Domov Zběšičky – pob. DUHA, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Strejc Lukáš (without details), Domov Zběšičky – pob. DUHA, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Sup Pavel (without details), Domov Zběšičky – pob. DUHA, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Hrdlička Štěpán (7 years), Klimeš Jáchym (9 years), ZUŠ Otakara Ševčíka, Písek, Czech Republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Hrdličková Klára (11 years), ZUŠ Otakara Ševčíka, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Novotný Tomáš (7 years), ZUŠ Otakara Ševčíka, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Petrášková Eva (15 years), ZUŠ Otakara Ševčíka, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Ratajová Adéla (9 years), ZUŠ Otakara Ševčíka, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Vavříková Monika (12 years), ZUŠ Otakara Ševčíka, Písek, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Freundová Barbora (12 years), ZUŠ B. Martinů, Polička, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Grossmann Tomáš (12 years), ZUŠ B. Martinů, Polička, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Grubhofferová Vendula (13 years), ZUŠ B. Martinů, Polička, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Kuttelwascherová Olga (13 years), ZUŠ B. Martinů, Polička, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Jankovská Lenka (without details), Centrum sociálních služeb Horizont, Protivín, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Kuboušková Eva (without details), Centrum sociálních služeb Horizont, Protivín, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Kuboušková Eva (without details), Centrum sociálních služeb Horizont, Protivín, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Kuboušková Eva (without details), Centrum sociálních služeb Horizont, Protivín, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Kuboušková Eva (without details), Centrum sociálních služeb Horizont, Protivín, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Rybáková Radka (without details), Centrum sociálních služeb Horizont, Protivín, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Trtková Štěpánka (without details), Centrum sociálních služeb Horizont, Protivín, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Čejkovská Kateřina (without details), Domov, Raspenava, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Čejkovská Kateřina (without details), Jiskrová Radka (without details), Domov, Raspenava, Czech Republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Čejkovská Kateřina (without details), Preislerová Jana (without details), Domov, Raspenava, Czech Republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Jermář Tomáš (12 years), Domov, Raspenava, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Miková Alžběta (15 years), Domov, Raspenava, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Miková Alžběta (without details), Preislerová Jana (without details), Štefan Miroslav (without details), Domov, Raspenava, Czech Republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Podlesná Věra (without details), Domov, Raspenava, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Podlesná Věra (without details), Domov, Raspenava, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Podlesná Věra (without details), Domov, Raspenava, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Široká Dana (without details), Domov, Raspenava, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
common work of children (9 - 16 years), ZUŠ, Sedlčany, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Budková Barbora (12 years), ZUŠ, Sedlčany, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Chýle Pavel (11 years), ZUŠ, Sedlčany, Czech republic
A medal to the school for their collection of paintings:
Kosařová Alžběta (13 years), ZUŠ, Sedlčany, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Blumová Kristýna (6 years), Soukr. výtvarná ZUŠ, s.r.o., Jeseník, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Ježek Filip (7 years), Soukr. výtvarná ZUŠ, s.r.o., Jeseník, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Kuchejdová Anna (8 years), Soukr. výtvarná ZUŠ, s.r.o., Jeseník, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Semerád Elizabeth Dagmar (7 years), Soukr. výtvarná ZUŠ, s.r.o., Jeseník, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Semerád Heidi Selma (6 years), Soukr. výtvarná ZUŠ, s.r.o., Jeseník, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Šramková Petra (12 years), Soukr. výtvarná ZUŠ, s.r.o., Jeseník, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Tazbírková Markéta (6 years), Soukr. výtvarná ZUŠ, s.r.o., Jeseník, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Dočkalová Andrea (11 years), ZUŠ Vladimíra Ambrose, Prostějov, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Joklová Andrea (14 years), ZUŠ Vladimíra Ambrose, Prostějov, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Májková Magdaléna (10 years), ZUŠ Vladimíra Ambrose, Prostějov, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Ondrouchová Kristýna (8 years), ZUŠ Vladimíra Ambrose, Prostějov, Czech republic
