Homepage » Archived editions » 42th edition » Awards » Foreign participants
Awards - foreign participants
Albania, Argentina, Armenia, Australia, Azerbaijan, Bahrain, Bangladesh, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Brunei, Bulgaria, Croatia, East Timor, Egypt, Estonia, Ethiopia, France, Georgia, Germany, Great Britain, Greece, Hungary, China, India, Indonesia, Iran, Japan, Kazakhstan, Kenya, Kosovo, Laos, Latvia, Lithuania, Malaysia, Mexico, Moldova, Montenegro, Morocco, Myanmar, Netherlands, Nigeria, North Macedonia, Pakistan, Panama, Philippines, Poland, Republic of Korea, Romania, Russia, Serbia, Seychelles, Singapore, Slovenia, South Africa, Spain, Sri Lanka, Switzerland, Thailand, Tunisia, Türkiye, Turkmenistan, Ukraine, USA, Uzbekistan, Venezuela, Vietnam
Albania
Tirana - Group Gezimi i Syrit
Honourable mention
- Billa Arlind, 15 years
- Zenuni Nertil, 14 years
Argentina
General Villegas - La Fragua Taller Escuela gratuito de niňos pintores
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Carrazán Mateo, 7 years
- Lautaro Maidana, 4 years
- Luna Jano, 5 years
- Muňoz Agostina, 4 years
- Nahuel Miranda, 5 years
Armenia
Dilizhan - Detskaia khudozhestvennaia shkola O. Sharambeiana
Medal
- Gevorgian Asmik Aikovna, 7 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Abgarian Anait Navasardovna, 10 years
- Grigorian Rafael Gamletovich, 11 years
- Kharatian David Armenovich, 11 years
- Saakian Samuel Karenovich, 9 years
- Simonian Sofia Armanovna, 9 years
- Terterian Aik Eduardovich, 11 years
- Vardanian Arutiun Davidovich, 9 years
- Zandian Angelina Gagikovna, 11 years
Qasax - School Of Art
Honourable mention
- Manasyan Samvel, 12 years
Yerevan - Gasparyan Art Studio
Honourable mention
- Gyodakyan Lilit, 7 years
- Samvelyan Edgar, 10 years
- Simonyan Albert, 9 years
Australia
Perth - Czech School Perth
Azerbaijan
Baku - Childrens Art School No. 5
Honourable mention
- Oruczade Nezrin, 14 years
Baku - Children´s Art Studio Honeybees
Honourable mention
- Aghayeva Sona, 7 years
Baku - Non-School Up-Bringing Center No. 46
Honourable mention
- Naghieva Narmin, 8 years
- Naghizadeh Maryam, 10 years
Goranboy - Children Music school
Honourable mention
- Kazimov Hikmet, 12 years
Guba - Guba Child Art School
Honourable mention
- Aliev Rahman, 14 years
Lankaran - Lankaran Childrens Art school
Samaxi - Art Education Centre
Honourable mention
- Iskenderov Adil, 15 years
Bahrain
Manama - Arabian Pearl Guif School
Honourable mention
- Shaban Feras Moh´d Saleh, 12 years
Bangladesh
Bogra - Aspasia, Ashekpur, Ranirhat, Shajahanpur
Honourable mention
- Medha Maysha Mahfuz, 6 years
Dhaka, Uttara - Children Painting Workshop
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Ayman Zarif Hasan, 6 years
- Leenat Rahman Mahmud, 6 years
- Parombrata Chakma-Moitra, 5 years
- Shaddhi Mahdia Habib, 5 years
- Taohed Nazifa, 6 years
- Zaman Samia, 7 years
Belarus
Borisov - Detskaya Khudozhestvennaya shkola
Honourable mention
- Adameyko Ekaterina, 14 years
- Gorbach Yuliya, 13 years
Grodno - Art School
Honourable mention
- Jablonskaya Evgenia, 13 years
Minsk - CDODiM Mayak
Medal
- Rusakovich Polina, 12 years
Minsk - GUO Detskaya Khudozhestvennaya Shkola Iskusstv No. 1
Rechitsa - Rechitskaya detskaya shkola iskusstv
Honourable mention
- Lapeko Ekaterina, 11 years
Soligorsk - Art School
Honourable mention
- Dasiukevich Anastasia, 15 years
- Migun Anastasia, 15 years
Vitebsk - Studia IZO "Siuzhet" GUDO DTDiM
Honourable mention
- Shliakhtova Anastasia, 12 years
Vitebsk - Vitebsk Children Art School No. 1
Honourable mention
- Belikova Anastasija, 13 years
- Golubeva Svetlana, 12 years
Bosnia and Herzegovina
Vlasenica - Primary school Vuk Karadžić
Honourable mention
- Bjelanović Vanja, 12 years
- Dupljanin Budimir [ 1 | 2 ], 13 years
- Stanišić Srdan, 12 years
Brazil
Bataypora - E.E. Jan Antonin Bata-Centro De Memória Jindrich Trachta
Honourable mention
- Reis de Souza Byanca, 14 years
Brunei
Bandar Seri Begawan - Seri Mulia Sarjana School
Honourable mention
- Ho Banny Zhen Yang, 11 years
