» Archiv ročníků » Ročník 46 » Porota
Porota
Odborná porota je složená z učitelů a vedoucích výtvarných oborů na základních uměleckých školách, základních i speciálních školách a z profesionálních umělců z České republiky i ze zahraničí. Počet čelnů poroty není vždy stejný, zpravidla však osciluje kolem 13 - 25. Porotci mají dlouholetou praxi ve výtvarné práci a vedení dětí a také se zúčastňují porot dalších výtvarných soutěží. Díky této odborné zkušenosti, vícekolovému konsezuálnímu typu hodnocení a posouzení každé individuální přijaté soutěžní práce je výsledný výběr oceněných prací vysoce reprezentativní. Porotci přitom berou v potaz různá kritéria: zvolený námět a kreativní přístup, umístění do formátu, zvládnutí zvolené výtvarné techniky, věk autora, samostatnost výtvarného projevu autora / vliv a typ vedení pedagogem, celkové vyznění prací ze zaslané školy (utváření kolekcí), historický vývoj kvality zaslaných prací daných škol a v neposlední řadě také kvalitu výběru zaslaných soutěžních prací.
Porota 46. ročníku MDVV Lidice 2018 proběhla ve 2 kolech: 22 - 24. 3. 2018 (předvýběr prací) a 29 - 31. 3. 2018 (konečné hodnocení prací) v Lidické galerii v Lidicích.
Členové poroty 46. MDVV Lidice 2018
Členové poroty z České republiky
Milena Burgrová
grafik, art direktor, Kladno
1. a 2. koloEva Bartošová
pedagog ZUŠ Nové Město pod Smrkem a Domov Raspenava
1. koloMartin Homola
fotograf Buštěhrad
1. a 2. kolo
Vladimír Hrebeňák
pedagog ZUŠ Karlovy Vary
1. koloIvana Junková
ředitelka ZUŠ Řevnice
1. a 2. koloHana Stadlerová
pedagog Katedry výtvarné výchovy PedF MU Brno
1. kolo
Jitka Petřeková
pedagog Katedry výtvarné výchovy PedF UP Olomouc a Národního památkového ústavu
2. koloKateřina Krutská Vrbová
pedagog ZUŠ Řevnice, filmová střihačka
1. a 2. koloRomana Pavlíčková
ředitelka ZUŠ Most, Moskevská
1. kolo
Pavel Rajdl
pedagog ZUŠ F. Kmocha, Kolín
2. koloIvana Schwarzová
pedagog ZUŠ Strakonice
1. koloMartina Sumcová
pedagog ZŠ Sedmikráska, Rožnov pod Radhoštěm
1. kolo
Romana Štajerová
pedagog ZUŠ Plzeň, Jagellonská
1. a 2. koloJaroslava Spěváčková
pedagog ZUŠ Plzeň, Jagellonská
2. koloAlena Zupková
pedagog ZUŠ V. Vančury, Háj ve Slezsku
1. a 2. kolo
Členové poroty ze zahraničí
Tomáš Krivý
pedagog ZUŠ Považská Bystrica, Slovensko
1. koloMonika Čurillová
pedagog art SLNEČNICE Bratislava, Slovensko
1. koloIris Lau
zakladatelka Nadace na podporu mladých umělců, Hong Kong, Čína
2. kolo
Henry Lau
zakladatel Nadace na podporu mladých umělců, Hong Kong, Čína
2. koloAreta Raudzepa
referentka Národního centra pro vzdělávání, Riga, Lotyšsko
2. koloVsevolod Romankov
pedagog výtvarného oboru, School 1955, Moskva, Rusko
2. kolo
Debrah Sickler-Voigt
profesorka výtvarné výchovy, Middle Tennessee State University Murfreesboro, TN, USA
2. koloWilliam F. Doehring
pedagog, výtvarník, International School of Prague
2. koloIvan Stoyanov
výtvarník, Nova Zagora, Bulharsko
2. kolo
Koncepce a organizace MDVV Lidice
Zpráva ze zasedání odborné poroty konané ve dnech 22. – 24. a 29. – 31. března 2018 - hodnocení 46. ročníku MDVV Lidice 2018
Složení členů poroty 46. ročníku MDVV Lidice 2018
Předseda poroty:
- Josef Zedník – výtvarník, Olešná (1. a 2. kolo)
Členové poroty:
- Eva Bartošová – pedagog ZUŠ Nově Město pod Smrkem a Domov Raspenava (1. kolo)
- Martin Homola – fotograf Buštěhrad (1. a 2. kolo)
- Vladimír Hrebeňák – pedagog ZUŠ Karlovy Vary (1. kolo)
- Ivana Junková – ředitelka ZUŠ Řevnice (1. a 2. kolo)
- Kateřina Krutská Vrbová – pedagog ZUŠ Řevnice, filmová střihačka (1. a 2. kolo)
- Romana Pavlíčková – ředitelka ZUŠ Most, Moskevská (1. kolo)
