ICEFA Lidice - Homepage

International Children’s Exhibition of Fine Arts Lidice

Skip to the menu of the selected section

Homepage » Current edition 47 » Panel of judges

Panel of judges

The expert panel of judges is made up of teachers of visual art branches at primary art schools and primary schools and of professional visual artists from Czech Republic and from abroad. The number of judges is not fixed, however, the panel has usually 13 - 25 judges. Many of them have engaged in the work with children for many years and also are judges in other art competitions which enhances their knowledge about the quality of art education of children in the schools in our country and abroad.

Members of the 47. ICEFA 2019 panel of judges

  • Josef Zedník – visual artist, Olešná

    Josef Zedník
    visual artist, Olešná, Chairman of the panel
    1st and 2nd rounds

 
Members of the panel of judges from Czech Republic
  • Eva Bartošová

    Eva Bartošová
    teacher at Art School Nové Město pod Smrkem
    1st round

  • Milena Burgrová – graphic designer, Kladno

    Milena Burgrová
    graphic designer, Kladno
    2nd round

  • Čeněk Hlavatý – headmaster at Art School Mšeno

    Čeněk Hlavatý
    headmaster at Art School Mšeno, Czech Republic
    1st and 2nd rounds

 
  • Martin Homola – photographer, Buštěhrad

    Martin Homola
    photographer, Buštěhrad
    1st and 2nd round

  • Vladimír Hrebeňák – teacher at Art School Karlovy Vary

    Vladimír Hrebeňák
    teacher at Art School Karlovy Vary
    1st round

  • Zuzana Hrubošová – headmistress at M. Stibor Art School Olomouc

    Zuzana Hrubošová
    headmistress at M. Stibor Art School Olomouc, Czech Republic
    2nd round

 
  • Ivana Junková – headmistress at Art School Řevnice

    Ivana Junková
    headmistress at Art School Řevnice
    1st and 2nd round

  • Kateřina Krutská Vrbová – teacher at Art School Řevnice, film editor

    Kateřina Krutská Vrbová
    teacher at Art School Řevnice, film editor
    1st and  a 2nd round

  • Helena Lisá – teacher at M. Stibor Art School Olomouc

    Helena Lisá
    teacher at M. Stibor Art School Olomouc, Czech Republic
    1st round

 
  • Romana Pavlíčková

    Romana Pavlíčková
    headmistress at Art School Most, Moskevská
    1st round

  • Jitka Petřeková

    Jitka Petřeková
    Author of educational programmes, National Heritage Institute
    1st round

  • Pavel Rajdl – teacher at F. Kmoch Art School Kolín

    Pavel Rajdl
    Visual artist, retired pedagogue
    2nd round

 
  • Jaroslava Spěváčková – pedagog ZUŠ Plzeň, Jagellonská

    Jaroslava Spěváčková
    teacher at the Art School Plzeň, Jagellonská, Czech Rebublic
    2nd round

  • Lenka Spoustová

    Lenka Spoustová
    teacher at F. Kmoch Art School Kolín
    1st round

  • Hana Stadlerová

    Hana Stadlerová
    Pedagogue at the Department of Art, Faculty of Education, Masaryk University Brno
    1st round

 
  • Martina Sumcová – teacher at Primary School Sedmikráska Rožnov pod Radhoštěm

    Martina Sumcová
    teacher at Primary School Sedmikráska Rožnov pod Radhoštěm
    1st round

  • Romana Štajerová – teacher at Art School Plzeň, Jagellonská

    Romana Štajerová
    teacher at Art School Plzeň, Jagellonská
    1st and 2nd round

  • Alena Zupková – teacher at V. Vančura Art School Háj ve Slezsku

    Alena Zupková
    teacher at V. Vančura Art School Háj ve Slezsku
    1st and 2nd round

 
Members of Panel of Judges from abroad
  • William F. Doehring

    William F. Doehring
    Pedagogue, visual artist, International School of Prague
    2st round

  • Tomáš Krivý

    Tomáš Krivý
    teacher at Považska Bystrica Art School, Slovakia
    1st round

  • Renata Mečkovskiené – teacher at Art School Trakai, Lithuania

    Renata Mečkovskiené
    teacher at Art School Trakai, Lithuania
    2nd round

 
  • Iris Lau - the founder of the Gifted Artists Foundation, Hong Kong, China

    Iris Lau
    the founder of the Gifted Artists Foundation, Hong Kong, China
    2nd round

  • Henry Lau - the founder of the Gifted Artists Foundation, Hong Kong, China

    Henry Lau
    the founder of the Gifted Artists Foundation, Hong Kong, China
    2nd round

  • Ilze Rimicane – art director of Children’s and Youth’s Centre Daugmale, Riga, Latvia

    Ilze Rimicane
    art director of Children’s and Youth’s Centre Daugmale, Riga, Latvia
    2nd round

 
  • Vsevolod Romankov – teacher of art at School 1955, Moscow, Russia

    Vsevolod Romankov
    teacher of art at School 1955, Moscow, Russia
    2nd round

  • Debrah Sickler-Voigt – professor of art education, Middle Tennessee State University Murfreesboro, TN, USA

    Debrah Sickler-Voigt
    professor of art education, Middle Tennessee State University Murfreesboro, TN, USA
    2nd round

  • Ivan Stoyanov – visual artist, Nova Zagora, Bulgaria

    Ivan Stoyanov
    visual artist, Nova Zagora, Bulgaria
    2nd round

 
ICEFA Lidice concept and organization
  • Lenka Zmeková

    Lenka Zmeková
    Curator of ICEFA Lidice

  • Dagmar Šubrtová – art direktor, výtvarník, Kladno

    Dagmar Šubrtová
    Art director, visual artist, Kladno

 

Sponsors and partners

© MDVV Lidice 2008 - 2019, all rights reserved | Webdesign: webmasterova.cz | Graphic design: Otakar Korolus