Bulgaria
Gabrovo - Preslav 10
Honourable mention
- Pencheva Viara, 4 years
Lovech - Art-School GEYA
Honourable mention
- Ivanov Viktor Iliyanov, 11 years
Nova Zagora - Art Studio DUGA
Honourable mention
- Kralev Iskren, 7 years
Pleven - Children´s Art School Kolorit
Honourable mention
- Blazheva Anna, 7 years
Sevlievo - Nursery school ODZ Stastlivo Detstvo
Honourable mention
- Marinova Gabriela, 4 years
Sevlievo - School of Fine Arts Razvitie 1870
Honourable mention
- Rosen Andrei, 4 years
Targovishte - Fine Arts School
Medal
- Andonov Bozhdar Aleksandrov, 10 years
- Stoyanov Stoyan Nikolaev, 10 years
Honourable mention
- Dobreva Ralitsa Valentinova, 8 years
Croatia
Koprivnica - OŠ Antun Nemčić Gostovinski
Honourable mention
Honourable mention
- Ujlaki Lovro, 10 years
- Županić Antonio, 8 years
Križ - Foto Video Klub 35mm
A medal to the school for their collection of photographs
- Crnkovic Nika [ 1 | 2 ], 12 years
- Dudaric Stella, 15 years
- Gasparovic Allena Marie [ 1 | 2 ], 14 years
- Kuntic Ana Marija [ 1 | 2 ], 14 years
- Petrec Ana Marija [ 1 | 2 ], 15 years
- Vidakovic Fran, 14 years
Marija Bistrica - OŠ Marija Bistrica
Honourable mention
- Prugovečki Magdalena, 14 years
Nova Gradiška - OŠ Mato Lovrak
A medal to the school for their collection of photographs
- Benedeković Paula, 14 years
- Faccio Andrijić Ester, 9 years
- Stipančević Andrea, 12 years
- Šefer Lovro, 12 years
- Šefer Vilim, 12 years
Valpovo - Fotoklub Valpovo
Medal
Honourable mention
- Blažević Sonja, 13 years
- Cukor Katarina, 12 years
- Čvagić Petar, 14 years
- Milošević Marija, 13 years
East Timor
Dili - Maharlika International School
Honourable mention
- Lazuardi Alben, 8 years
Egypt
Alexandria - Alexandria Sporting Club, Children Art Center
Honourable mention
- El Mallah Merna Aymen, 15 years
- Yacout Salma, 16 years
Estonia
Pärnu - Pärnu Art School
Honourable mention
- Kallau Maria, 12 years
- Pajos Madli, 15 years
Tartu - Tartu Children´s Art School
Honourable mention
- Dolgin Maikela, 16 years
Ethiopia
Addis Abeba - BeteSeb Academy
Honourable mention
- Bekele Nesanit, 10 years
France
Paris - Art Studija Vaivorykste
Honourable mention
- Graziani Alexandra, 8 years
- Timofeev Alexandr, 7 years
Georgia
Poti - Poti Art School
Honourable mention
- Kalichava Nikoloz Merab, 13 years
- Nakashia Giorgi, 16 years
Sachkhere - Sachkhere´s Art School named of Soso Tsereteli
Honourable mention
- Lomidze Lizi, 8 years
Tbilisi - Varketili 3, II. m. r., The Social Housing
Medal
- Tsulaia Ioanna, 15 years
Tbilisi - Lela Geleishvili´s Studio
Honourable mention
- Bagashvili Natalie, 5 years
Tbilisi - Painting Art School of Soliko Virsaladze No. 1
Honourable mention
- Kintsurashvili Ana, 12 years
Germany
Pirna - Friedrich-Schiller Gymnasium
Honourable mention
- Brathe Daniela, 14 years
- Häbig Lydia, 14 years
Great Britain
Nuneaton - 82 Chaytor Drive, CV10 9ST
Honourable mention
- Shilo Serafina, 7 years
Greece
Glyfada - Athens - Michelangelo Art School
Honourable mention
- Dimov Nefeli, 13 years
Hungary
Berettyóújfalu - Igazgyöngy Alapfokú Müvészeti Iskola
Honourable mention
- Kostás Margaréta, 12 years
- Lakatos Lili, 13 years
- Tikász Dór, 10 years
Debrecen - Karácsony Sándor Általános Iskola
Honourable mention
- Nagy Zsófia, 8 years
Homokbödöge - Homokbödögei Müvészeti Alapiskola
Honourable mention
- Gábriel Boglárka, 11 years
- Péter Benjamin, 13 years
- Scheck Kristóf, 12 years
Kecskemét - Szent Imre Katolikus Óvoda és Általános Iskola
Honourable mention
- Fruzsina Dora, 12 years
- Kis Lilla, 12 years
- Levente Szép Miklós, 12 years
- Parádi Petra, 13 years
- Szabados Cintia, 12 years
- Szabó Marcell, 12 years
- Ungavári Botond, 12 years
Kozármisleny - Kozármislenyi Alapfokú Müvészetoktatási Intézmény
Honourable mention
- Getlinger Ramóna, 10 years
- Kelemen Máté, 10 years
China
Beijing - 3i Art Center
Honourable mention
- Pan Mason, 6 years
Dongguan - Dongguan Youth and Children´s Center
Honourable mention
- Deng Bo Yu, 11 years
- Liu Hui Juan, 16 years
Hangzhou - Hangzhou Youth & Children´s Center - Fine Art Dept.