A medal to the school for their collection of graphic art:
Taberyová Karolína (12 years), ZUŠ Vladimíra Ambrose, Prostějov, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Dvořák Jakub (16 years), Henych Jakub (16 years), Hermannová Charlotte (11 years), ZUŠ Jana Zacha, Čelákovice, Czech Republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Dejmková Zuzana (5 years), MŠ, Červené Pečky, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Horáček Adam (6 years), MŠ, Červené Pečky, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Štechrová Tereza (6 years), MŠ, Červené Pečky, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Holcová Alžběta (13 years), ZUŠ, Český Krumlov, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Lukáč Jakub (13 years), Píša Kryštof (14 years), ZUŠ, Český Krumlov, Czech Republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Lukáč Jan (15 years), ZUŠ, Český Krumlov, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Oklešťková Anna (15 years), ZUŠ, Český Krumlov, Czech republic
A medail to the school for their collection of ceramics:
Borovka Jan (9 years), ZUŠ, Český Krumlov, Czech republic
A medail to the school for their collection of ceramics:
Miková Darja (10 years), ZUŠ, Český Krumlov, Czech republic
A medail to the school for their collection of ceramics:
Paloudová Anežka (12 years), ZUŠ, Český Krumlov, Czech republic
A medail to the school for their collection of ceramics:
Půlpánová Terezie (8 years), ZUŠ, Český Krumlov, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Bureš Jan (11 years), ZŠ, MŠ, ZUŠ, Jesenice, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Holý Maxmilián (10 years), ZŠ, MŠ, ZUŠ, Jesenice, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Krajčová Veronika (9 years), ZŠ, MŠ, ZUŠ, Jesenice, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Misar Adam (10 years), ZŠ, MŠ, ZUŠ, Jesenice, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Škvorová Tereza (7 years), ZŠ, MŠ, ZUŠ, Jesenice, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Švábová Veronika (8 years), ZŠ, MŠ, ZUŠ, Jesenice, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Trávníčková Tereza (8 years), ZŠ, MŠ, ZUŠ, Jesenice, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Andělová Kateřina (14 years), ZUŠ, Mladá Boleslav, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Baboráková Kristýna (10 years), ZUŠ, Mladá Boleslav, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Karban Šimon (10 years), ZUŠ, Mladá Boleslav, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Karhanová Adéla (14 years), ZUŠ, Mladá Boleslav, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Ernest Jakub (5 years), ZUŠ, Most, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Kozempelová Kristýna (6 years), ZUŠ, Most, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Matoušková Eliška (6 years), ZUŠ, Most, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Bergl Šimon (8 years), Berglová Kateřina (9 years), Žižková Anna (7 years), ZUŠ, Plzeň, Czech Republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Šabková Marie (7 years), ZUŠ, Plzeň, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
ZŠ Sedmikráska o.p.s., Rožnov pod Radhoštěm, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Barošová Vendula (13 years), ZŠ Sedmikráska o.p.s., Rožnov pod Radhoštěm, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Holiš Jan (13 years), ZŠ Sedmikráska o.p.s., Rožnov pod Radhoštěm, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Kidzberger Florián (13 years), ZŠ Sedmikráska o.p.s., Rožnov pod Radhoštěm, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Malinovská Kamila (13 years), ZŠ Sedmikráska o.p.s., Rožnov pod Radhoštěm, Czech republic
A medal to the school for their collection of ceramics:
Stiborová Klára (12 years), ZŠ Sedmikráska o.p.s., Rožnov pod Radhoštěm, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
ZŠ, Červené Pečky, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Bílý Marek (7 years), ZŠ, Červené Pečky, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Fiala Martin (9 years), ZŠ, Červené Pečky, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Hynčicová Barbora (9 years), ZŠ, Červené Pečky, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Poláčková Kristýna (10 years), ZŠ, Červené Pečky, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Roušal Filip (8 years), ZŠ, Červené Pečky, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Zícha Filip (10 years), ZŠ, Červené Pečky, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Blechová Anežka (10 years), ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Formánek Josef (10 years), ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Korbel Eduard (12 years), ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Straka Čenda (9 years), ZUŠ Fr. Kmocha, Kolín II, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