- Ivana Schwarzová – pedagog ZUŠ Strakonice (1. kolo)
- Martina Sumcová – pedagog ZŠ Sedmikráska Rožnov pod Radhoštěm (1. kolo)
- Romana Štajerová – pedagog ZUŠ Plzeň, Jagellonská (1. a 2. kolo)
- Dagmar Šubrtová – art direktor MDVV Lidice, výtvarník, Kladno (1. kolo)
- Pavel Rajdl – pedagog ZUŠ Kolín (2. kolo)
- Alena Zupková – pedagog ZUŠ Háj ve Slezsku (1. a 2. kolo)
Zahraniční porotci:
- Tomáš Krivý – pedagog ZUŠ Považská Bystrica, Slovensko (1. kolo)
- Henry a Iris Lau – zakladatelé Nadace na podporu mladých umělců, Hongkong, Čína (2. kolo)
- Ilze Rimicane - umělecká vedoucí Dětské a mládežnické centrum Daugmale, Riga, Lotyšsko (2. kolo)
- Debrah Sickler-Voigt - profesorka výtvarné výchovy, Middle Tennessee State University Murfreesboro, TN, USA (2. kolo)
- Vsevolod Romankov - pedagog výtvarného oboru, Škola 1188, Moskva, Rusko (2. kolo)
- Ivan Stoyanov – výtvarník, Nova Zagora, Bulharsko (2. kolo)
Mezinárodní organizace UNESCO vyhlásila desetiletí 2018 - 2028 Mezinárodní dekádou vody pro trvale udržitelný rozvoj, a proto byla zvolena jako hlavní téma 46. ročníku MDVV VODA (nad zlato), s podtématy „Bez vody se nedá žít, Voda jako živel a jeho různé podoby, Voda v přírodě, ve městě i doma, Život ve vodě, Vodní doprava a hospodářství, Voda nás léčí i baví, Lidé od vody a Voda v pohádkách a mytologii“. Počet přijatých prací se oproti loňskému ročníku zvýšil a dosáhl rekordní hranice téměř 30 000. "Voda" oslovila děti a pedagogy napříč zeměmi i různými typy škol a vzdělávacích soustav. Opět se ukázal rozdíl ve zpracování tématu mezi českými školami, které se zpravidla snaží proniknout hlouběji do tématu a zahraničními institucemi, které více preferují popis reality. Porota byla „zaplavena“ vodou a rybami a o to více zaujaly netradiční přístupy a originální nápady. Letošní ročník nijak výrazně nevybočil kvalitou došlých prací. Velice zajímavé bylo potom sledovat myšlení autorů v kategorii filmů a animace, kteří překvapili pestrostí i hloubkou svých úvah a zacílením na problém. Porota oceňuje jejich hlubší zamyšlení..
Porota letos opět zasedala ve dvou kolech. Z prvního kola postoupilo zhruba 3 000 prací. A po druhém, finálním kole, bylo uděleno výsledných 1 246 ocenění. Tradičně byly také uděleny ceny poroty - pro zahraniční a českou školu.
Jak již bylo řečeno, "Voda" oslovila všechny mladé výtvarníky. Hlavní téma soutěžních prací bylo dětem a mladým lidem dobře známé a tak porotcům nabídli vodu v přírodě, studánky, prameny, potůčky a potoky, řeky, jezera i moře a oceány. K vidění byla voda ve všech skupenstvích, voda jako předpoklad života a přebohatý život v ní, samozřejmostí byly ryby, tuleni, lachtani, želvy, velryby, žraloci i celá rybí hejna. Zapomenuty nebyly ani mikroorganismy ve vodě žijící. Připomenuta byla také voda jako živel, bouře, vlny, déšť i louže. Veliký počet prací vznikl na téma vodní sporty na hladině i pod hladinou, nechyběly surfy, jachty, plavci či skokani do vody, stejně jako akvabely, potápěči nebo hledači perel. Porota nahlédla do světa hasičů, námořníků, mořeplavců, objevitelů, rybářů i ponorek, došlo i na vodní příšery. Zastoupena byla rovněž hygiena, koupání, objevily se vany, sprchy či sauna. Nechyběli ani výtvarné práce, které ukazovaly těžký a nemožný život bez vody. S povděkem porota přijala náměty jako kuchyňská zátiší s dřezem, vodovody, lahvemi, sklenicemi či deštníky.
Celkové zhodnocení a ocenění příspěvků
- Počet zaslaných příspěvků celkem: 29 967
- Počet zúčastněných / oceněných zemí: 79 / 67
- Počet zúčastněných organizací: 1 462
Celkem bylo uděleno 1 246 ocenění (168 medailí a 1 078 čestných uznání).