Medal
- Bai Hui Qian, 13 years
Honourable mention
- Cai Yu, 14 years
- Yan Minye, 14 years
- Zhou Yu Er, 15 years
Medal
- Lui Jie Wen, 9 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Ge Xin Rui, 15 years
- Lin Xu, 12 years
- Wu Si Han, 9 years
- Xie Yi Fan, 11 years
- Zhi Yu Ting, 14 years
Hong Kong - Flat C, 3/F, Block 5, Tsui Chuk Garden, Wong Tai Sin,
Honourable mention
- Lee Gabriel, 6 years
Hong Kong - Art Ateliers Little Masterhand
Medal
- Tang Shun Him Samuel, 8 years
Honourable mention
- Ng Hei Yu, 5 years
- Wong Nicole, 7 years
- Yeung Tsz Yau, 5 years
Hong Kong - Artin Creative Workshop
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Au Shun Yan, 4 years
- Chan Lai Wan, 5 years
- Kwok Yan Ching, 4 years
- Tse Cheuk Sum, 5 years
- Tsui Ching Ling, 4 years
- Yim Kevin, 5 years
Hong Kong - Cuckoo Arts
Honourable mention
- Ng Kay Sze Kristy, 7 years
- Wong Jamie, 6 years
Hong Kong - Good Counsel Catholic Primary School
Honourable mention
- Tsong Howard Ho Kin, 8 years
Hong Kong - Hong Kong In-form Art Education Center
Honourable mention
- Cheung Man Chung, 7 years
- Cheung Yi Man, 4 years
- Wong Kuk Sang, 10 years
Hong Kong - II - KIDS
Honourable mention
- Holladay Anthony, 5 years
- Ng Suet Lam, 6 years
Hong Kong - Ninos Art Workshop
Honourable mention
- Chan Yuet Yin, 4 years
- Lam Ching Hin, 4 years
Hong Kong - Pui Ching Middle School
Honourable mention
- Yip George, 14 years
Hong Kong - Simply Art
Medal
- Choi Wai Kiu, 11 years
- Lam Wai Yin Vivien, 12 years
- Lau Kin Gi, 8 years
- Lau You Gi, 6 years
- Lo Lok Yi, 10 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Chiu Man Yan, 15 years
- Choy Long Ching Karli, 11 years
- Kun Sze Wing Jacqueline, 16 years
- Kwok Ying Hei, 5 years
- Lam Wing Hay Tori, 12 years
- Pang Valerie, 7 years
- Poon Cheuk Hang Cherub, 9 years
- Tsang Xin Yau, 9 years
- Wong Angie, 14 years
- Wong Yuan Cheng, 10 years
Hong Kong - VKIDS Creative
Medal
- Lam Kar Hei, 4 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Cai Jaden, 4 years
- Lau Kwun Hang Sky, 4 years
- Law Wing Lam Vinus, 4 years
- Ma Wing Tai Lavinia, 4 years
- Mak Michael King Sum, 4 years
- Tse Peony, 4 years
Hong Kong - Wewa Froggies Arts and Learning
Medal
- Lee Yat Sum, 4 years
Honourable mention
- Chong Lai Ying, 4 years
- Lo Wai Cheuk, 5 years
- Tse Yat Hei, 5 years
Wuxi - Four Seasons Fairy
Honourable mention
- Jiang Zi Jie, 6 years
Honourable mention
- Gao Yi Jun, 9 years
Wuxi - Wuxi Hubin Middle School
Honourable mention
- Bu Fan, 16 years
- Jiang Xinyi, 13 years
Wuxi - Yuan Se Fine Art Studio
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Mu Hanrong, 7 years
- Ren Yilin, 14 years
- Wang Zelin, 7 years
- Xu Feiran, 7 years
- Xu Yingjia, 12 years
Honourable mention
- Xi Ningjun, 14 years
India
Barasat - Children´s Art World (Centre for Creative Art and Culture)
Honourable mention
- Majumdar Jayasmita, 10 years
Baroda 7 - Hobby Centre
Honourable mention
- Arakkal Niveditha Anilkumar, 6 years
Hyderabad - Young Envoys International
A medal to the school for their collection of graphics
- Banuchander K., 10 years
- Keerthana A., 12 years
- Kumar Sandeep A. [ 1 | 2 ], 16 years
- Prahlad A., 14 years
- Prakash R., 13 years
- Reddy Rithik P., 14 years
- Shreetej A., 12 years
Mumbai - Shefali´s Art Classes
Honourable mention
- Mahajan Nishka, 10 years
Mumbai - Udayachal Primary School
Honourable mention
- Nava Mehrshad, 10 years
- Sayyad Samreen, 10 years
Indonesia
Bandung - Sanggar Gambar Anak-Anak "Bina Kreativita Ananda"
Honourable mention
- Kurniawan Benedict, 8 years
- Tjayadi Nelson Timothy, 10 years
- Widjaya Hans Timothey, 5 years
Jakarta - Orphanage - Panti Yatim
Honourable mention
- Subana Qanita, 12 years
Honourable mention
- Hartono Rizkia, 11 years
Jember - East Java - Mentari Pagi
Honourable mention
- Devy Ismiyati, 7 years
- Syafiga, 9 years
Iran
Tehran - KANOON - Institute for Intellectual Development of Children & Young Adults
Honourable mention
- Aghil, 12 years