ZUŠ, Mladá Boleslav, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Bajer Tomáš (11 years), ZUŠ, Mladá Boleslav, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Šonská Eva (8 years), ZUŠ, Mladá Boleslav, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Vicherková Adéla (11 years), ZUŠ, Mladá Boleslav, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Kopečná Adéla (12 years), Kopečná Vendula (12 years), Stiborová Hana (13 years), Uvízlová Marie (12 years), Zdražilová Natálie (13 years), ZUŠ M. Stibora – výtvar. obor, Olomouc, Czech Republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Adámková Kristýna (12 years), ZUŠ, Pelhřimov, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Beránková Gabriela (11 years), ZUŠ, Pelhřimov, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Hejda Tomáš (8 years), ZUŠ, Pelhřimov, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Jírů Marie (13 years), ZUŠ, Pelhřimov, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Kalianková Nela (8 years), ZUŠ, Pelhřimov, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Molíková Veronika (14 years), ZUŠ, Pelhřimov, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Demiri Max (11 years), ZŠ, Praha 1, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Havlová Iva (12 years), ZŠ, Praha 1, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Jakšová Bára (11 years), ZŠ, Praha 1, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Netušilová Linda (12 years), ZŠ, Praha 1, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
common work of children (9 - 10 years), ZUŠ Marie Podvalové, Praha 9 - Čakovice, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
common work of children (12 - 15 years), ZUŠ Vladimíra Ambrose, Prostějov, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
common work of children (9 - 15 years), ZUŠ Vladimíra Ambrose, Prostějov, Czech republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Berezová Daniela (13 years), Chlachulová Michaela (12 years), Kolaříková Lucie (14 years), Laníková Dominika (14 years), Oulehla Jakub (16 years), ZUŠ Vladimíra Ambrose, Prostějov, Czech Republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Fomina Kamila (11 years), Navrátilová Veronika (14 years), ZUŠ Vladimíra Ambrose, Prostějov, Czech Republic
A medail to the school for their collection of combined techniques:
Krejsová Tereza (13 years), Talandová Magdalena (12 years), ZUŠ Vladimíra Ambrose, Prostějov, Czech Republic
Honourable mention:
Hillermannová Nela (6 years), Výtvarný kroužek Hankův dům, Dvůr Králové nad Labem, Czech republic
Honourable mention:
Holba Patrik (4 years), MŠ a ZŠ Sunny Canadian, Jesenice - Osnice, Czech republic
Honourable mention:
Trešl Tomáš (5 years), MŠ a ZŠ Sunny Canadian, Jesenice - Osnice, Czech republic
Honourable mention:
Sobotková Eliška (8 years), Vašíčková Lucie (8 years), ZUŠ, Mšeno, Czech Republic
Honourable mention:
Vašíčková Lucie (8 years), Zelenková Veronika (9 years), ZUŠ, Mšeno, Czech Republic
Honourable mention:
Davidová Magdalena (14 years), ZUŠ M. Stibora – výtvar. obor, Olomouc, Czech republic
Honourable mention:
Pavlíková Valentýna (9 years), ZUŠ M. Stibora – výtvar. obor, Olomouc, Czech republic
Honourable mention:
Šefčíková Petra (15 years), ZUŠ M. Stibora – výtvar. obor, Olomouc, Czech republic
Honourable mention:
common work of children (without details), SŠ, ZŠ a MŠ DC 90, s.r.o., Olomouc - Topolany, Czech republic
Honourable mention:
common work of children (6 - 9 years), ZUŠ, Praha 10 - Strašnice, Czech republic
Honourable mention:
Knorr Rudolf (12 years), Lázničková Aneta (13 years), Palcová Nikola (15 years), ZUŠ, Praha 10 - Strašnice, Czech Republic
Honourable mention:
common work of children (without details), ZŠ praktická a ZŠ speciální Lužiny, Praha 5 , Czech republic
Honourable mention:
Kubrová Antonie (5 years), Výtvarný spolek Hruška, Praha 5 - Smíchov, Czech republic
Honourable mention:
Jirkovský Daniel (15 years), Kašková Anna (9 years), Ottová Renáta (12 years), Práza Jan (13 years), Šíma Jan (8 years), DDM Praha 6, Praha 6, Czech Republic
Honourable mention:
Sumcová Kristýna (8 years), ZŠ Sedmikráska o.p.s., Rožnov pod Radhoštěm, Czech republic
Honourable mention:
Štorek Štěpán (12 years), ZŠ Sedmikráska o.p.s., Rožnov pod Radhoštěm, Czech republic
Honourable mention:
Kučerová Daniela (8 years), Vavrochá Anna (8 years), 3. ZŠ, Slaný, Czech Republic
Honourable mention:
Kubíček Matyáš (12 years), Scheinostová Bohdana (12 years), ZUŠ, Strakonice, Czech Republic
Honourable mention:
Haslinger Leopold (8 years), ZUŠ, příspěvková organizace, Teplice, Czech republic