Na první pohled je zřejmé, že Vodu můžeme vnímat jako dobře uchopitelné volné téma, které nijak nesvazuje a nabízí další téměř nevyčerpatelná výtvarná řešení. Zahraniční školy však většinou téma pojaly prvoplánově ( tj. voda – kapka, voda – ryba) a popisně dané zobrazily. Oproti tomu české školy, které se už celé roky snaží vyhlášená témata maximálně vyčerpat, proniknout pod povrch věci, nabídly široké spektrum námětů – výtvarné zpracování mnohem bohatější. I přesto však celkově letošní ročník nijak nevybočil v kvalitě došlých prací. Stejně tak prostorové práce si udržely množství a kvalitu předchozích let. Několik trojrozměrných prací bylo již zcela mimo povolené uvedené parametry a bude třeba opět připomenout možnosti MDVV a omezit rozměry, které nejsou bez hranic.
Samostatnou kapitolou v došlých pracích představuje FOTOGRAFIE. Je dobře patrný nárůst nejen v množství, ale hlavně v kvalitě. Výjimečné kolekce přišly tradičně z Chorvatska, ale také z Běloruska, technicky i kompozičně zdařilé fotografie dorazily z Litvy a z Lotyšska, krásné fotografie jsou zastoupeny také ze Slovinska (Osnovna šola Malečnik) od dětí ve věku 13-14 let, které představily nádherné přírodní struktury a zátiší s vysokou technickou a estetickou úrovní. Překvapivě dobré byly i fotky ze zemí, které letos fotografie zaslali poprvé – např. Chile nebo Singapur. Porotu také překvapily fotografie z Velké Británie, jmenovitě z Thetford Grammar School, která představila neotřelé nápady, práci se strukturou, zajímavou technikou, lehkostí a vtipem. Mezi slovenskými školami zazářila ZUŠ Považská Bystrica, jejíž krásné fotografie se vyznačují poetikou, nápaditostí a hravostí. Mezi českými kolekcemi vynikaly kolekce ze ZUŠ Strakonice, ZUŠ M. Stibora Olomouc, pěkné fotografie dorazily také z Mezinárodní školy v Praze Nebušicích. Byť určitou proměnu zaznamenaly fotografie ze ZUŠ Řevnice, jsou i nadále skvělé a osobité!
Kategorie filmu je v MDVV Lidice relativní novinkou. Z výtvarných vyjádření patří film k těm složitějším, které nejsou na školách standardně vyučovány. Jde o týmovou práci, kde je potřeba i technického zázemí. Tato skutečnost se jistě musí promítnout do výsledku zpracovávaného příběhu. Úroveň zaslaných prací byla v podobné kvalitě jako v minulém roce, kdy z celku 138 filmů vystupovalo jen několik snímků. Nyní již můžeme konstatovat, že ze stejných škol, které se filmové tvorbě věnují. Ve většině ostatních filmů šlo o rozpohybované obrázky, které postrádaly prvky animace, filmové řeči a nebyla zde souvislost se zvukovým záznamem, tj. že v mnoha případech audio nekorespondovalo s animací. Estetika obrazu byla málo výtvarná, nebo špatná, se slabým filmovým příběhem. Téma vody bylo chápáno velice povrchně bez hlubšího významu, nebo poselstvím.
Filmová tvorba je převážně pro starší studenty, kteří mají již výtvarnou zkušenost. V této souvislosti porotu zaujal a překvapil krátký film od osmileté dívky Cheung Loreen, Hong Kong, Čína, která jej vytvořila zcela samostatně. Velmi zajímavé příběhy s obsahem a kvalitním formálním zpracováním animace, u většiny přihlášených filmů, měla škola Dnipro - Dnepropetroskii oblastnoi detsko-iunoshevskii kinotsentr "Vesnianka".
Experimentální film, s myšlenkovým přesahem, zde byl zastoupen jen jednou prací tvůrčí skupiny dívek z Ruska. Škola animovaného filmu Waterloo - SheepDog Animation School, Kanada zaujala hravou animací s plastelínou, střih byl kombinován s animací kreslenou, šlo o veselý edukativní příběh, kde byly dodržené postupy filmové řeči, zvuková stopa film podpořila, včetně ruchové složky. Silný emotivní příběh ryb a plastů ze školy Polička - ZUŠ Bohuslava Martinů, Čsl. Armády 347 oslovil estetikou kombinované techniky animace. Výtvarně přesahující standard měla animace kresby na skle pískem školy ZUŠ, Nerudova 267, Vimperk.
Z českých škol byl dále oceněn i film ze ZUŠ, Kochana z Prachové 263, Strakonice, Pandy.
Porota doporučila cíleně oslovit k účasti do výtvarné výstavy v Lidicích školy, třídy, studia, ateliéry z ČR i ze světa, které se filmové práci věnují. Tím budou inspirovat ostatní žáky a učitelé, jak s filmovým mediem správně pracovat a bude se tím i zvyšovat úroveň prací.
Romana Štajerová, člen poroty 46. ročníku MDVV LidiceJosef Zedník, předseda poroty 46. ročníku MDVV Lidice
Portréty porotců i fotografie z poroty: © Martin Homola