- Alekasir Ahmad, 13 years
- Dadbakhsh Amir-Ali, 5 years
- Dinani Ali-Asghar, 9 years
- Erfan, 13 years
- Mahlefi Anahita, 15 years
- Masoodi Fatemeh, 11 years
- Sheklabadi Elaheh, 9 years
Honourable mention
- AleMomen Ehsan, 16 years
- Fallah Elham, 16 years
- Ghaedi Zahra, 14 years
- Menshadi Farzaneh, 16 years
Honourable mention
- Salimian Mohammad-Sina, 14 years
Japan
Praha 6 - Řepy - Japonská škola v Praze - Japanese School in Prague
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Hagino Takuya, 10 years
- Hayashi Ami, 11 years
- Kobayashi Yamato, 11 years
- Miura Takahiro, 11 years
- Mukai Jyunta, 11 years
- Nishinaka Ayano, 11 years
- Sugaya Kengo, 11 years
- Tsubota Hiroto, 11 years
- Tsukiji Kaito, 11 years
Kazakhstan
Almaty - Shkola - Gimnazia No. 83
Honourable mention
- Boronbayev Kuban, 13 years
- Zhaleeva Dina, 13 years
Pavlodar - Children´s Art school No. 1
Honourable mention
- Goncharuk Darya, 6 years
- Marakina Sofiya, 5 years
Petropavlovsk - KGU Komplex Kolledj Iskusstv - shkola odarennih detei
Medal
- Zagrebelnii Egor, 14 years
Ust-Kamenogorsk - Detskaya khudozhestvennaya shkola
Honourable mention
- Asanova Nastya, 12 years
- Katernuk Eva, 12 years
- Petryaeva Angelina, 15 years
Kenya
Nairobi - Peponi Preparatory School
Honourable mention
- Khawaja Inaaya, 8 years
Nairobi - Premier Academy School
Honourable mention
- Kadzo Nirel, 14 years
Kosovo
Gjilan - Elementary School Liria
Honourable mention
- Rexhepi Lirim, 14 years
Laos
Vientiane - Nita School
Honourable mention
- Mung Khun Savath Thatsaphone, 15 years
- Phommakod Pavina, 12 years
Latvia
Césis - Césis BJC
Honourable mention
- Šimkusa Laura, 8 years
Ikskile - Ikskiles Music and Art school
Honourable mention
- Angelina Bogreca, 14 years
- Vanaga Liza, 14 years
Jersika - Jersikas Pamatskola
Honourable mention
- Kaļiņins Agris, 15 years
Kekava - Kekava Art School
Honourable mention
- Filipsone Santa, 14 years
- Fjodorovs Raimonds, 13 years
- Kovgere Viktorija, 8 years
- Rudzīte Žanete, 15 years
Honourable mention
- Auziņš Roberts, 14 years
- Berkmanis Jēkabs, 14 years
Kuldiga - Pelču Speciala Internatpamatskola - Attistibas Centrs
A medal for common work of children
- Common work of children „Pumpkin“, 13 - 16 years
Limbaži - Limbažu 3. Vidusskola
Honourable mention
- Neļķe Krista-Līna, 11 years
Malpils - Kulturas Centra Keramikas Studia Mal-pils
Medal
- Dvorjaninova Karīņa, 14 years
Marupe - Marupes Muzikas un Maklas Skola
Honourable mention
- Linde Amanda, 7 years
Ragana - Krimuldas Muzikas un Makslas Skola
Honourable mention
- Podziņa Eīza, 10 years
- Reišule Paula Helēna, 9 years
Riga - BJC Daugmale
Honourable mention
- Kūle Anna Ilma, 8 years
Riga - BJC Laimite
Honourable mention
- Common work of children „Plate with vegetables“, 8-12 years
Riga - BJC Milgravis
A medal to the school for their collection of ceramics
- Beitnere Rasa Nate, 11 years
- Jaunzemnieks Roberts Pauls [ 1 | 2 ], 13 years
- Karole Linda, 9 years
- Ozoliņa Ketija, 11 years
- Pļavinska Estere, 10 years
Riga - Center of creative learning
Riga - Grafikas Darbnica, Graphic Art Workshop
Honourable mention
- Biezaite Hanna, 8 years
- Rumpe Luīze Annija, 12 years
Riga - Riga Juglas Vidusskola
Honourable mention
- Common work of children „My country relatives“, 11 years
- Bērziņa Asnatē, 14 years
- Daine Elīza, 14 years
Riga - Rigas 1. speciala internatpamaskola
A medal for common work of children
- Common work of children „Chronicle for 4 seasons“, without details
Tukums - Tukums Art School
Honourable mention
- Dišlere Katrīna, 7 years
- Strihora Linda, 10 years
Lithuania
Joniškis - Joniškis Art School
Honourable mention
- Staškutė Beatricė, 10 years
Kaunas - A. Martinaitis Art School
Kaunas - Kaunas Juozas Grušas Art Secondary School
Honourable mention
- Zdanavičius Gustas, 11 years
Kupiškis - Detski Sad Saulutė
Honourable mention
- Zlatkutė Ugnė, 6 years
Panevezys - Panevezys Fine Arts School
Honourable mention
- Bertulytė Kristina, 12 years
- Ezerskis Juras, 10 years
Salantai - Salantu Meno Mokykla
Honourable mention
- Būtaitė Gabrielė, 16 years
- Varpukauskaitė Neda, 15 years
Trakai - Art school of Trakai
Honourable mention
- Mišeikytė Martyna, 11 years
Medal
- Barkauskas Jonas, 12 years
- Kiršis Kristupas, 8 years
A medail to the school for their collection of mixed media
- Lazauskaitė Akvilė, 8 years
- Leščinskis Edas, 10 years
- Mikučionytė Kotryna, 14 years
- Miluškievič Agnieška, 15 years
- Večerinskaitė Akvilė, 9 years
Viekšniai - Viekšniai Vincas Deniušis Art School
Honourable mention
- Brazdeikytė Deimantė, 9 years
- Buknytė Ieva, 7 years
- Dargis Danielius, 8 years
Honourable mention
- Bertulytė Brigita, 10 years
Vilnius - Lithuanian training centre for the blind and visually impaired
Honourable mention
- Astrauskaitė Marija, without details
- Golombevskytė Brigita, 16 years
- Vilkišiūtė Aistė, 14 years
Vilnius - Vilnius Minties Gymnasium
Honourable mention
- Jurgelevičius Vilius, 15 years
- Liktaravičius Kasparas, 15 years
Malaysia
Georgetown - Chung Ling High School
Honourable mention
- Lee Kelvin Khai Ming, 15 years
Johor - Art School Johor Bahru
Honourable mention
Penang - Yeow Chye Art Centre
Medal
- Chuan Desmond Ang Chen, 12 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Feng Lee Ling, 12 years
- Kuan Nicholas Tan Jia, 13 years
- Wen Teh Pei, 16 years
- Yee Gwendolyn Chuah Jie, 13 years
- Ying Lim Yin, 13 years
- Ying Ng Chee, 14 years
Shah Alam - My Artist Workshop
Honourable mention
- Chim De Wei, 11 years
- Lee Hui Wen, 6 years
Mexico
Mexico - Jardin de Ninos Multicultural Londres
Honourable mention
San Jerónimo Lidice - Colegio Montessori San Jerónimo
Honourable mention
- Arroyo David, 8 years
- Czitrom Lorena, 11 years
- Escobodo Théo, 7 years
- López Montserrat, 7 years
Moldova
Chisinau - Academic Liceum of Fine Arts
Honourable mention
- Bodrug Alexandru, 14 years
- Ioncu Ion, 14 years
Chisinau - Art School V. Poleakov
Honourable mention
- Eremia Mihaela, 12 years
Montenegro
Berane - OŠ Vuk Karadžić
Honourable mention
- Ivanović Novak, 13 years
- Pešić Nikolija, 13 years
Cetinje - Kindergarden Zagorka Ivanović
Honourable mention
- Perović Vasilisa, 5 years
Golubovci - OŠ Niko Maraś
Honourable mention
- Klikovac Branka, 15 years
- Maraś Živko, 15 years
Nikšić - Primary School Mileva Lajović-Lalatović
Honourable mention
- Grgurević Balša, 12 years
- Jocović Nikola, 14 years
- Kalezić Milica, 12 years
- Martinović Vladimir, 14 years
Podgorica - Elementary school Vuk Karadžić
Honourable mention
- Mrdovic Andrea, 10 years
Rožaje - OŠ Bratstvo Jedinstvo
Honourable mention
- Bralić Nerma, 14 years
- Nuzković Melisa, 14 years
Myanmar
Yangon - No. 6, Basic Education High School, Botahtaung
Honourable mention
- Yarzawan Min, 10 years
Yangon - State High School of Arts
Honourable mention
- Aung Thu, 15 years
- Htet Naung Lin, 14 years
Netherlands
Groningen - Studio Schell
Honourable mention
- Zakharov Andrey, 6 years
Nigeria
Abeokuta - Baptist Boys High School (mission)
Honourable mention
- Adebesin Bisola, 15 years
- Yakub Ibrahim, 13 years
Macedonia
Bitola - Children´s Art Studio St. Cyril and Methodi
Honourable mention
- Jovčevska Teodora, 8 years
- Mihajlovski Naum, 9 years
Kavadarci - Bulevar Macedonia 7 - III/8
Honourable mention
- Grozdanoski Blagoja, 13 years
Skopje - OOU Dimitar Miladinov
Skopje - OU Gorgija Pulevski
Honourable mention
- Cvetanovska Jovana, 13 years
Pakistan
Karachi - Beaconhouse School System, Gulshan Primary VI
Honourable mention
- Ahmad S. Abdullah, 10 years
Lahore - Beaconhouse School System
Honourable mention
- Israr Ullah Khai Taha Khan, 13 years
Panama
Panama - Instituto Bern Bautista Bilingue
Honourable mention
- Hidalso Villarreal Abraham Ismael, 12 years
Philippines
Manila - St. Stephen´s High School
Honourable mention
- Sy Justine Mae, 13 years
- Tan Jasmine Kate, 13 years
Quezon - Padre Burgos Elementary School
Honourable mention
- Tejada Maria Angelica, 8 years
Poland
Bytom - Mlodzieżowy Dom Kultury No. 1
Honourable mention
- Nowak Kamila, 13 years
Rybnik - Młodzieżowy Dom Kultury - pracownia plastyczna "Creatio"
Honourable mention
- Kotas Emilia, 9 years
- Sabat Wiktoria, 14 years
Stanisławów - Gimnazjum im. Cypriana Kamila Norwida
Honourable mention
- Tacikowska Natalia, 15 years
- Widłaś Patrycja, 15 years
Stanisławów - Zespół Szkół w Pustelniku, Gimnazjum
Honourable mention
- Bonska Karolina, 15 years
Swiebodzin - Publiczne gimnazjum No. 3
Honourable mention
- Olszewski Kacper, 13 years
Zamość - Mlodziezowy Dom Kultury im. Kornela Makuszynskiego
Honourable mention
- Szumowski Jakub, 11 years
Korea, South
Busan - Busan Middle School of Arts
Honourable mention
- Kim Si On, 15 years
- Shin Jae Yeon, 13 years
Seoul - Namu Art Academy
Honourable mention
- Park Chag Rin, 10 years
- Park Siy Yeon, 8 years
Romania
Bucharest - Foundation Ileana Mustatza - Saint Sava National College
Honourable mention
- Isidor Maria, 15 years
Bucharest - High School of Fine Arts Nicolae Tonitza
Medal
- Cotei Meda Ioana, 14 years
Honourable mention
- Bolchis Ioana, 16 years
- Tota Ilinca Maria, 11 years
Cluj-Napoca - Liceul De Arte Vizuale "Romulus Ladea"
Medal
- Muresan Bogdan-Nicolae, 14 years
Honourable mention
- Costanasiu Alexandra, 14 years
- Rogozan Carina, 16 years
- Septimiu Dorin Mateica, 15 years
Corbeni - Scoala Generala Corbeni
Honourable mention
- Soare Maya, 5 years
Iasi - Paradis Kindergarten
Honourable mention
- Matei Ioana, 4 years
Iasi - Primary School Vasile Conta
Honourable mention
- Andriucă Alin-Ioan, 9 years
- Călin Erik Mario Emanuel, 9 years
- Iftimie Cezar Constantin, 9 years
- Sandu Simona Cristina, 8 years
Russia
Astrakhan - Children Art Studio, Art-Repka
Medal
- Repko Ivan, 6 years
Birobidjan - Aesthetic Center Detskogo Tvorchestva
Honourable mention
- Soldatenko Nataliya, 10 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Akinshin Sergei, 14 years
- Charlina Ekaterina, 11 years
- Kulesh Nikita, 15 years
- Li Nikita, 14 years
- Prihodiko Sasha, 8 years
Chernoistochinsk - MBOU DOD "RDDT"
Honourable mention
- Baranova Ekaterina, 9 years
Eniseisk - MBOU DOD Detskaya Khudozhesvetnaya Shkola
Honourable mention
- Mukina Alina, 11 years
- Nosova Ksenia, 12 years
Kazan - MOU DOD Fotoshkola Tsentra Detskogo tvorchestva
Medal
- Musin Kamil, 16 years
A medal to the school for their collection of photographs
- Chikhireva Irina, 16 years
- Karimullina Roksana, 16 years
- Khasanova Zarina Anasova [ 1 | 2 ], 16 years
- Kurbanova Adel, 16 years
- Minnigaliyeva Elvina [ 1 | 2 ], 16 years
- Sibgatullina Aigul, 16 years
- Solovyeva Alena, 16 years
- Sorokina Maiya, 16 years
- Tyurina Mariya, 15 years
- Umarova Aliya, 16 years
Kazanskaya - MBOU DOD Detskaia Khudozhestvennaia shkola
A medal to the school for their collection of graphics
- Boiko Dmitriy, 10 years
- Hachatryan Asmik, 14 years
- Kalaschnikov Andrey, 13 years
- Kayuda Liza, 12 years
- Lomovtseva Olesya, 11 years
- Tarnovskiy Konstantin, 8 years
- Yusinova Daria, 11 years
Khanty-Mansiisk - MBOU DOD Dom detskogo tvorchestva
Honourable mention
- Bagenova Anastasia Alexandrovna, 10 years
- Diyakova Elena Sergeevna, 10 years
Kizil - Children´s school of arts
Honourable mention
- Kukla Anastasia, 12 years
Kropotkin - Children Art School
Honourable mention
- Noskova Anna, 12 years
Leninogorsk - MBOU DOD LDHSh im. M.H. Haertdinova
Honourable mention
- Davletshina Kamilla, 8 years
- Gorbunova Ksenija, 10 years
Lesnoi - MBOU DOD Detskaia Shkola Iskusstv
Honourable mention
- Petruk Karina, 8 years
- Vasilyeva Dasha, 8 years
Moscow - Children art gallery Izopark
Medal
- Komarova Maya, 10 years
Honourable mention
- Moiseeva Sasha, 11 years
- Morozov Boris, 9 years
- Rusalevich Varvara, 11 years
Nizhnekamsk - The School of Cinema and Photography "Zebra"
Honourable mention
- Gimadieva Dina, 14 years
- Nazhalkina Vika, 15 years
- Pletneva Kristina, 14 years
Novokuznetsk - MBOU DOD Detskaya khudozhestvennaya shkola No. 2
Honourable mention
- Kachurova Alexandra Konstantinovna, 11 years
- Kurnosova Sofya Andreevna, 10 years
Novorossiisk - Art studio Mahaon
Honourable mention
- Dmitrieva Galina, 10 years
Omsk - BOU DOD Deskaya khudozhestvenaya shkola No. 3 im. E. V. Gurova
Honourable mention
- Klimenko Ilia, 15 years
Omsk - BOU DOD DSHI No. 1 im. Saninyh
A medal to the school for their collection of graphics
- Ivanova Polina, 12 years
- Karavan Alena, 15 years
- Perceva Anastasia, 11 years
- Shrainer Olga, 16 years
- Skvorcova Ekaterina, 14 years
Omsk - Detskaya Shkola Iskusstv
Honourable mention
- Smirnova Arina, 13 years
- Stankevich Anastasia, 12 years
Omsk - Gorodskoi Dvorets detskogo tvorchestva Izostudiia Raduga
Honourable mention
- Naidina Sofiia, 11 years
Honourable mention
- Shestakova Darina, 10 years
Priozersk - Detskaya Khudozhestvenaya shkola
Honourable mention
- Prokofieva Elizaveta, 11 years
Rostov on Don - Children Ecology-Biology Centr
Honourable mention
- Vysockaya Anna, 12 years
Sankt Peterburg - GBOU DOD Centr Detskogo Tvorchestva
Honourable mention
- Ambartsumova Aleksandra, 15 years
- Proskuriakova Polina, 11 years
Severodvinsk - Detskaia Khudozhestvennaia shkola No. 2
Honourable mention
- Doilnitsyna Anastasiia, 15 years
Sochi - MBOU DOD Detskaya khudozhestvennaya shkola No. 1 im. A. I. Pachomova
Honourable mention
- Abazian Diana, 11 years
- Lebedeva Daria, 12 years
Sukhoi Log - MBOU DOD SDSHI
Honourable mention
- Chekulaeva Sophia, 8 years
Togliati - Detskaya Shkola Iskusstv Litsei Iskusstv
Honourable mention
- Semenov Vsevolod, 15 years
Ufa - Detskaya Khudozhestvenaya shkola No. 2
Honourable mention
- Aksenova Nadezhda, 14 years
- Kaiumova Dina, 12 years
Ufa - Khudozhestvennaya Shkola Khudozka
Honourable mention
- Akhiiarova Karina, 8 years
- Aminova Aisyla, 9 years
- Sudutkina Karina, 12 years
Vladikavkaz - Republic Liceum of Arts
Honourable mention
- Alimova Darina, 10 years
- Dokuchaeva Vasilisa, 7 years
Vologda - MOU DOD Detskaia Khudozhestvennaiy Shkola
Honourable mention
- Evgenyeva Anna, 12 years
Serbia
Beograd - OŠ Sveti Sava
Honourable mention
- Rsumovic Hristina, 10 years
Hajdukovo - OŠ Petefi Šandor
Honourable mention
- Barát Emma, 7 years
Subotica - MKC Nepker
Medal
A medal to the school for their collection of graphics
- Bašic Palkovič Dunja, 15 years
- Csupak Albert, 12 years
- Korek Diána, 15 years
- Laszló Blanka, 16 years
- Sepsi Dorotea [ 1 | 2 ], 9 years
- Törtei Petra, 13 years
Subotica - Workshop Em ART
Honourable mention
- Jovanovic Danilo, 14 years
Seychelles
Mahé - Beau Vallon Secondary School
Honourable mention
- Ryan Gabriel, 16 years
Singapore
Singapore - Si Ling Secondary School
A medal to the school for their collection of graphics
- Abdul Malik Muhd. Shahmi Bin, 15 years
- Abdul Rashid Nurul Nikkisya Bte, 15 years
- Ah Siti Zalikha Zahidah Bte, 15 years
- Kaharuddin Hannan Syazani Bin, 15 years
- Law Aloysius Law Jun Hong, 15 years
- Saiyong Tan, 15 years
Slovenia
Ptuj - OŠ Ljudski Vrt
Medal
- Černila Ela, 10 years
Rogašovci - OŠ Sveti Jurij
A medal to the school for their collection of graphics
- Bokan Karmen, 12 years
- Fartek Isabella, 5 years
- Gider Lea, 13 years
- Kuzmič Neža, 5 years
- Lang Dominik, 13 years
- Lang Tija, 5 years
- Makovec Marina, 14 years
- Pavlič Tilen, 13 years
- Škodnik Laura, 4 years
- Zrim Simon, 13 years
Semič - OŠ Belokranjskega odreda Semič
Honourable mention
- Cindrič Katarina, 14 years
South Africa
Pietermaritzburg - Youth Ignite Ambassadors
Honourable mention
- Dlamini Sanele, 14 years
- Mfithi Anathi, 13 years
Spain
Sevilla - Atelier Talleres
Honourable mention
- Rodriguez Miranda Alberto, 10 years
Sevilla - CEIP José María del Campo
Honourable mention
- Puente Galeto Alexandra, 9 years
Sri Lanka
Colombo - Sampath Rekha International Art Academy
Medal
- Kandambi Sathmi Ruwanya, 11 years
Honourable mention
- Gallage Himasi Tanisha, 4 years
- Kamburugamuwe Lokuarrachchi Amuth Upunya, 9 years
- Malawara Arrachi Vinuki Devinya, 6 years
Nawala - No. 54 Galpotta Rd.
Honourable mention
- Hewapathage Pasan Sanjula, 14 years
Switzerland
Wettingen - Bildungszentrum für Kinder "Umka"
Honourable mention
- Hedinger Nelson, 6 years
- Rieger Alexander, 5 years
Thailand
Bangkok - Pomplangfaifar Municipal School
Honourable mention
- Keawsongsri Nattaporn, 12 years
Pathum Thani - Sarasas Witaed Rangsit School
Honourable mention
- Menthayakul Suphakorn, 9 years
Sisaket Province - Klongsud Pracha-Utis School
Honourable mention
- Bunmak Sakskul, 13 years
Tunisia
Tunis - Ecole Primaire Rue de L´Inde
Honourable mention
- Jouini Fadoi, 11 years
Turkey
Aksaray - Aksaray Bilim Sanat Merkezi
Honourable mention
- Yildirim Zeynep Çağla, 13 years
Istanbul - BJK Collage
Honourable mention
- Baygün Lara, 11 years
Izmir - Izmir Özel Nokta Ilkokulu
Honourable mention
- Bektas Eylül, 7 years
- Gavuşoğlu Toprak, 8 years
Izmir - Ozel Guzelbahce Piri Reis Okullari
Honourable mention
- Ozmen Ismail Ozan, 10 years
Kocaeli/Kartepe - Kocaeli Bahcesehir Koleji
Medal
- Celebi Ozan Batuhan, 11 years
- Ergene Ayse Duru, 8 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Arici Irem, 10 years
- Eldogan Yalcin Kaan, 8 years
- Erdoğan Eren, 13 years
- Sertsari Murat, 6 years
- Turker Egemen, 11 years
Narlidere - Meb Ozel Cocuk Sanat Atolyesi
Honourable mention
- Duran Doruk Volkan, 6 years
- Koc Cagan, 5 years
- Uslu Selen, 5 years
Turkmenistan
Ashgabad - Detskaya Khudozhestvenaia Shkola Biashima Nurali
Honourable mention
- Gochmiradova Aizhemal, 15 years
Mary - Children´s Art School
Medal
- Atakova Mahym, 15 years
Honourable mention
- Babayeva Lachyn, 13 years
- Rejepova Sahra, 15 years
- Yazov Nurberdy, 15 years
Ukraine
Donetsk - Art School "Kontur", Dom Detskogo i junocheskogo tvorchestva
Honourable mention
- Grigorieva Polina, 13 years
Donetsk - Photostudio Mig Municipal Palace for Children and Youth Creativity
Panel's award 2014
Medal
- Ermolaeva Anastasia, 16 years
- Nikolaeva Anastasia [ 1 | 2 ], 13 years
A medal to the school for their collection of photographs
- Bondarenko Nastya, 14 years
- Bulanyi Grisha [ 1 | 2 ], 14 years
- Denisova Julia [ 1 | 2 ], 13 years
- Golub Aleks [ 1 | 2 ], 12 years
- Gromova Anastasia [ 1 | 2 ], 16 years
- Gromova Evgenia [ 1 | 2 ], 16 years
- Konoplova Evgeniya [ 1 | 2 ], 16 years
- Kravtsova Katya, 12 years
- Luganskaya Anastasia, 14 years
- Onishenko Victoria [ 1 | 2 ], 16 years
- Overchenko Ilona [ 1 | 2 ], 15 years
- Simakova Valeria, 15 years
- Sirotina Vlada, 15 years
- Suminova Natalia [ 1 | 2 ], 14 years
Drogobych - Children Art School
Honourable mention
- Zelenyy Ivan, 8 years
Kharkiv - DMSh 10
Honourable mention
- Dubovik Darya, 13 years
Kharkiv - Liceum of Arts No. 131
Honourable mention
- Bragina Ann, 15 years
- Ivanova Kristina, 16 years
- Kuchin Yevgeniy, 10 years
- Nakonechnaya Viktoriya, 14 years
- Shaer Sabri, 16 years
- Tolmacheva Varvara, 10 years
Krivoj Rog - City Music School No. 5
Honourable mention
- Kuzmenko Elizaveta, 11 years
Kyev - DKHSH T. H. Shevchenko
Medal
- Chitrova Natalia, 16 years
Lvov - Center for Child and Youth Creativity, MZHK-1
Honourable mention
- Vovk Danylo, 9 years
Nizhyn - Children School of Arts
Honourable mention
- Pahol Mariya, 10 years
- Shadura Valentina, 12 years
Odessa - Art school Kostandi No. 1
Honourable mention
- Lemekcha Artem, 13 years
Honourable mention
- Tsudik Ann, 10 years
Odessa - Private art studio Klaudia Bogolyubova
Honourable mention
- Bogolyubov Andrey, 12 years
- Glas Sofiya, 8 years
- Iovcheva Dariya, 11 years
- Viknyanskaya Jana, 14 years
Putyla - Putilskii Tsentr Detskoi i iunoshskoi tvorchosti
Honourable mention
- Fokshek Olexandr, 12 years
- Makoviychuk Yura, 16 years
Sambir - National Art Group Art Studio CPO
Honourable mention
- Chyp Yurij, 5 years
- Pastuch Sergij, 7 years
Sambir - Shkola dekoratyvno-uzhytkovogo mystetstva
Medal
- Firko Iryna, 13 years
Sumy - Photostudio My, Centr NTTM
Medal
A medal to the school for their collection of photographs
- Budiak Anna, 12 years
- Denisenko Anna [ 1 | 2 ], 15 years
- Chugaj Nikita, 14 years
- Lisickaya Anastasiya [ 1 | 2 ], 15 years
- Mishchenko Volodumur, 15 years
- Novakivska Valeriya, 10 years
- Perchula Anastasiya, 15 years
USA
Bethesda - Family Academy of Bethesda
Honourable mention
- Krauze Adeline Steliana, 5 years
Yorba Linda - 19853 Red Roan Lane
Honourable mention
- Ma Derick, 13 years
Uzbekistan
Tashkent - Republic Specialized Academic Licey of music and art
Venezuela
Caracas - Taller de Expresion Artística TEA
Honourable mention
- Paredes Ana Paula, 9 years
Maracaibo - Academia De Arte Walter&Werner
Honourable mention
- Palmini David, 11 years
Vietnam
Hanoi - Ha Noi Children´s Place
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Hoang Linh Anh, 6 years
- Le Anh Trung, 9 years
- Ly Ngoc Thuy Doung, 7 years
- Nguyen Thao Phuong, 8 years
- Pham Nhat Linh, 12 years
- Tran Thanh Tung, 11 years
Hanoi - SOL Art and Education Development Joint Stock Company
Honourable mention
- Nguyen Le Kim Chi, 10 years